Qazaxıstanın yeni konstitusiyasında nələr var?
Medianews.az xəbər verir ki, layihəyə əsasən, dövlət başçısı - prezident ümumxalq səsverməsində 7 il müddətinə seçilir. Heç kim bir dəfədən artıq dövlət başçısı mandatı ala bilməz. Bu normanın dəyişdirilməsi yasaqlanır.
40 yaşına çatmış, son 15 ildə ölkədə yaşamış, ali təhsilli, dövlət orqanlarında az beş il iş təcrübəsi olan şəxsin prezidentliyə namizədlik hüququ var.
Prezident siyasi partiya üzvü ola bilməz.
Dövlət başçısının yaxın qohumlarının hər hansı dövlət vəzifəsi tutması qadağandır.
Prezident vitse-prezidenti, baş naziri parlamentin (Qurultay) razılığı ilə təyin edir.
Hökumət üzvlərinin təyinatında (xarici işlər, müdafiə və daxili işlər nazirlərindən başqa) baş nazirin təqdimatı əsas götürülür.
Prezident vəfat etdikdə və ya vəzifədən vaxtından getdikdə dövlət başçısının səlahiyyətləri vitse-prezidentə, bu mümkün olmadıqda parlament sədrinə, bu da mümkün olmadıqda baş nazirə keçir.
Qurultay proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) 5 il müddətinə seçilən 145 nəfərdən ibarətdir.
Hazırda Qazaxıstan parlamenti iki palatadan - Məclis və Senatdan ibarətdir.
Qazaxıstanda prezident postunu Qasım-Comərd Tokayev tutur.
1953-cü il mayın 17-də doğulan Qasım-Comərd Tokayev Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunu və Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyasını bitirib, siyasi elmlər doktorudur.
1975-ci ildən SSRİ Xarici İşlər Nazirliyində, ardınca ölkənin Sinqapurdakı səfirliyində çalışıb, sonra Çindəki səfirlikdə ikinci katib, birinci katib, müşavir postlarını tutub.
1992-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev Qazaxıstan xarici işlər nazirinin müavini, 1993-cü ildən nazirin birinci müavini olub. 1994-cü ildə xarici işlər naziri postuna təyinat alıb, 1999-cu ildə əvvəl baş nazirin müavini, ardınca baş nazir vəzifəsinə keçirilib.
2002-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev dövlət katibi-xarici işlər naziri, 2003-cü ildən xarici işlər naziri postlarında fəaliyyət göstərib, 2007-ci ildən Qazaxıstan parlamentinin yuxarı palatası olan Senata sədrlik edib.
2011-ci ildən BMT baş katibinin müavini olan Qasım-Comərd Tokayev 2013-cü ildə yenidən Senatın sədri seçilib.
2019-cu il martın 20-də Qazaxıstanın birinci prezidenti Nursultan Nazarbayev istefa verib, Qasım-Comərd Tokayev prezident andı içərək dövlət başçısı kürsüsünə oturub, həmin il iyunun 9-da keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkisində qalib gəlib.
2022-ci il noyabrın 20-də Qasım-Comərd Tokayev daha bir növbədənkənar seçkidə yenidən prezident mandatı alıb.

В Казахстане опубликован текст новой конституции, выносимой на референдум, который состоится 15 марта.
Medianews.az сообщает, что согласно проекту, глава государства – президент избирается всенародным голосованием на срок 7 лет. Никто не может получить мандат главы государства более одного раза. Изменение этого положения запрещается.
Право быть кандидатом в президенты имеет лицо, достигшее 40 лет, прожившее в стране последние 15 лет, имеющее высшее образование и не менее пяти лет опыта работы в государственных органах.
Президент не может быть членом политической партии.
Запрещено занять любую государственную должность близким родственникам главы государства.
Президент назначает вице-президента и премьер-министра с согласия парламента (Курултая).
При назначении членов правительства (кроме министров иностранных дел, обороны и внутренних дел) основным считается представление премьер-министра.
В случае смерти или досрочного ухода с должности президента полномочия главы государства переходят к вице-президенту, если это невозможно – к спикеру парламента, а если и это невозможно – к премьер-министру.
Курултай состоит из 145 человек, избираемых по пропорциональной системе (по партийным спискам) на срок 5 лет.
В настоящее время парламент Казахстана состоит из двух палат – Мажилиса и Сената.
В Казахстане пост президента занимает Касым-Жомарт Токаев.
Родившийся 17 мая 1953 года Касым-Жомарт Токаев окончил Московский государственный институт международных отношений и Дипломатическую академию Министерства иностранных дел России, является доктором политических наук.
С 1975 года работал в Министерстве иностранных дел СССР, затем в посольстве страны в Сингапуре, позже занимал посты второго секретаря, первого секретаря, советника в посольстве в Китае.
С 1992 года Касым-Жомарт Токаев был заместителем министра иностранных дел Казахстана, с 1993 года – первым заместителем министра. В 1994 году назначен министром иностранных дел, в 1999 году стал сначала заместителем премьер-министра, затем премьер-министром.
С 2002 года Касым-Жомарт Токаев работал государственным секретарём – министром иностранных дел, с 2003 года – министром иностранных дел, с 2007 года возглавлял Сенат – верхнюю палату парламента Казахстана.
С 2011 года был заместителем генерального секретаря ООН, в 2013 году вновь избран спикером Сената.
20 марта 2019 года первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев подал в отставку, и Касым-Жомарт Токаев принял присягу президента и занял пост главы государства, а на досрочных президентских выборах 9 июня того же года победил.
20 ноября 2022 года Касым-Жомарт Токаев вновь получил мандат президента на очередных досрочных выборах.