Süni intellekt bəzi sahələrdə dəyişikliklərə səbəb olacaq -
Süni intellekt bəzi sahələrdə dəyişikliklərə səbəb olacaq və bu dəyişikliklər qaçılmazdır. Biz bu dəyişiklikləri həyatın bir parçası kimi qəbul etməliyik.
Medianews.az Trend-ə istinadla xəbər verir ki, bu fikirləri bu gün İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşkil etdiyi "İKT Karyera Sərgisi 2025"də panel müzakirəsində çıxışı zamanı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi Data idarəedilməsi departamentinin müdiri Kamran Ağayev səsləndirib.
"Ənənəvi yolla işləməyə davam etmək sizi doğru yola aparmaya bilər. 25 illik karyeram ərzində bir neçə inqilab gördüm və müşahidə etdim ki, ənənəvi üsullarla davam edən mütəxəssislər uğur qazanmır. Buna görə də karyera istiqamətində ənənəvi deyil, innovativ yollarla hərəkət etmək lazımdır", - o əlavə edib.
Kamran Ağayev qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilən "Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası"ndan sonra Data idarəedilməsi üzrə strateji yol xəritəsi hazırlanacaq. Bu strategiyanın qəbulu gələn il üçün planlaşdırılır və sənədlər hazırda bir neçə dövlət qurumunda yoxlanışdadır:
"Dünyada yeni tələblərə uyğun ixtisaslar yaradılır və bunlar Azərbaycana gətirilməlidir. Bütün sahələrdə beynəlxalq təcrübəni ölkəmizə tətbiq etmək vacibdir".

Artificial intelligence will cause changes in some areas -
Artificial intelligence will cause changes in some areas, and these changes are inevitable. We must accept these changes as a part of life.
Medianews.az, referring to Trend, reports that these remarks were made today by Kamran Agayev, head of the Data Management Department of the Innovation and Digital Development Agency, during his speech at the panel discussion of the "ICT Career Fair 2025" organized by the Innovation and Digital Development Agency.
"Continuing to work in the traditional way may not lead you on the right path. During my 25-year career, I have witnessed several revolutions and observed that specialists who continue with traditional methods do not succeed. Therefore, in terms of career direction, one must move not in traditional but innovative ways," he added.
Kamran Agayev noted that following the "Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028," approved by the decree of President Ilham Aliyev, a strategic roadmap for data management will be developed. The adoption of this strategy is planned for next year, and the documents are currently under review in several state institutions:
"New professions are being created worldwide in accordance with new requirements, and these should be brought to Azerbaijan. It is essential to apply international experience in all fields to our country."