Qurban Qurbanovdan sərt açıqlamalar -
“Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov “İmişli”yə 1:0 hesab ilə qalib gəldikləri matçdan sonra meydançanın durumundan narazılığını bildirb.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, o, Quba Olimpiya İdman Kompleksinin stadionunun ot örtüyündə futbol oynamağa necə icazə verildiyini anlamadığını bildirib:
“Meydança yox kimi idi. Sanki xokkey meydançası idi. Bu sürüşür, o sürüşür, ötürmə verə bilmirlər. Belə meydançada necə futbol oynamağa icazə verirlər? Bir-iki gün əvvəl İspaniya çempionatında iki oyunu meydançanın durumuna görə təxirə saldılar. Belə ot örtüyündə oynamağa icazə verilməsi…Mən çox danışmaq istəmirəm. İrad bildirəndə deyirlər ki, ancaq “Qarabağ tərəfi nə isə danışır. Ona görə çox da danışmaq istəmirəm. Amma bu meydançanın durumunu görməyə nə Qurban lazımdır, nə də başqası. Bu cür olmaz da...
Dərindən düşünsək, hər bir şeydə çıxış yolu olmaz. Nə meydança var, nə temp var, zədədən qorxursan, heç nə də yəni…Mən bu oyunla “Nyukasl”la matça necə hazırlaşacağam? Gəl indi 3-4 gün futbolçulara bərpa məşqi ver. İkiqat yükləndilər oyunçular. Həddindən çox müzakirə olunası mövzudur. Bütün komandalar burdan şikayət edir. Buna nə isə etmək olmaz? Oturub gözləyirik ki, futbolçular nə zaman zədədən qurtaracaqlar? Biri orada ayağın tutur yıxılır, biri burada. Futboldan başqa nə desən, var idi”.
Q. Qurbanov protokolda adı olmayan Mateuş Koxalskidən və oyunda zədələnən Leandro Andradedən də danışıb:
“Koxalskinin mikrozədəsi var idi. Ona görə heyətə salmadım. Leonun durumu elədir ki, bilinmir zədə nədir. Ümumiyyətlə, meydançanın vəziyyətinə görə anlamaq olmur ki, dizi zədələndi, ya harası? Bilmək olmur, sabah bilinəcək”.
Təcrübəli mütəxəssis Kadinin qırmızı vərəqə aldığı epizoda da münasibət bildirib:
“Mən bilmədim, orada nə baş verdi. 3 metr rəqib oyunçu Kadini dartırdı. İstər-istəməz o da insandır, reaksiya verib. Gələn kimi qırmızı vərəqə göstərdi. Epizodun əvvəlindən baxmaq lazımdır. Oyunçu da əli itələyib. Heç olmasa, sarı ver. Baş hakim Cavid Cəlilov epizodu gördü, ya görmədi bilmirəm, bəlkə VAR-da oturan Əliyar Ağayev dedi. Əliyar onsuz da bizim oyunlarda maraqlı qərarlar verir. Bu, birinci deyil. Çünki Cavid Cəlilov baxmadı. Rəqib onu o qədər tutdu ki, yıxıldı. Bir az ehtiyat elədi, yəqin ki... Çünki bundan öncəki oyunda Bəhlul Mustafazadəyə ikinci sarıdan qırmızı verilmədi və çox müzakirə olundu.
Hakimlər də yəqin ondan sonra ehtiyat edirlər ki, onlara söz gəlməsin. Çox danışmaq istəmirəm bu mövzuda. Amma meydançanı nəzərə almaq lazımdır. Hakimlər federasiyaya deməlidirlər ki, burada oyun oynamaq olmaz. Belə şey olar? Hansı əsrdə yaşayırıq? 25 ildir ki, futbolumuzun inkişaf etməsindən danışırıq. Amma bu cür meydançada yox. Bilirəm ki, “İmişli” yeni komandadır, başa düşürəm. Amma gedirlər Bakıda məşq edirlər, gəlib burda oynayırlar. Bakıda məşq edirlər, orada da oynasınlar və ya başqa stadionda çıxış etsinlər. Bunu ona görə deyirəm ki, bəlkə stadionun yaxşılaşdırılması üçün hansısa addım atılar, mənim də faydam olar. Amma bizim heç kimlə düşmənçiliyimiz, asılı vəziyyətimiz yoxdur. Sadəcə deyirəm ki, “Nyukasl”la Çempionlar Liqası matçına hazır olmayacağam. Birbaşa bunu burada deyirəm. Çünki 3-4 oyunluq gücümüzü bu gün sərf etdik. Futbolçuların bərpası çətin olacaq, alınmayacaq. Mən bu qədər düşünmürdüm. Açığı, bu klublar Liqaya gələndə onlara stadionu düzəltmək üçün bir il vaxt verildi. Bu da onlarda arxayınlıq yaradıb. Yenə də Qubaya gələndə meydançanı bu qədər bərbad bilmirdim. Çox məyusam. Son zamanlarda heç vaxt belə məyus olmamışam”.

