Yanğın kabusunun kökündə nə dayanır? -
Son dövrlərdə, xüsusilə bölgələrdə baş verən ardıcıl yanğın hadisələri ciddi narahatlıq doğurur. Statistik göstəricilərə əsasən, 2025-ci ildə qeydə alınan 1 522 yanğın hadisəsindən 1 085-i regionların, 437-si isə paytaxt Bakının payına düşüb.
Bəs ard-arda baş verən yanğınların əsas səbəbləri nələrdir?
Mövzu ilə bağlı Baku TV-nin hazırladığı videomaterialda mühüm məqamlara toxunulub.
Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini Cəmil Xudiyevin sözlərinə görə, aparılan təhlillər göstərir ki, yanğınların 59,9 faizi yaşayış sektorunda baş verib.
Onun sözlərinə görə, yanğınların təxminən 20 faizi nəqliyyat vasitələrində qeydə alınıb. Digər 20 faiz isə ticarət, ictimai iaşə, istehsalat və digər təyinatlı sahələrin payına düşür.
Cəmil Xudiyev bildirib ki, yanğınların əsas səbəbləri sırasında elektrik təsərrüfatının istismarı zamanı yanğın təhlükəsizliyi və texniki istismar qaydalarına riayət edilməməsi xüsusi yer tutur. Bundan başqa, istilik cihazlarından düzgün istifadə olunmaması, qaz təsərrüfatında baş verən sızmalar, partlayışla nəticələnən yanğınlar, eləcə də qəsdən törədilən hadisələr də yanğınların başvermə səbəbləri sırasında yer tutur.

Что лежит в основе кошмара пожара? -
В последнее время, особенно в регионах, последовательные случаи пожаров вызывают серьезную обеспокоенность. Согласно статистическим данным, из 1 522 зарегистрированных пожаров в 2025 году 1 085 приходится на регионы, а 437 – на столицу Баку.
Какие же основные причины последовательных пожаров?
В видеоматериале, подготовленном Baku TV по данной теме, отмечены важные моменты.
По словам заместителя начальника Государственной службы пожарного контроля Джамиля Худиева, проведенный анализ показывает, что 59,9 процента пожаров произошли в жилом секторе.
По его словам, примерно 20 процентов пожаров зарегистрировано в транспортных средствах. Еще 20 процентов приходится на торговлю, общественное питание, производство и другие специальные сферы.
Джамиль Худиев отметил, что среди основных причин пожаров особое место занимает несоблюдение правил пожарной безопасности и технических правил эксплуатации при использовании электрического хозяйства. Кроме того, неправильное использование отопительных приборов, утечки газа в газовом хозяйстве, пожары, приведшие к взрывам, а также умышленные поджоги также являются причинами возникновения пожаров.