Üç nəfərin ölümünə səbəb olan sürücüyə
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində 3 nəfərin ölümü ilə nəticələnən yol-nəqliyyat hadisəsini törətməkdə təqsirləndirilən 69 yaşlı Vaqif Məmmədova hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə ona 6 il 6 ay həbs cəzası verilib. Məhkəmə zalında qandallanan sürücünün nəqliyyat vasitəsi idarə etmək hüququ da 4 il müddətinə məhdudlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, dövlət ittihamçısı çıxışında təqsirləndirilən V.Məmmədovun 5 il sürücülük hüququndan məhrum edilməklə 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum olmasını tələb etmişdi.
Zərərçəkənlərin hüquqi varisləri isə Vaqif Məmmədovun daha ağır cəzaya məhkum olunmasını istəmişdi.
Qeyd edək ki, hadisə yağışlı hava şəraitində Böyükşor gölünün üzərindən keçən yolda baş vermişdi və qəza anbaan lentə alınmışdı. Belə ki, V.Məmmədov idarə etdiyi “AZ-İnşaat” MMC-yə məxsus olan “Mercedes Axor” markalı yük avtomobilini yüksək sürətlə idarə edərək yol hərəkəti qaydalarını pozaraq, əks tərəfdən gələn “Wolksvagen” markalı maşınla toqquşub. Nəticədə, sürücü Nəriman Gülməmmədov və sərnişinlər - Rüstəm Məmmədov və Orxan Mirzəyev ağır bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanada dünyalarını dəyişiblər.//Qafqazinfo

В Бакинском суде по тяжким преступлениям вынесен приговор 69-летнему Вакифу Мамедову, обвиняемому в совершении дорожно-транспортного происшествия, повлекшего гибель 3 человек.
По приговору суда ему назначено 6 лет 6 месяцев лишения свободы. В судебном зале водитель, закованный в наручники, также лишен права управления транспортным средством на срок 4 года.
Отметим, что государственный обвинитель в своем выступлении требовал для обвиняемого В.Мамедова лишения водительских прав на 5 лет и лишения свободы на срок 8 лет.
Правовые наследники пострадавших, в свою очередь, требовали для Вакифа Мамедова более сурового наказания.
Отметим, что происшествие произошло в дождливую погоду на дороге, проходящей через озеро Большой Шор, и авария была зафиксирована на видео покадрово. Так, В.Мамедов, управляя грузовиком марки «Mercedes Axor», принадлежащим ООО «AZ-İnşaat», на высокой скорости нарушил правила дорожного движения и столкнулся с автомобилем марки «Volkswagen», двигавшимся навстречу. В результате водитель Нариман Гульмамедов и пассажиры - Рустам Мамедов и Орхан Мирзаев получили тяжелые телесные повреждения и скончались в больнице.//Qafqazinfo