3 tərəvəzi yedikdən sonra şəkərli saqqız çeynəyin:
King's College London və Reading Universitetinin tədqiqatçıları ilk dəfə olaraq maraqlı bir faktı aşkara çıxarıblar: ispanaq, çuğundur və kələm kimi nitratla zəngin tərəvəzlər yedikdən sonra şəkərli saqqız çeynəmək qan təzyiqini aşağı sala bilir.
Medianews.az milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu tərəvəzlərin tərkibindəki nitrat birbaşa bədən tərəfindən istifadə oluna bilmir. Bu maddənin faydalı olması üçün ağız boşluğundakı dost bakteriyalar tərəfindən "nitrit"ə çevrilməsi lazımdır. Nitrit isə damarları genişləndirərək qanın daha rahat axmasını təmin edir və təzyiqi düşürür. Alimlər aşkar ediblər ki, ağız boşluğundakı turşuluq (pH səviyyəsi) artdıqda bu kimyəvi proses daha sürətli baş verir.
Təcrübə zamanı könüllülərə çuğundur suyu içirildikdən sonra bir qrupa şəkərli, digərinə isə şəkərsiz saqqız verilib:
Şəkərli saqqız çeynəyənlərin ağız boşluğundakı turşuluq artıb, nəticədə bədəndəki nitrit səviyyəsi 25% yüksəlib.
Şəkərli saqqız çeynəyən şəxslərin böyük və kiçik təzyiqi digər qrupa nisbətən orta hesabla 3/2 mmHg səviyyəsində enib.
Tədqiqatçılar Dr. Endryu Uebb və Dr. Şarlotta Mills bu nəticələrin evdə tətbiq edilə biləcək tibbi bir müalicə olmadığını xüsusilə vurğulayırlar:
Daimi şəkərli saqqız çeynəmək dişlərə ciddi zərər verə bilər.
Bu araşdırmanın əsas məqsədi bədənin nitratı necə işlədiyini anlamaq və gələcəkdə dişlərə zərər verməyən, lakin eyni effekti verən yeni sağlamlıq vasitələri hazırlamaqdır.
Bu təsir hələlik qısamüddətli olsa da, idmançılar üçün maraqlı bir yol aça bilər. Egzersiz öncəsi nitrat dönüşümünü optimallaşdırmaq, idmançıların dözümlülüyünü və əzələ oksigenasiyasını müvəqqəti olaraq artıra bilər.

Исследователи из King's College London и Университета Рединга впервые обнаружили интересный факт: после употребления нитратсодержащих овощей, таких как шпинат, свекла и капуста, жевание жевательной резинки с сахаром может снижать артериальное давление.
Medianews.az со ссылкой на milli.Az сообщает, что нитрат, содержащийся в этих овощах, не может напрямую использоваться организмом. Чтобы это вещество стало полезным, оно должно быть превращено в "нитрит" дружественными бактериями в полости рта. Нитрит расширяет сосуды, обеспечивая более легкое течение крови и снижая давление. Ученые выяснили, что при повышении кислотности (уровня pH) в полости рта этот химический процесс происходит быстрее.
В эксперименте добровольцам после употребления свекольного сока раздали жевательную резинку: одной группе с сахаром, другой — без сахара:
У тех, кто жевал жевательную резинку с сахаром, кислотность в полости рта увеличилась, в результате уровень нитрита в организме вырос на 25%.
У жевавших жевательную резинку с сахаром систолическое и диастолическое давление в среднем снизилось на 3/2 мм рт. ст. по сравнению с другой группой.
Исследователи доктор Эндрю Уэбб и доктор Шарлотта Миллс особо подчеркивают, что эти результаты не являются медицинским лечением, которое можно применять дома:
Постоянное жевание жевательной резинки с сахаром может серьёзно повредить зубы.
Основная цель этого исследования — понять, как организм обрабатывает нитрат, и в будущем разработать новые средства для здоровья, которые не вредят зубам, но дают тот же эффект.
Хотя этот эффект пока кратковременный, он может открыть интересный путь для спортсменов. Оптимизация превращения нитрата перед тренировкой может временно повысить выносливость спортсменов и оксигенацию мышц.