Ukraynanın keçmiş naziri qatardan düşürüb həbs etdilər
Ukraynanın keçmiş energetika naziri German Qaluşenko fevralın 15-nə keçən gecə sərhədi keçməyə cəhd edərkən saxlanılıb. Məlumata görə, hüquq-mühafizə orqanları onu ölkəni tərk etməyə hazırlaşdığı qatardan düşürüblər.
Saxlanılmanın səbəbi "Midas" əməliyyatı və "Energoatom" qalmaqalıdır.
Qaluşenkonun saxlanılması təsadüfi deyil. O, Ukrayna Milli Anti-Korrupsiya Bürosu  və Xüsusi Anti-Korrupsiya Prokurorluğu (SAP) tərəfindən aparılan və "Midas" adlanan irimiqyaslı istintaqın əsas fiqurlarından biridir:
İttiham: İstintaqın məlumatına görə, Ukraynanın dövlət nüvə operatoru olan "Energoatom"da təxminən 100 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait mənimsənilib.
Qaluşenkonun adı prezident Zelenskinin yaxın dostu və "Kvartal 95"in ortaq sahibi Timur Mindic ilə bağlı olan korrupsiya şəbəkəsində hallanır. Xatırladaq ki, Mindic axtarışlar başlamazdan bir neçə saat əvvəl ölkədən qaça bilmişdi.
Sərhəd xidmətinin əməkdaşları Qaluşenko barəsində xüsusi sorğu aldıqlarını bildiriblər. Belə sorğular adətən cinayət işində fiqurant olan şəxslərin ölkədən qaçmasının qarşısını almaq üçün tətbiq edilir. Qaluşenko hələ 2025-ci ilin noyabrında ədliyyə naziri vəzifəsindən uzaqlaşdırılmışdı və o vaxtdan bəri istintaqın hədəfində idi.
Siyasi analitiklər hesab edir ki, Qaluşenkonun saxlanılması Ukrayna hakimiyyətinin Qərb tərəfdaşlarına, xüsusən də Tramp administrasiyasına korrupsiya ilə mübarizədə "toxunulmazlar" olmadığını göstərmək cəhdidir. Payızda başlayan bu dalğa, görünür, hələ bir çox yüksək rütbəli məmuru hədəf alacaq./Musavat.com

Бывшего министра Украины задержали после выхода из поезда.
Бывший министр энергетики Украины Герман Галущенко был задержан ночью на 15 февраля при попытке пересечь границу. По информации, правоохранительные органы сняли его с поезда, на котором он собирался покинуть страну.
Причина задержания — операция «Мидас» и скандал вокруг «Энергоатома».
Задержание Галущенко не случайно. Он является одним из ключевых фигур масштабного расследования под названием «Мидас», которое ведут Национальное антикоррупционное бюро Украины и Специализированная антикоррупционная прокуратура (САП):
Обвинение: согласно данным следствия, в государственной ядерной компании Украины «Энергоатом» было присвоено около 100 миллионов долларов США.
Имя Галущенко связано с коррупционной сетью, связанной с близким другом президента Зеленского и совладельцем «Квартала 95» Тимуром Миндичем. Напомним, что Миндич смог покинуть страну за несколько часов до начала обысков.
Сотрудники пограничной службы сообщили, что получили специальный запрос по Галущенко. Такие запросы обычно применяются, чтобы предотвратить побег лиц, участвующих в уголовном деле. Галущенко был отстранен от должности министра юстиции ещё в ноябре 2025 года и с тех пор является объектом расследования.
Политические аналитики считают, что задержание Галущенко — попытка украинской власти показать западным партнёрам, особенно администрации Трампа, что в борьбе с коррупцией никто не является неприкасаемым. Эта волна, начавшаяся осенью, по-видимому, ещё затронет многих высокопоставленных чиновников./Musavat.com