Problemli kredit statistikası:
Mərkəzi Bankın statistik bülleteninə görə, 2026-cı il yanvarın 1-nə Azərbaycanda 524,5 milyon manat problemli kredit rəsmiləşib.
Medianews.az bildirir ki, 2025-ci ilin əvvəlində ödəniş vaxtı keçmiş kreditlər 449,1 milyon manat göstərilmişdi.
2015-ci ilə ölkədə 976,3 milyon manat məbləğində problemli kredit qeydə alınıb. Həmin ilin devalvasiyaları problemli kreditləri artırıb. 2016-cı il 1 milyard 508,5 milyon manat, 2017-ci il 1 milyard 472,6 milyon manat, 2018-ci il 1 milyard 626,7 milyon manat, 2019-cu il 1 milyard 585 milyon manatla başlayıb.

Problematic credit statistics:
According to the Central Bank's statistical bulletin, as of January 1, 2026, 524.5 million manat of non-performing loans have been registered in Azerbaijan.
Medianews.az reports that at the beginning of 2025, overdue loans were shown as 449.1 million manat.
In 2015, non-performing loans of 976.3 million manat were recorded in the country. The devaluations in that year increased the problematic loans. The years started with 1 billion 508.5 million manat in 2016, 1 billion 472.6 million manat in 2017, 1 billion 626.7 million manat in 2018, and 1 billion 585 million manat in 2019.
In 2019, the government provided devaluation compensations to individuals for loan agreements concluded from January 1, 2012.