38-dən 80-ə - Azərbaycanda partiya rəhbərlərinin yaşı
Azərbaycanda dövlət qeydiyyatlı 26 siyasi partiyanın rəhbərləri arasında ən yaşlılar Haqq-Ədalət Partiyasının sədri Əli İnsanov və Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının sədri Sabir Rüstəmxanlıdır: hər iki şəxs 1946-cı ildə doğulub.
Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri, dövlət başçısı İlham Əliyev 1961-ci il təvəllüdlüdür.
Medianews.az bildirir ki, gənclər siyahısında Gələcək Azərbaycan Partiyasının sədri, 1988-ci il təvəllüdlü Ağasif Şakiroğlu birincidir.
Ana Vətən Partiyasının sədri Günay Ağamalı 1983-cü, Ağ Partiyanın sədri Tural Abbaslı 1982-ci ildəndir.
Demokratik İslahatlar Partiyasının sədri Asim Mollazadə 1953-cü, Demokrat Partiyasının sədri Sərdar Cəlaloğlu 1954-cü, Müasir Müsavat Partiyasının sədri Hafiz Hacıyev və Klassik Xalq Cəbhəsi Partiyasının sədri Mirmahmud Mirəlioğlu 1956-cı, Müsavat Partiyasının başqanı İsa Qəmbər və Azad Vətən Partiyasının sədri Akif Nağı 1957-ci il doğumludur.
Xalq Partiyasının sədri Qiyas Sadıqov 1960-cı, Milli Dirçəliş Hərəkatı Partiyasının sədri Fərəc Quliyev 1962-ci, Böyük Azərbaycan Partiyasının sədri Elşad Musayev 1963-cü, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyasının sədri Qüdrət Həsənquliyev, Milli İstiqlal Partiyasının sədri Arzuxan Əlizadə, Xalq Cəbhəsi Partiyasının sədri Əli Kərimli, Böyük Quruluş Partiyasının başqanı Fazil Mustafa, Yeni Zaman Partiyasının sədri Musa Ağayev 1965-ci, Ümid Partiyasının sədri İqbal Ağazadə 1968-ci ildə anadan olub.
Milli Cəbhə Partiyasının sədri Razi Nurullayev 1971-ci, Respublikaçı Alternativ Partiyası Siyasi Komitəsinin sədri Natiq Cəfərli 1972-ci, Ədalət Partiyasının sədri Mütəllim Rəhimli 1973-cü, Vəhdət Partiyasının sədri Adəm İsmayıl Bakuvi 1974-cü, Demokratik Maarifçilik Partiyasının sədri Elşən Musayev 1979-cu ildə doğulub.

Среди руководителей 26 политических партий, зарегистрированных в Азербайджане, самой пожилой является председатель партии «Правда-Справедливость» Али Инсанов и председатель партии «Гражданское согласие» Сабир Рустамханов: оба родились в 1946 году.
Председатель партии «Новый Азербайджан», глава государства Ильхам Алиев родился в 1961 году.
Medianews.az сообщает, что среди молодежи первым в списке является председатель партии «Будущее Азербайджана», родившийся в 1988 году Агасиф Шакиров.
Председатель партии «Мать Отечества» Гюнай Агамали родилась в 1983 году, председатель партии «Белая» Турал Аббаслы — в 1982 году.
Председатель партии «Демократические реформы» Асим Молледзаде родился в 1953 году, председатель Демократической партии Сердар Джалалоглу — в 1954 году, председатель партии «Современный Мусават» Гафиз Гаджиев и председатель партии «Классический Народный фронт» Мирмахмуд Мирелиоглу — в 1956 году, председатель партии «Мусават» Иса Гамбар и председатель партии «Свободное Отечество» Акиф Наги родились в 1957 году.
Председатель народной партии Гияс Садыкев родился в 1960 году, председатель партии «Национальное возрождение» Фаредж Гулиев — в 1962 году, председатель партии «Большой Азербайджан» Эльшад Мусаев — в 1963 году, председатель партии «Справедливость, Права, Демократия» Кудрет Гасангулыев, председатель партии «Национальная независимость» Арзухан Ализаде, председатель партии «Народный фронт» Али Керимли, председатель партии «Большое строительство» Фазиль Мустафа, председатель партии «Новое время» Муса Агаев — в 1965 году, председатель партии «Надежда» Игбал Агазаде родился в 1968 году.
Председатель партии «Национальный фронт» Рази Нуруллаев родился в 1971 году, председатель политического комитета республиканской альтернативной партии Натиг Джафарли — в 1972 году, председатель партии «Справедливость» Мюталим Рахимли — в 1973 году, председатель партии «Единство» Адем Исмаил Бакуи — в 1974 году, председатель партии «Демократическое образование» Эльшан Мусаев родился в 1979 году.