1991-ci ildən bəri kimlər Azərbaycanın baş naziri olub?
Bəzi media quruluşları baş nazirin dəyişəcəyi ehtimalını irəli sürür. 2019-cu il oktyabrın 8-dən bu postu Əli Əsədov tutur.
1956-cı il təvəllüdlü Əli Əsədov iqtisad elmləri namizədidir. Milli Məclisin deputatı, prezidentin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi, Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini, prezidentin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi-administrasiyanın şöbə müdiri olub. Yeni Azərbaycan Partiyası Siyasi Şurasının üzvüdür.
Medianews.az bildirir ki, 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa edəndən Azərbaycanda daha 8 şəxs baş nazir vəzifəsində çalışıb, 2 nəfər isə baş nazir səlahiyyətlərinin icraçısı olub.
1990-cı ilin yanvarından Nazirlər Sovetinin sədri olan Həsən Həsənov 1991-ci ilin fevralında baş nazir təyin edilib və 1992-ci ilin aprelinədək həmin postda qalıb.
1992-ci ilin aprelindən Feyruz Mustafayev baş nazir səlahiyyətlərini icra edib.
1992-ci ilin mayından 1993-cü ilin yanvarınadək Rəhim Hüseynov baş nazir olub.
1993-cü ilin yanvarından Əli Məsimli baş nazir səlahiyyətlərini icra edib.
1993-cü ilin aprel-iyun aylarında Pənah Hüseyn baş nazir olub.
1993-cü ilin iyunundan 1994-cü ilin oktyabrınadək Surət Hüseynov baş nazir postunu tutub.
1994-cü ilin oktyabrından Fuad Quliyev baş nazir səlahiyyətlərini icra edib, 1995-ci ilin mayında baş nazir təyin olunub, bu postda 1996-cı ilin iyulunadək çalışıb.
1996-cı ilin iyulundan Artur Rasizadə baş nazir səlahiyyətlərini icra edib, həmin ilin noyabrından 2003-cü il avqustun 4-dək və 2003-cü il noyabrın 4-dən 2018-ci il aprelin 21-dək baş nazir olub.
2003-cü ilin avqust-oktyabr aylarında İlham Əliyev, 2018-ci ilin aprelindən 2019-cu ilin oktyabrınadək Novruz Məmmədov baş nazirlik edib.

Некоторые медиаресурсы высказывают предположение о смене премьер-министра. С 8 октября 2019 года этот пост занимает Али Асадов.
Али Асадов, родившийся в 1956 году, кандидат экономических наук. Он был депутатом Милли Меджлиса, помощником президента по экономическим вопросам, заместителем руководителя Администрации Президента, помощником президента по экономическим вопросам — руководителем управления администрации. Является членом Политического совета Партии «Новый Азербайджан».
Medianews.az сообщает, что с восстановления государственной независимости в 1991 году в Азербайджане должность премьер-министра занимали ещё 8 человек, а 2 лица были исполняющими обязанности премьер-министра.
Хасан Гасанов, ставший председателем Совета Министров в январе 1990 года, был назначен премьер-министром в феврале 1991 года и оставался на этом посту до апреля 1992 года.
С апреля 1992 года Фейруз Мустафаев исполнял обязанности премьер-министра.
С мая 1992 года по январь 1993 года премьер-министром был Рагим Гусейнов.
С января 1993 года Али Масимли исполнял обязанности премьер-министра.
В апреле–июне 1993 года премьер-министром был Пана Хусейн.
С июня 1993 года по октябрь 1994 года должность премьер-министра занимал Сурет Хусейнов.
С октября 1994 года Фуад Гулиев исполнял обязанности премьер-министра, а в мае 1995 года был назначен премьер-министром и работал на этом посту до июля 1996 года.
С июля 1996 года Артур Расизаде исполнял обязанности премьер-министра, затем с ноября того же года и до 4 августа 2003 года, а также с 4 ноября 2003 года по 21 апреля 2018 года занимал пост премьер-министра.
В августе–октябре 2003 года премьер-министром был Ильхам Алиев, с апреля 2018 года по октябрь 2019 года — Новруз Мамедов.