Qızıl, pomidor, karbamid... -
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin hesabatına görə, 2025-ci ildə Azərbaycanın qeyri-neft ixracı 2024-cü illə müqayisədə 8,1 faiz artaraq 3,6 milyard ABŞ dolları dəyərində rəsmiləşib.
İxrac mal və məhsulları siyahısında qızıl 326,2 milyon dollarla birinci, pomidor (tomat) 192,5 milyon dollarla ikinci, karbamid 170,8 milyon dollarla üçüncü yerdə göstərilir.
Əsas ünvanlar belə sıralanır: Rusiya (1,2 milyard dollar), Türkiyə (597,3 milyon dollar), Gürcüstan (347,9 milyon dollar), İsveçrə (347,8 milyon dollar), Ukrayna (201 milyon dollar).
Medianews.az bildirir ki, Dövlət Gömrük Komitəsi Azərbaycanın 2025-ci ildə 180 ölkə ilə ticarət əməliyyatı apardığını, ixracın 25 milyard dolları, idxalın 24,3 milyard dolları ötdüyünü bəyan edib.
Statistikaya əsasən, neft-qaz sektoru üzrə 21,4 milyard dollar dəyərində ixrac qeydə alınıb.
İlk üçlükdə bu məhsullar da var: meyvə-tərəvəz - 901,5 milyon dollar, plastmas və ondan hazırlanan məmulatlar - 361,2 milyon dollar, kimya sənayesi məhsulları - 316,4 milyon dollar.

Gold, tomato, urea... -
According to the report of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, in 2025 Azerbaijan's non-oil exports increased by 8.1 percent compared to 2024, reaching a formalized value of 3.6 billion US dollars.
In the list of exported goods and products, gold ranks first with 326.2 million dollars, tomatoes (tomat) second with 192.5 million dollars, and urea third with 170.8 million dollars.
The main destinations are ranked as follows: Russia (1.2 billion dollars), Turkey (597.3 million dollars), Georgia (347.9 million dollars), Switzerland (347.8 million dollars), Ukraine (201 million dollars).
Medianews.az reports that the State Customs Committee declared that Azerbaijan conducted trade operations with 180 countries in 2025, with exports exceeding 25 billion dollars and imports exceeding 24.3 billion dollars.
Based on statistics, export in the oil and gas sector was recorded at a value of 21.4 billion dollars.
The top three products also include: fruits and vegetables - 901.5 million dollars, plastics and products made from them - 361.2 million dollars, chemical industry products - 316.4 million dollars.