13 ildir vegetativ vəziyyət olan xəstə üçün
Hindistanda Konstitusiya Məhkəməsi 13 ildir vegetativ vəziyyətdə olan 31 yaşlı Hariş Rananın işi ilə bağlı presedent qərar qəbul edib. Məhkəmə ailəsinin müraciəti əsasında xəstə üçün ilk dəfə passiv evtanaziyaya icazə verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı “Hindistan Tayms” məlumat yayıb.
Məlumatına görə, qərara əsasən, Rananın həyatını süni şəkildə uzadan tibbi dəstəyin dayandırılması xəstənin maraqlarına uyğun hesab edilib.
Məhkəmə qərarında vurğulanıb ki, müalicənin dayandırılması xəstəni tərk etmək demək deyil. Bildirilib ki, bu addım ölümü seçmək deyil, həyatın süni üsullarla uzadılmamasıdır və proses humanist şəkildə həyata keçirilməlidir.
Harish Rana 2013-cü ildə binanın dördüncü mərtəbəsindən yıxılaraq ağır kəllə-beyin travması alıb və həmin vaxtdan bəri tam reaksiyasız vəziyyətdə qalır.
Qeyd edək ki, passiv evtanaziya sağalma ümidi olmayan və ya müalicəsi mümkün sayılmayan xəstələrdə həyat dəstəyi verən müalicənin dayandırılması anlamına gəlir.

В Индии Конституционный суд принял прецедентное решение по делу 31-летнего Хариша Раны, находящегося в вегетативном состоянии уже 13 лет. По обращению его семьи суд впервые разрешил пассивную эвтаназию для пациента.
Сообщает Medianews.az, информацию опубликовал «Hindustan Times».
Согласно сообщению, согласно решению, прекращение искусственной поддержки жизни Раны признано в интересах пациента.
В решении суда подчеркнуто, что прекращение лечения не означает отказ от пациента. Отмечено, что этот шаг не выбор смерти, а отказ от искусственного продления жизни, и процесс должен быть проведён гуманно.
Хариш Рана в 2013 году упал с четвёртого этажа здания и получил тяжёлую черепно-мозговую травму, с тех пор находится в состоянии полной отсутствия реакции.
Отметим, что пассивная эвтаназия означает прекращение поддерживающего лечение у пациентов, у которых нет надежды на выздоровление или лечение считается невозможным.