Azərbaycan gənclərinin neçə faizi işsizdir? -
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Azərbaycanda gənclərin sayı, sosial vəziyyəti, təhsili ilə bağlı rəsmi statistikanı təqdim edib.
V.Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, hazırda 10 milyon 224 min nəfərlik ölkə əhalisinin 2 milyon 300 mini 14-29 yaşındadır: “Onların 1 milyon 206 mini kişi, 1 milyon 94 min isə qadındır. Rəsmi statistikaya əsasən, gənclərin 5,3 faizi işsizdir. Bu yaş qrupu üzrə işsizlik səviyyəsi kişilər arasında 4,6, xanımlar arasında isə 6,1 faizdir.
2726 gəncimiz fəlsəfə, 578 nəfəri isə elmlər doktorluğu almaq üçün təhsillərini davam etdirir. Fəlsəfə doktorluq dərəcəsi almaq istəyən gənclərimizin sayında artımlar olsa da, elmlər doktoru olmağa can atanların sayı azalıb.
Hazırda dövlət qulluqçularının sayı 27,4 min nəfərdir ki, onların da 2,5 faizini 25 yaşadək, 13,7 faizini 25-29 yaşda olan gənclər təşkil edir. 2024/2025-cü tədris ilinin əvvəlinə xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində dövlət xətti ilə təhsil alan Azərbaycan gənclərinin sayı 1111 nəfər olub. Onlardan 212 nəfəri MDB ölkələrini, qalanı digər dövlətləri seçib”.

What percentage of Azerbaijani youth are unemployed? -
Economist deputy Vugar Bayramov presented official statistics regarding the number, social status, and education of youth in Azerbaijan.
V. Bayramov said in an interview with Medianews.az that currently, out of the country’s population of 10 million 224 thousand, 2 million 300 thousand are aged 14-29: “Among them, 1 million 206 thousand are men, and 1 million 94 thousand are women. According to official statistics, 5.3 percent of young people are unemployed. The unemployment rate in this age group is 4.6 percent among men and 6.1 percent among women.
2,726 of our youth are pursuing education to obtain a doctorate in philosophy, and 578 are continuing their studies to obtain a Doctor of Sciences degree. Although there has been an increase in the number of young people aiming to earn a doctorate in philosophy, the number of those aspiring to become Doctors of Sciences has decreased.
Currently, the number of civil servants is 27.4 thousand, of whom 2.5 percent are aged under 25, and 13.7 percent are young people aged 25-29. At the beginning of the 2024/2025 academic year, the number of Azerbaijani youth studying abroad in higher education institutions on a state scholarship was 1,111. Among them, 212 chose CIS countries, while the rest selected other countries.”