Xameneinin Pəhləvidən aldığı “ibrət”
ABŞ-ın “Nyu Yorker” jurnalında “Ayətullahın şah dövründən çıxardığı amansız nəticə” başlıqlı məqalə dərc olunub.
Məqalənin müəllifi jurnalın redaktoru Devid Remnikdir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, məqalə 1978-ci ilin noyabrında İran şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin xalqa müraciəti ilə başlanır. O zaman kütləvi etirazlar fonunda şah xalqa müraciətində barışıq mesajı vermiş, səhvləri etiraf etmiş, siyasi məhbusların azadlığa buraxılacağını, seçkilər keçiriləcəyini, korrupsiya hallarının araşdırılacağını vəd etmişdi.
“Nyu Yorker”dəki məqalədə deyilir ki, bu müraciət cəmiyyətdə rejimin zəifliyi, çıxılmazlığı kimi qəbul olundu: “Həmin vaxt ayətullah Ruhullah Xomeyni sürgündə olsa da, kompromisi rədd etdi, şah rejiminin son nəfəsində olduğunu dedi. Həqiqətən də iki ay sonra şah ölkədən qaçdı, monarxiya çökdü”.
Devid Remnik yazır ki, İran İslam Respublikasının indiki ali rəhbəri ayətullah Əli Xamenei bu tarixi çox yaxşı bilir: “Onun və ətrafındakıların həmin tarixdən çıxardığı nəticə isə belədir: şah güzəştə getdiyi üçün uduzdu. Bu baxımdan Xamenei indiki etirazlar qarşısında barışıq yolunu deyil, qan tökülməsini seçir”.
Məqalədə fikirlərindən sitat gətirilən ekspertlərə görə də Xamenei hesab edir ki, rejimi xilas etməyin yeganə yolu sərt gücdür. Məsələn, yazar Skott Andersonun fikrincə, Xameneinin çıxardığı qanlı dərs budur: əgər ordu daha amansız davransaydı, bəlkə də şah hakimiyyətdə qalardı”.
Bəs indi İran ordusu və təhlükəsizlik qüvvələri geri çəkilmədən zorakılıq göstərməyə hazırdırmı? Məqalədə vurğulanır ki, hazırkı teokratik rejim üçün əsas sual məhz budur.
Məqalədə Xameneinin düşüncə tərzini formalaşdıran digər tarixi hadisə də xatırladılır: SSRİ-nin sonuncu rəhbəri Mixail Qorbaçovun islahatları. Qorbaçov senzuranı yumşaltdı, demokratik islahatlar elan etdi, Qərblə münasibətləri normallaşdırmağa çalışdı, nəticədə Sovet İttifaqı dağıldı.
Devid Remnik hesab edir ki, Xamenei bu prosesi də ibrət dərsi kimi qəbul edib: “O, açıq şəkildə bildirib ki, ABŞ Sovet İttifaqı kimi İranı da içəridən çökdürmək istəyir. Buna görə də rejim hər cür islahatı öz varlığına təhlükə sayır”.
Məqalədə qeyd olunur ki, İran İslam Respublikasında əvvəllər də geniş etiraz aksiyaları olub: 1999-cu ildə tələbə etirazları, 2009-cu ildə “Yaşıl hərəkat”, 2022-ci ildə Məhsa Əmini aksiyaları...
Lakin müəllif hesab edir ki, indi vəziyyət rejim üçün daha təhlükəlidir. Bu dəfə əsas detonator ideologiya və ya hicab məsələsi deyil, ümumi iqtisadi fəlakətdir: “Əhalinin əsas hissəsi yoxsullaşdığı halda, İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) səlahiyyətli şəxsləri gündən-günə varlanır. Onlar iqtisadiyyatın əsas sahələrinə nəzarət edən, “hərbiləşmiş mafiya” kimi qəbul edilir. Bu sosial ədalətsizlik xalqın böyük qəzəbinə səbəb olub.
İqtisadi problemlərlə yanaşı, rejimin regional və hərbi nüfuzu da ciddi şəkildə zədələnib. İranın xaricdəki əsas proksiləri – “Hizbullah”, HƏMAS, husilər gücdən düşüb. İran xalqı getdikcə daha çox sual verir: niyə xalq səfalət içində yaşadığı halda xaricdə müharibələrə ətək-ətək pul xərclənir?
Bundan əlavə, 2025-ci ilin yayında 12 günlük müharibə zamanı İsrail və ABŞ-ın İranın nüvə obyektlərinə zərbə endirməsi, yüksək vəzifəli bir sıra iranlının öldürülməsi və Xameneinin gizlənməyə məcbur qalması da rejimin mifini dağıdıb”.
