50 yaşını keçən şəxslərin
Ürək-damar xəstəliklərinin yalnız yaşlı insanlara xas olduğunun düşünülməsinə baxmayaraq, mütəxəssislər bu riskin əslində çox erkən yaşlardan başladığını bildirirlər.
Medianews.az News24.az-a istinadən xəbər verir ki, kardioloqların rəyinə görə, sözügedən xəstəliklər uzun müddət heç bir simptom vermədən, gizli şəkildə inkişaf edə bilir. Son məlumatlar göstərir ki, kişilər ürək-damar xəstəlikləri ilə qadınlara nisbətən daha erkən yaşda qarşılaşırlar.
Amerika Ürək Assosiasiyasının (American Heart Association) jurnalında dərc olunan və ABŞ-də aparılan uzunmüddətli tədqiqatın nəticələri bu faktı təsdiqləyib. Araşdırma çərçivəsində 18-30 yaş arası 5 mindən çox insan 34 il ərzində mütəmadi olaraq izlənilib.
Tədqiqatın nəticələrinə əsasən, kişilərdə ürək-damar riski təxminən 35 yaşdan etibarən artmağa başlayır və xəstəlik orta hesabla 50,5 yaşında özünü büruzə verir. Qadınlarda isə bu göstərici orta hesabla 57,5 yaş olaraq qeyd edilib. Beləliklə, kişilər ürək-damar xəstəlikləri ilə qadınlardan təxminən 7 il əvvəl üzləşirlər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, profilaktik müayinələrə erkən yaşlardan başlamaq həyati əhəmiyyət kəsb edir.

Хотя считается, что сердечно-сосудистые заболевания характерны только для пожилых людей, специалисты утверждают, что этот риск на самом деле начинается с очень раннего возраста.
Medianews.az со ссылкой на News24.az сообщает, что по мнению кардиологов, упомянутые заболевания могут развиваться длительное время бессимптомно и скрытно. Последние данные показывают, что мужчины сталкиваются с сердечно-сосудистыми заболеваниями в более раннем возрасте по сравнению с женщинами.
Результаты долгосрочного исследования, проведенного в США и опубликованного в журнале Американской Ассоциации сердца (American Heart Association), подтверждают этот факт. В рамках исследования более 5 тысяч человек в возрасте от 18 до 30 лет регулярно наблюдались в течение 34 лет.
По результатам исследования у мужчин риск сердечно-сосудистых заболеваний начинает увеличиваться примерно с 35 лет, а заболевание в среднем проявляется в возрасте 50,5 лет. У женщин этот показатель в среднем составляет 57,5 лет. Таким образом, мужчины сталкиваются с сердечно-сосудистыми заболеваниями примерно на 7 лет раньше женщин.
Специалисты подчеркивают, что профилактические осмотры необходимо начинать с раннего возраста, поскольку это жизненно важно.