Ukraynanın keçmiş naziri qatardan düşürüb həbs etdilər
Ukraynanın keçmiş energetika naziri German Qaluşenko fevralın 15-nə keçən gecə sərhədi keçməyə cəhd edərkən saxlanılıb. Məlumata görə, hüquq-mühafizə orqanları onu ölkəni tərk etməyə hazırlaşdığı qatardan düşürüblər.
Saxlanılmanın səbəbi "Midas" əməliyyatı və "Energoatom" qalmaqalıdır.
Qaluşenkonun saxlanılması təsadüfi deyil. O, Ukrayna Milli Anti-Korrupsiya Bürosu  və Xüsusi Anti-Korrupsiya Prokurorluğu (SAP) tərəfindən aparılan və "Midas" adlanan irimiqyaslı istintaqın əsas fiqurlarından biridir:
İttiham: İstintaqın məlumatına görə, Ukraynanın dövlət nüvə operatoru olan "Energoatom"da təxminən 100 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait mənimsənilib.
Qaluşenkonun adı prezident Zelenskinin yaxın dostu və "Kvartal 95"in ortaq sahibi Timur Mindic ilə bağlı olan korrupsiya şəbəkəsində hallanır. Xatırladaq ki, Mindic axtarışlar başlamazdan bir neçə saat əvvəl ölkədən qaça bilmişdi.
Sərhəd xidmətinin əməkdaşları Qaluşenko barəsində xüsusi sorğu aldıqlarını bildiriblər. Belə sorğular adətən cinayət işində fiqurant olan şəxslərin ölkədən qaçmasının qarşısını almaq üçün tətbiq edilir. Qaluşenko hələ 2025-ci ilin noyabrında ədliyyə naziri vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı və o vaxtdan bəri istintaqın hədəfində idi.
Siyasi analitiklər hesab edir ki, Qaluşenkonun saxlanılması Ukrayna hakimiyyətinin Qərb tərəfdaşlarına, xüsusən də Tramp administrasiyasına korrupsiya ilə mübarizədə "toxunulmazlar" olmadığını göstərmək cəhdidir. Payızda başlayan bu dalğa, görünür, hələ bir çox yüksək rütbəli məmuru hədəf alacaq./Musavat.com

Former Ukrainian energy minister Herman Halushchenko was detained while attempting to cross the border on the night of February 15. According to the information, law enforcement officers removed him from the train as he was preparing to leave the country.
The reason for the detention is the "Midas" operation and the "Energoatom" scandal.
Halushchenko's detention is not accidental. He is one of the main figures in the large-scale investigation named "Midas," conducted by Ukraine's National Anti-Corruption Bureau and the Specialized Anti-Corruption Prosecutor's Office (SAP):
Charge: According to the investigation, approximately 100 million US dollars were embezzled from "Energoatom," Ukraine's state nuclear operator.
Halushchenko's name is associated with a corruption network linked to President Zelensky's close friend and co-owner of "Kvartal 95," Timur Mindich. It should be noted that Mindich was able to flee the country a few hours before the searches began.
Border service officials stated that they received a special inquiry regarding Halushchenko. Such inquiries are usually applied to prevent individuals involved in criminal proceedings from leaving the country. Halushchenko was dismissed from his post as Minister of Justice in November 2025 and has been under investigation since then.
Political analysts believe that Halushchenko's detention is an attempt by the Ukrainian authorities to show their Western partners, especially the Trump administration, that there are no "untouchables" in the fight against corruption. This wave, which began in the fall, apparently will target many more high-ranking officials./Musavat.com