Главный тренер «Карабаха» Курбан Курбанов после матча, в котором они с «Имышли» одержали победу со счетом 1:0, выразил недовольство состоянием поля.
Как сообщает «Кавказинфо», он заявил, что не понимает, как на стадионе Олимпийского спортивного комплекса в Кубе разрешают играть в футбол на таком травяном покрытии:
«Поля почти не было. Как будто хоккейная площадка. Всё скользит, всё скользит, передачи делать невозможно. Как разрешают играть в футбол на таком поле? За день-два до этого в чемпионате Испании два матча отложили из-за состояния поля. Разрешать играть на таком травяном покрытии… Я не хочу много говорить. Когда высказываешь претензии, говорят, что только «Карабах» что-то говорит. Поэтому я и не хочу много говорить. Но состояние этого поля не надо никому объяснять — ни Курбану, ни кому-то другому. Такое быть не должно…
Если подумать глубже, выхода из ситуации нет. Ни поля нормального, ни темпа, опасаешься травм, ничего… Как я подготовлюсь к матчу с «Ньюкаслом» после такой игры? Сейчас придется 3-4 дня давать игрокам восстановительные тренировки. Двойная нагрузка легла на игроков. Тема крайне обсуждаемая. Все команды жалуются. Нечего с этим сделать? Мы просто сидим, ждем, когда игроки избавятся от травм? Один тут ногу подкосил и упал, другой там. Кроме футбола все, что угодно, было».
Курбанов также рассказал про Матуша Кохальского, который не был включён в протокол, и про травмированного в игре Леандро Андраде:
«У Кохальского была микротравма. Поэтому я не включил его в состав. У Лео ситуация такая, что непонятно, что за травма. В целом по состоянию поля невозможно понять, колено повреждено или что-то ещё? Не понятно, завтра узнаем».
Опытный специалист прокомментировал также эпизод с красной карточкой, полученной Кади:
«Я не понял, что там произошло. На расстоянии трёх метров соперник тянул Кади. Он тоже человек, естественно, отреагировал. Сразу показали красную карточку. Нужно смотреть эпизод с самого начала. Игрок тоже толкнул рукой. По крайней мере, можно было дать жёлтую. Главный судья Джавид Джалилов видел эпизод или нет — не знаю, может, в VAR сидел Алияр Агаев, он обычно принимает интересные решения в наших матчах. Это не первый случай. Потому что Джалилов не смотрел. Соперник так его держал, что он упал. Возможно, он проявил осторожность, наверное… Потому что в предыдущем матче Бахлул Мустафазаде не получил вторую жёлтую и намного обсуждалось.
Судьи, наверное, осторожничают, чтобы им ничего не сказали после этого. Я не хочу много говорить по этой теме. Но надо учитывать состояние поля. Судьи должны сказать федерации, что здесь нельзя играть. Такое возможно? В каком мы веке живём? Уже 25 лет говорим об развитии нашего футбола. Но на таком поле – нет. Я понимаю, что «Имышли» — новая команда, понимаю это. Но они тренируются в Баку, а приезжают играть сюда. Они тренируются в Баку, так пусть и играют там, или выступают на другом стадионе. Я говорю об этом, чтобы, может быть, будут предприняты какие-то шаги для улучшения стадиона, и я тоже буду в этом полезен. Но у нас нет никаких враждебных отношений или зависимости с кем-либо. Просто говорю, что к матчу Лиги чемпионов с «Ньюкаслом» я готовиться не буду. Говорю это прямо здесь. Потому что сегодня мы потратили свои силы на 3-4 игры. Восстановление игроков будет трудным, возможно, невозможным. Я такого не ожидал. Открыто скажу, когда эти клубы приезжают в Лигу, им дают год, чтобы подготовить стадион. Это дает им излишнюю уверенность. Но когда приезжаешь в Кубу, я не ожидал, что поле будет таким ужасным. Очень разочарован. За последнее время никогда не был так разочарован».