500 manatlıq əsginası olanların NƏZƏRİNƏ -
Mərkəzi Bank 500 manat nominallı xatirə kağız pul nişanının ödəniş terminalı tərəfindən qəbul edilməməsinə münasibət bildirib.
Bu barədə BAKU.WS-in sorğusuna cavab olaraq Mərkəzi Bankın mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, 500 manat nominallı xatirə kağız pul nişanı Mərkəzi Bank tərəfindən 44 günlük Vətən Müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandanın başçılığı altında rəşadətli ordumuzun tarixi Zəfərinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 2021-ci ildə tədavülə buraxılıb.
"Mərkəzi Bank tərəfindən tədavülə buraxılan yubiley və xatirə pul nişanları əlamətdar hadisələrə, tarixi şəxsiyyətlərə, milli mədəni irsin qorunmasına və s. mövzulara həsr olunmaqla əsas xarakteri müvafiq mövzuların əbədiləşdirilməsi, maarifləndirmə, numizmatikanın və bonistikanın inkişafı, eləcə də ölkənin beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsindən ibarətdir. Bu pul nişanları tədavülə məhdud sayda buraxılır və dövriyyə məqsədi daşımadığı üçün gündəlik tranzaksiyalarda, nağd pul ödənişlərində geniş istifadə üçün nəzərdə tutulmur".
AMB-nin məlumatına görə, bu səbəbdən ölkə ərazisində istismar olunan nağd pul terminallarında (cash-in terminalı) yubiley və xatirə pul nişanlarının qəbulu və tanınması həyata keçirilmir. Belə terminallarda əsasən tədavül pulları qəbul edilir:
"Yubiley və xatirə pul nişanları öz nominal dəyəri ilə ödəniş və mübadilə vasitəsi, eləcə də yığım vasitəsi kimi funksiyaları özündə saxlayır. Bu pul nişanlarına maraq və tələb yüksək olduğu üçün vətəndaşlar öz istəklərinə uyğun olaraq onların təkrar bazarda realizasiyasını həyata keçirə bilər və bununla bağlı hər hansı çətinlik hallarına rast gəlinmir".
"Bununla yanaşı, beynəlxalq təcrübədə yüksək nominallı pul nişanlarının "cash-in" terminallarda qəbul edilməməsi təcrübəsi geniş tətbiq olunur ki, burada əsas məqsəd saxtalaşdırmaya və çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə, eləcə də xidmət effektivliyidir", - deyə açıqlamada qeyd olunub.

ATTENTION to those who have 500 manat banknotes -
The Central Bank has commented on the refusal of the 500 manat denomination commemorative banknote by payment terminals.
Information was provided by the Central Bank's press service in response to an inquiry from BAKU.WS.
It was stated that the 500 manat denomination commemorative banknote was issued by the Central Bank in 2021 with a 44-day circulation period to immortalize the historic Victory of our glorious army under the leadership of the victorious Supreme Commander in the Patriotic War.
"Jubilee and commemorative banknotes issued by the Central Bank are dedicated to significant events, historical figures, preservation of national cultural heritage, and other themes, with the main purpose of immortalizing the respective themes, enlightenment, development of numismatics and bonistics, as well as enhancing the country's international prestige. These banknotes are issued in limited quantities for circulation and are not intended for widespread use in daily transactions and cash payments."
According to the Central Bank, for this reason, the acceptance and recognition of jubilee and commemorative banknotes are not carried out in cash-in terminals operating within the country. Such terminals mainly accept circulation money:
"Jubilee and commemorative banknotes retain their functions as a means of payment and exchange, as well as a means of collection at their nominal value. Since the interest and demand for these banknotes are high, citizens can sell them again on the secondary market according to their wishes, and there are no difficulties associated with this."
"In addition, internationally, the practice of not accepting high-denomination banknotes in cash-in terminals is widely applied, where the main goal is to combat counterfeiting and money laundering, as well as to increase service efficiency," the statement said.