Məqalə müəllifinin fikrincə, şah dövrü ilə mühüm fərq ondan ibarətdir ki, indiki İran elitasının qaçmağa yeri yoxdur: “Şahın ətrafındakılar Qərbdə təhsil almışdılar, monarxiya devriləndən sonra xaricdə asanlıqla yeni həyat qura bildilər. İndiki elita isə özünə qapanmış və divara dirənmiş vəziyyətdədir. Onların psixologiyası, ekspertlərin sözləri ilə desək, “ya öldürəcəksən, ya da öləcəksən” məntiqinə əsaslanır”.
Məqalənin sonunda vurğulanır ki, İranın gələcəyi barədə dəqiq proqnoz vermək mümkünsüzdür: “Tarix dəfələrlə göstərib ki, analitiklərin ən mümkün ssenari hesab etdikləri belə reallaşmaya bilər — 1979-cu ildə olduğu kimi”.

В американском журнале «Нью-Йоркер» опубликована статья под заголовком «Безжалостный вывод аятоллы после эпохи шаха».
Автор статьи — редактор журнала Дэвид Ремник.
По информации Medianews.az, статья начинается с обращения иранского шаха Мохаммеда Реза Пехлеви к народу в ноябре 1978 года. В то время на фоне массовых протестов шах в обращении к народу передал послание примирения, признал ошибки, пообещал освободить политических заключённых, провести выборы и расследовать случаи коррупции.
В статье в «Нью-Йоркере» говорится, что это обращение было воспринято в обществе как признак слабости и безвыходности режима: «В то время аятолла Рухолла Хомейни находился в изгнании, но отказался идти на компромисс, заявив, что режим шаха дышит на ладан. Действительно, через два месяца шах сбежал из страны, и монархия рухнула».
Дэвид Ремник пишет, что нынешний верховный руководитель Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи очень хорошо осознаёт эту историю: «Он и его окружение сделали из той истории следующий вывод: шах проиграл, потому что пошёл на уступки. С этой точки зрения Хаменеи выбирает не путь примирения в нынешних протестах, а применение силы».
По мнению экспертов, цитируемых в статье, Хаменеи считает, что единственный способ спасти режим — это жёсткая сила. Например, по мнению автора Скотта Андерсона, кровавый урок, извлечённый Хаменеи, таков: если бы армия действовала более беспощадно, возможно, шах остался бы у власти».
А готова ли сейчас армия и силы безопасности Ирана применить насилие, не отступая? В статье подчёркивается, что именно этот вопрос является главным для нынешнего теократического режима.
В статье также вспоминается другое историческое событие, сформировавшее образ мышления Хаменеи: реформы последнего руководителя СССР Михаила Горбачёва. Горбачёв смягчил цензуру, провёл демократические реформы, пытался нормализовать отношения с Западом, в результате чего Советский Союз распался.
Дэвид Ремник считает, что Хаменеи воспринял этот процесс как урок: «Он прямо заявил, что США хотят разрушить Иран изнутри, как это случилось с Советским Союзом. Поэтому режим считает любую реформу угрозой своего существования».
В статье отмечается, что в Исламской Республике Иран уже были масштабные акции протеста: студенческие протесты 1999 года, „Зелёное движение“ 2009 года, акции, связанные с Махсой Амини в 2022 году...
Однако автор считает, что сейчас ситуация для режима куда более опасна. В этот раз главной детонатором является не идеология или вопрос хиджаба, а общая экономическая катастрофа: «Основная часть населения обнищала, в то время как представители Корпуса стражей исламской революции (СЕПАХ) становятся богаче с каждым днём. Они контролируют ключевые сферы экономики и воспринимаются как „военизированная мафия“. Эта социальная несправедливость вызвала большой гнев народа.
Помимо экономических проблем, серьёзно пострадал региональный и военный авторитет режима. Главные прокси Ирана за рубежом — „Хезболла“, ХАМАС, хуситы — потеряли силу. Народ Ирана всё больше задаётся вопросом: почему при нищете населения тратятся огромные суммы на войны за рубежом?
Кроме того, 12-дневная война летом 2025 года, когда Израиль и США нанесли удары по ядерным объектам Ирана, были убиты несколько высокопоставленных иранцев, а Хаменеи пришлось скрываться, разрушили миф о режиме».
По мнению автора статьи, важное отличие нынешней ситуации от эпохи шаха в том, что у нынешней иранской элиты нет места для побега: «Окружение шаха училось на Западе и с лёгкостью смогло построить новую жизнь за границей после свержения монархии. Современная элита же замкнута и загнана в угол. Их психология, по словам экспертов, основывается на логике „либо убьёшь, либо умрёшь“».
В конце статьи подчёркивается, что точный прогноз будущего Ирана дать невозможно: «История многократно показывала, что даже самый вероятный сценарий аналитиков может не реализоваться — как это было в 1979 году».