50 yaşını keçən şəxslərin
Ürək-damar xəstəliklərinin yalnız yaşlı insanlara xas olduğunun düşünülməsinə baxmayaraq, mütəxəssislər bu riskin əslində çox erkən yaşlardan başladığını bildirirlər.
Medianews.az News24.az-a istinadən xəbər verir ki, kardioloqların rəyinə görə, sözügedən xəstəliklər uzun müddət heç bir simptom vermədən, gizli şəkildə inkişaf edə bilir. Son məlumatlar göstərir ki, kişilər ürək-damar xəstəlikləri ilə qadınlara nisbətən daha erkən yaşda qarşılaşırlar.
Amerika Ürək Assosiasiyasının (American Heart Association) jurnalında dərc olunan və ABŞ-də aparılan uzunmüddətli tədqiqatın nəticələri bu faktı təsdiqləyib. Araşdırma çərçivəsində 18-30 yaş arası 5 mindən çox insan 34 il ərzində mütəmadi olaraq izlənilib.
Tədqiqatın nəticələrinə əsasən, kişilərdə ürək-damar riski təxminən 35 yaşdan etibarən artmağa başlayır və xəstəlik orta hesabla 50,5 yaşında özünü büruzə verir. Qadınlarda isə bu göstərici orta hesabla 57,5 yaş olaraq qeyd edilib. Beləliklə, kişilər ürək-damar xəstəlikləri ilə qadınlardan təxminən 7 il əvvəl üzləşirlər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, profilaktik müayinələrə erkən yaşlardan başlamaq həyati əhəmiyyət kəsb edir.

Persons over the age of 50
Although cardiovascular diseases are thought to be characteristic only of older people, specialists report that this risk actually begins at a very early age.
Medianews.az, referring to News24.az, reports that according to cardiologists' opinions, these diseases can develop secretly without any symptoms for a long time. Recent data shows that men face cardiovascular diseases at an earlier age compared to women.
The results of a long-term study conducted in the USA and published in the journal of the American Heart Association confirm this fact. Within the scope of the research, more than 5,000 people aged 18-30 were regularly monitored over 34 years.
According to the results of the study, the cardiovascular risk in men begins to increase roughly from the age of 35, and the disease on average manifests itself at the age of 50.5. In women, this indicator was noted to be on average 57.5 years old. Thus, men face cardiovascular diseases approximately 7 years earlier than women.
Specialists emphasize that starting preventive examinations from an early age is of vital importance.