Trampdan İranla bağlı
ABŞ prezidenti Donald Tramp ABŞ-a İrandan mal və ya xidmət idxal edən ölkələrdən gələn mallara əlavə tariflər tətbiq etməyə imkan verən sərəncam imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, sərəncam Ağ Ev tərəfindən yayılıb.
Sənədə görə, "İrandan mal və ya xidmət birbaşa və ya dolayı yolla alan, idxal edən və ya başqa şəkildə alan istənilən ölkədən ABŞ-a idxal edilən mallara 25 faiz əlavə advalor rüsumlar tətbiq edilə bilər".
Bu tədbirlər 7 fevralda qüvvəyə minir.
Sənəddə qeyd olunur ki, Vaşinqton administrasiyası İrana qarşı digər iqtisadi tədbirləri əsaslandırmaq üçün ABŞ-da əvvəllər rəsmi olaraq elan edilmiş fövqəladə vəziyyətin uzadılmasını zəruri hesab edir. Sərəncamda İranın siyasətinin ABŞ üçün "qeyri-adi və fövqəladə bir təhlükə yaratmağa davam etdiyi" vurğulanır.

From Trump about Iran
US President Donald Trump has signed an order enabling the imposition of additional tariffs on goods coming from countries that import goods or services from Iran to the US.
Medianews.az reports that the order was issued by the White House.
According to the document, "An additional 25 percent ad valorem tariff may be applied to goods imported into the US from any country that directly or indirectly receives, imports or otherwise purchases goods or services from Iran."
These measures come into effect on February 7.
The document states that the Washington administration considers it necessary to extend the previously officially declared state of emergency in the US to justify other economic measures against Iran. The order emphasizes that Iran's policy continues to "pose an unusual and extraordinary threat" to the US.