Ukrayna ordusu daha 9 yaşayış məntəqəsini azad edib
Aleksandrovka yaşayış məntəqəsi istiqamətində əks-hücum zamanı Ukrayna ordusu doqquz yaşayış məntəqəsini Rusiya qoşunlarından azad edib və daha üç məntəqə tamamilə təmizləyib.
Bu barədə Ukrayna Hava-Desant Qüvvələrinin 7-ci Çevik Reaksiya Korpusunun “Facebook” səhifəsində məlumat verilib.
Hərbçilər bildiriblər ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatı Aleksandrovka istiqamətində davam edir.
Martın 25-də Ukrayna qoşunları doqquz yaşayış məntəqəsini (Dnepropetrovsk vilayətində yeddi və Zaporojye vilayətində iki) Rusiya qüvvələrindən tamamilə təmizləyib.

The Ukrainian army has liberated 9 more settlements.
During the counteroffensive in the direction of the Aleksandrovka settlement, the Ukrainian army liberated nine settlements from Russian troops and completely cleared three more settlements.
This was reported on the "Facebook" page of the 7th Rapid Reaction Corps of the Ukrainian Airborne Forces.
Soldiers stated that the counteroffensive operation of the Ukrainian Armed Forces is continuing in the Aleksandrovka direction.
On March 25, Ukrainian troops completely cleared nine settlements (seven in the Dnipropetrovsk region and two in the Zaporizhzhia region) from Russian forces.
Ukrainian troops regained control over approximately 440 square kilometers of territory.
Since the end of January, Russian troops have suffered 3,676 casualties, and 11 people have been taken prisoner./AZERTAC