Rusiyada robotlardan ibarət rota yaradıldı
Rusiya ordusunun Aleksandr Nevski adına briqadasında yerüstü robototexniki komplekslərdən ibarət xüsusi rota fəaliyyətə başlayıb.
“Qafqazinfo” “RİA Novosti”yə istinadən xəbər verir ki, yeni rota təchizat və döyüş tapşırıqlarında istifadə olunacaq.
Rota “Çеlnok”, “Omiç‑2” və “Kuryer” adlanan üç tip yerüstü robot komplekslərindən ibarətdir. Həm təkər, həm də tırtıl sisteminə malik bu komplekslər silah daşımaq qabiliyyətinə malikdir. “Kuryer” modelləri ağır kalibrli pulemyot və avtomatik qumbaratanla təchiz olunub.
30‑dan çox marşrut üzrə istifadə olunan komplekslərin son altı ay ərzində artıq 350‑dən çox reys həyata keçirdiyi və 120 tondan çox yük daşıdığı bildirilir. Məlumata görə, onlardan istifadə yükdaşıma vaxtını təxminən 80% azaltmağa imkan verir.

A company consisting of robots was created in Russia.
A special company consisting of ground robotic complexes has been activated in the Russian army brigade named after Alexander Nevsky.
"Qafqazinfo," referring to "RIA Novosti," reports that the new company will be used in supply and combat missions.
The company consists of three types of ground robotic complexes called "Chelnok," "Omich-2," and "Kuryer." These complexes, which have both wheel and caterpillar systems, have the ability to carry weapons. The "Kuryer" models are equipped with heavy-caliber machine guns and automatic grenade launchers.
It is reported that the complexes, used on more than 30 routes, have already completed over 350 missions and carried more than 120 tons of cargo in the past six months. According to information, their use allows reducing cargo transport time by approximately 80%.