Yay fəsili girən kimi bu məhsullar
Aprel ayına xas olmayan anomal yağışlar və qeyri-sabit hava şəraiti bölgələrdə kənd təsərrüfatına, xüsusilə meyvəçiliyə ciddi zərər vurub.
Yağan yağışlar nəticəsində 6500 hektardan çox əkin sahəsinə zərər dəyib. Xüsusən də Xaçmaz, Şabran, Quba-Xaçmaz, Dağlıq Şirvan, Şirvan-Salyan və Qarabağ bölgələrində yerləşən meyvə bağları və tərəvəz sahələri sel və subasmalara məruz qalıb.
Mövcud vəziyyət gilas, alça, şaftalı və s. Kimi tezyetişən meyvələrə daha çox zərər yetirib. Yağışların yaratdığı fəsadların 10 milyon manata yaxın ziyan vura biləcəyi ehtimal edilir.
Bu fəsadlar istər-istəməz məhsuldarlığın azalmasına gətirib çıxaracaq.
Yayda hansı meyvələr kəskin bahalaşacaq?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya açıqlamasında Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri Akif Nəsirli apreldə yağan anomal yağışlar və dolu ən çox çiçəkləmə dövründə olan meyvə ağaclarını vurduğunu bildirib:
"Bu vaxt yağan aramsız yağış tozlanmanı pozur, çiçəyi çürüdür, dolu isə birbaşa bar tutan tumurcuğu məhv edir. Nəticədə ağacda bar ya əmələ gəlmir, ya da çox az bağlayır. Bu zərbədən ən çox zərər çəkən erkən çiçəkləyən çəyirdəkli meyvələrdir.
Ərik, gilas, albalı, gavalı aprelin əvvəli və ortasında çiçək açır. Quba, Xaçmaz, Şəki, Zaqatala, İsmayıllı rayonlarında dolu və leysan həmin dövrə düşdü. Fermerlər deyir ki, bəzi bağlarda ərik və gilasın 50-70 faizi tökülüb".
İqtisadçının fikrincə, ərik, gilas, albalı, gavalının qiyməti kəskin bahalaşacaq.
"Bu meyvələrin barvermə mövsümü iyun-iyuldur, yəni bazara kütləvi çıxmalı dövr azməhsulluluqla üst-üstə düşəcək. Təklif az olanda qiymət kəskin qalxır. Keçən il 3-4 manata olan gilas bu yay 7-8 manatdan aşağı düşməyəcək, ərik də eyni səviyyədə bahalaşacaq.
Albalı və gavalı da eyni səbəbdən azalacaq. Xüsusilə emala gedən albalı az olanda mürəbbə, kompot qiymətləri də qalxır. Şaftalı və nektarin bir az gec çiçəkləyir, amma aramsız rütubət onlarda da göbələk xəstəliklərini artırıb. Monilioz, yarpaq qıvrılması kimi xəstəliklər məhsulun bir hissəsini sıradan çıxarıb. Şaftalının da iyul-avqustda ötən ilə nisbətən 30-40 faiz baha olması realdır".
A.Nəsirli alma və armudun qiymətində isə kəskin bahalaşma gözləmir:
"Alma və armud nisbətən gec çiçəkləyir, ona görə aprel yağışları onlara az təsir edib. Amma dolu düşən bağlarda zədə var. Yenə də alma keçən ilki qədər bol olmaya bilər, amma kəskin bahalaşma gözlənilmir.
Həmsöhbətimizin fikrincə, çiyələyin qiyməti də artacaq:
"Yağış çiyələyi də vurub. Açıq sahədə çiyələk çürüdü, boz çürümə xəstəliyi yayıldı. İstixana çiyələyi az təsir gördü, amma açıq sahə məhsulu azaldı. May-iyun çiyələyi də ötən illə müqayisədə baha olacaq.
Qarpız, yemiş, üzüm kimi yay sonu meyvələrə hələlik ciddi ziyan dəyməyib.
Hava normal keçsə, onların qiyməti nisbətən sabit qalacaq. Amma yağışdan sonra yaranan rütubət bostan bitkilərində də xəstəlik riski yaradır, bu da sonradan qiymətə təsir edə bilər".

Аномальные осадки, нехарактерные для апреля, и нестабильные погодные условия нанесли серьезный ущерб сельскому хозяйству в регионах, особенно растениеводству.
В результате обильных дождей ущерб нанесен более чем 6500 гектарам посевных площадей. Особенно фруктовые сады и овощные угодья, расположенные в районах Хачмаз, Шабран, Куба-Хачмаз, Горный Ширван, Ширван-Сальян и Карабах, подверглись наводнениям и затоплениям.
Текущая ситуация нанесла наибольший урон раннеспелым плодам, таким как вишня, алыча, персик и другим. Предполагается, что ущерб от последствий дождей может достигать около 10 миллионов манатов.
Эти повреждения неизбежно приведут к снижению урожайности.
Какие фрукты резко подорожают летом?
Medianews.az сообщает, что в своем комментарии для Bizim.Media председатель Центра либеральных экономистов Алиф Насирли заявил, что аномальные дожди и град, выпавшие в апреле, больше всего поразили плодовые деревья в период цветения:
"Непрерывные дожди в этот период нарушают опыление, вызывают загнивание цветов, а град напрямую уничтожает завязи плодов. В результате дерево либо не завязывает плоды, либо их очень мало. Основной ущерб понесли раннеспелые косточковые плоды.
Абрикос, вишня, черешня, слива цветут в начале и середине апреля. В районах Куба, Хачмаз, Шеки, Закавказье, Исмаиллы град и ливни пришлись именно на этот период. Фермеры сообщают, что в некоторых садах опало 50-70% абрикосов и вишни".
По мнению экономиста, цены на абрикос, вишню, черешню и сливу резко вырастут.
"Сезон плодоношения этих фруктов — июнь-июль, то есть время массового выхода их на рынок совпадет с низким урожаем. При дефиците предложения цены резко поднимаются. Вишня, которая в прошлом году стоила 3-4 маната, этим летом не опустится ниже 7-8 манатов, абрикос подорожает на одном уровне.
Черешня и слива тоже уменьшатся по причине этого. Особенно если станет меньше черешни для переработки, то подорожают и цены на варенье и компоты. Персик и нектарин цветут немного позже, но непрерывная влажность способствовала увеличению грибковых заболеваний. Такие болезни, как монилиоз и скручивание листьев, повредили часть урожая. Вероятно, персики летом в июле-августе подорожают на 30-40% по сравнению с прошлым годом".
А. Насирли не ожидает резкого подорожания яблок и груш:
"Яблони и груши цветут относительно поздно, поэтому апрельские дожди мало на них сказались. Однако в садах, пострадавших от града, есть повреждения. Тем не менее, количество яблок, возможно, будет не столь изобильным, как в прошлом году, но резкого роста цен не ожидается.
Собеседник также считает, что подорожает и клубника:
"Дожди также повредили клубнику. На открытых участках ягоды загнили, распространилось заболевание серой гнили. Тепличная клубника пострадала меньше, но урожай на открытых участках уменьшился. Клубника мая-июня тоже будет дороже по сравнению с прошлыми годами.
Арбузы, дыни и виноград - фрукты конца лета - пока серьезных повреждений не получили.
Если погода будет нормальной, их цены останутся относительно стабильными. Но влажность, возникшая после дождей, создает риски заболеваний и у бахчевых культур, что впоследствии может повлиять на цены".