Qazaxıstanın yeni konstitusiyasında nələr var?
Medianews.az xəbər verir ki, layihəyə əsasən, dövlət başçısı - prezident ümumxalq səsverməsində 7 il müddətinə seçilir. Heç kim bir dəfədən artıq dövlət başçısı mandatı ala bilməz. Bu normanın dəyişdirilməsi yasaqlanır.
40 yaşına çatmış, son 15 ildə ölkədə yaşamış, ali təhsilli, dövlət orqanlarında az beş il iş təcrübəsi olan şəxsin prezidentliyə namizədlik hüququ var.
Prezident siyasi partiya üzvü ola bilməz.
Dövlət başçısının yaxın qohumlarının hər hansı dövlət vəzifəsi tutması qadağandır.
Prezident vitse-prezidenti, baş naziri parlamentin (Qurultay) razılığı ilə təyin edir.
Hökumət üzvlərinin təyinatında (xarici işlər, müdafiə və daxili işlər nazirlərindən başqa) baş nazirin təqdimatı əsas götürülür.
Prezident vəfat etdikdə və ya vəzifədən vaxtından getdikdə dövlət başçısının səlahiyyətləri vitse-prezidentə, bu mümkün olmadıqda parlament sədrinə, bu da mümkün olmadıqda baş nazirə keçir.
Qurultay proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) 5 il müddətinə seçilən 145 nəfərdən ibarətdir.
Hazırda Qazaxıstan parlamenti iki palatadan - Məclis və Senatdan ibarətdir.
Qazaxıstanda prezident postunu Qasım-Comərd Tokayev tutur.
1953-cü il mayın 17-də doğulan Qasım-Comərd Tokayev Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunu və Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyasını bitirib, siyasi elmlər doktorudur.
1975-ci ildən SSRİ Xarici İşlər Nazirliyində, ardınca ölkənin Sinqapurdakı səfirliyində çalışıb, sonra Çindəki səfirlikdə ikinci katib, birinci katib, müşavir postlarını tutub.
1992-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev Qazaxıstan xarici işlər nazirinin müavini, 1993-cü ildən nazirin birinci müavini olub. 1994-cü ildə xarici işlər naziri postuna təyinat alıb, 1999-cu ildə əvvəl baş nazirin müavini, ardınca baş nazir vəzifəsinə keçirilib.
2002-ci ildən Qasım-Comərd Tokayev dövlət katibi-xarici işlər naziri, 2003-cü ildən xarici işlər naziri postlarında fəaliyyət göstərib, 2007-ci ildən Qazaxıstan parlamentinin yuxarı palatası olan Senata sədrlik edib.
2011-ci ildən BMT baş katibinin müavini olan Qasım-Comərd Tokayev 2013-cü ildə yenidən Senatın sədri seçilib.
2019-cu il martın 20-də Qazaxıstanın birinci prezidenti Nursultan Nazarbayev istefa verib, Qasım-Comərd Tokayev prezident andı içərək dövlət başçısı kürsüsünə oturub, həmin il iyunun 9-da keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkisində qalib gəlib.
2022-ci il noyabrın 20-də Qasım-Comərd Tokayev daha bir növbədənkənar seçkidə yenidən prezident mandatı alıb.

What is in Kazakhstan's new constitution?
The text of the new constitution proposed for the referendum to be held in Kazakhstan on March 15 has been announced.
Medianews.az reports that according to the draft, the head of state - the president is elected by national vote for a term of 7 years. No one can hold the office of head of state for more than one term. Changing this norm is prohibited.
A person who has reached the age of 40, has lived in the country for the past 15 years, has higher education, and has at least five years of work experience in state bodies has the right to run for president.
The president cannot be a member of a political party.
It is forbidden for close relatives of the head of state to hold any state positions.
The president appoints the vice president and prime minister with the consent of the parliament (Kurultay).
In the appointment of government members (except the ministers of foreign affairs, defense, and internal affairs), the prime minister's proposal is taken as a basis.
When the president passes away or leaves office ahead of time, the powers of the head of state are transferred to the vice president, if this is not possible then to the speaker of parliament, and if that is also not possible then to the prime minister.
The Kurultay consists of 145 members elected for a term of 5 years based on a proportional system (by party lists).
Currently, the Kazakhstan parliament consists of two chambers - the Mazhilis and the Senate.
In Kazakhstan, the post of president is held by Kassym-Jomart Tokayev.
Born on May 17, 1953, Kassym-Jomart Tokayev graduated from the Moscow State Institute of International Relations and the Diplomatic Academy of the Russian Ministry of Foreign Affairs, and holds a doctorate in political science.
Since 1975, he worked at the USSR Ministry of Foreign Affairs, then at the country's embassy in Singapore, and afterwards held the positions of second secretary, first secretary, and counselor at the embassy in China.
From 1992, Kassym-Jomart Tokayev served as deputy foreign minister of Kazakhstan, from 1993 as first deputy minister. In 1994, he was appointed foreign minister, and in 1999 he first became deputy prime minister and subsequently prime minister.
Since 2002, Kassym-Jomart Tokayev served as state secretary and foreign minister, and from 2007, he chaired the Senate, the upper chamber of the Kazakhstan parliament.
From 2011, as deputy secretary-general of the UN, Kassym-Jomart Tokayev was again elected as the Senate speaker in 2013.
On March 20, 2019, Kazakhstan’s first president Nursultan Nazarbayev resigned, Kassym-Jomart Tokayev took the presidential oath and assumed the office of head of state. He won the early presidential election held on June 9 of that year.
On November 20, 2022, Kassym-Jomart Tokayev was again granted the presidential mandate in another early election.