Süni intellekt bəzi sahələrdə dəyişikliklərə səbəb olacaq -
Süni intellekt bəzi sahələrdə dəyişikliklərə səbəb olacaq və bu dəyişikliklər qaçılmazdır. Biz bu dəyişiklikləri həyatın bir parçası kimi qəbul etməliyik.
Medianews.az Trend-ə istinadla xəbər verir ki, bu fikirləri bu gün İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşkil etdiyi "İKT Karyera Sərgisi 2025"də panel müzakirəsində çıxışı zamanı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi Data idarəedilməsi departamentinin müdiri Kamran Ağayev səsləndirib.
"Ənənəvi yolla işləməyə davam etmək sizi doğru yola aparmaya bilər. 25 illik karyeram ərzində bir neçə inqilab gördüm və müşahidə etdim ki, ənənəvi üsullarla davam edən mütəxəssislər uğur qazanmır. Buna görə də karyera istiqamətində ənənəvi deyil, innovativ yollarla hərəkət etmək lazımdır", - o əlavə edib.
Kamran Ağayev qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilən "Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası"ndan sonra Data idarəedilməsi üzrə strateji yol xəritəsi hazırlanacaq. Bu strategiyanın qəbulu gələn il üçün planlaşdırılır və sənədlər hazırda bir neçə dövlət qurumunda yoxlanışdadır:
"Dünyada yeni tələblərə uyğun ixtisaslar yaradılır və bunlar Azərbaycana gətirilməlidir. Bütün sahələrdə beynəlxalq təcrübəni ölkəmizə tətbiq etmək vacibdir".

Искусственный интеллект вызовет изменения в некоторых сферах, и эти изменения неизбежны. Мы должны принять эти изменения как часть жизни.
Medianews.az со ссылкой на Trend сообщает, что такое мнение сегодня во время своего выступления на панельной дискуссии на "Ярмарке карьеры ИКТ 2025", организованной Агентством по инновациям и цифровому развитию, выразил руководитель отдела управления данными Агентства по инновациям и цифровому развитию Камран Агаев.
"Продолжать работать традиционным способом может привести вас не к правильному пути. За 25-летнюю карьеру я видел несколько революций и наблюдал, что специалисты, продолжающие работать традиционными методами, не добиваются успеха. Поэтому в направлении карьеры необходимо двигаться не традиционными, а инновационными путями", - добавил он.
Камран Агаев отметил, что после утверждения Указа Президента Ильхама Алиева "Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы", будет разработана стратегическая дорожная карта по управлению данными. Планируется принятие этой стратегии в следующем году, и в настоящее время документы находятся на рассмотрении в нескольких государственных учреждениях:
"В мире создаются профессии, соответствующие новым требованиям, и их необходимо привнести в Азербайджан. Важно применять международный опыт во всех сферах нашей страны".