Yanğın kabusunun kökündə nə dayanır? -
Son dövrlərdə, xüsusilə bölgələrdə baş verən ardıcıl yanğın hadisələri ciddi narahatlıq doğurur. Statistik göstəricilərə əsasən, 2025-ci ildə qeydə alınan 1 522 yanğın hadisəsindən 1 085-i regionların, 437-si isə paytaxt Bakının payına düşüb.
Bəs ard-arda baş verən yanğınların əsas səbəbləri nələrdir?
Mövzu ilə bağlı Baku TV-nin hazırladığı videomaterialda mühüm məqamlara toxunulub.
Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini Cəmil Xudiyevin sözlərinə görə, aparılan təhlillər göstərir ki, yanğınların 59,9 faizi yaşayış sektorunda baş verib.
Onun sözlərinə görə, yanğınların təxminən 20 faizi nəqliyyat vasitələrində qeydə alınıb. Digər 20 faiz isə ticarət, ictimai iaşə, istehsalat və digər təyinatlı sahələrin payına düşür.
Cəmil Xudiyev bildirib ki, yanğınların əsas səbəbləri sırasında elektrik təsərrüfatının istismarı zamanı yanğın təhlükəsizliyi və texniki istismar qaydalarına riayət edilməməsi xüsusi yer tutur. Bundan başqa, istilik cihazlarından düzgün istifadə olunmaması, qaz təsərrüfatında baş verən sızmalar, partlayışla nəticələnən yanğınlar, eləcə də qəsdən törədilən hadisələr də yanğınların başvermə səbəbləri sırasında yer tutur.

What lies at the root of the fire nightmare? -
Recently, the consecutive fire incidents occurring especially in the regions have caused serious concern. According to statistical data, out of 1,522 fire incidents recorded in 2025, 1,085 occurred in the regions, and 437 in the capital Baku.
So, what are the main causes of the consecutive fires?
The video material prepared by Baku TV touches upon important points on the subject.
According to Jamil Khudiyev, Deputy Head of the State Fire Control Service, analyses show that 59.9 percent of fires occurred in the residential sector.
According to him, about 20 percent of fires were recorded in vehicles. The other 20 percent fall to trade, public catering, production, and other designated areas.
Jamil Khudiyev stated that among the main causes of fires, special importance is given to the non-compliance with fire safety and technical operation rules during the operation of electrical facilities. In addition, improper use of heating devices, gas leaks in gas facilities, fires resulting in explosions, as well as intentionally caused incidents are also among the reasons for fires.