Rusiyada robotlardan ibarət rota yaradıldı
Rusiya ordusunun Aleksandr Nevski adına briqadasında yerüstü robototexniki komplekslərdən ibarət xüsusi rota fəaliyyətə başlayıb.
“Qafqazinfo” “RİA Novosti”yə istinadən xəbər verir ki, yeni rota təchizat və döyüş tapşırıqlarında istifadə olunacaq.
Rota “Çеlnok”, “Omiç‑2” və “Kuryer” adlanan üç tip yerüstü robot komplekslərindən ibarətdir. Həm təkər, həm də tırtıl sisteminə malik bu komplekslər silah daşımaq qabiliyyətinə malikdir. “Kuryer” modelləri ağır kalibrli pulemyot və avtomatik qumbaratanla təchiz olunub.
30‑dan çox marşrut üzrə istifadə olunan komplekslərin son altı ay ərzində artıq 350‑dən çox reys həyata keçirdiyi və 120 tondan çox yük daşıdığı bildirilir. Məlumata görə, onlardan istifadə yükdaşıma vaxtını təxminən 80% azaltmağa imkan verir.

В бригаде имени Александра Невского Российской армии начала работу специальная рота, состоящая из наземных робототехнических комплексов.
«Кавказинфо» со ссылкой на «РИА Новости» сообщает, что новая рота будет использоваться для обеспечения поставок и боевых задач.
Рота состоит из трёх типов наземных роботокомплексов под названиями «Челнок», «Омич‑2» и «Курьер». Эти комплексы имеют как колесную, так и гусеничную системы и способны нести оружие. Модели «Курьер» оборудованы пулемётом крупного калибра и автоматическим гранатомётом.
Сообщается, что комплексы, используемые по более чем 30 маршрутам, за последние шесть месяцев осуществили уже более 350 рейсов и перевезли свыше 120 тонн грузов. По данным, их использование позволяет сократить время перевозки грузов примерно на 80%.