500 manatlıq əsginası olanların NƏZƏRİNƏ -
Mərkəzi Bank 500 manat nominallı xatirə kağız pul nişanının ödəniş terminalı tərəfindən qəbul edilməməsinə münasibət bildirib.
Bu barədə BAKU.WS-in sorğusuna cavab olaraq Mərkəzi Bankın mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, 500 manat nominallı xatirə kağız pul nişanı Mərkəzi Bank tərəfindən 44 günlük Vətən Müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandanın başçılığı altında rəşadətli ordumuzun tarixi Zəfərinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 2021-ci ildə tədavülə buraxılıb.
"Mərkəzi Bank tərəfindən tədavülə buraxılan yubiley və xatirə pul nişanları əlamətdar hadisələrə, tarixi şəxsiyyətlərə, milli mədəni irsin qorunmasına və s. mövzulara həsr olunmaqla əsas xarakteri müvafiq mövzuların əbədiləşdirilməsi, maarifləndirmə, numizmatikanın və bonistikanın inkişafı, eləcə də ölkənin beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsindən ibarətdir. Bu pul nişanları tədavülə məhdud sayda buraxılır və dövriyyə məqsədi daşımadığı üçün gündəlik tranzaksiyalarda, nağd pul ödənişlərində geniş istifadə üçün nəzərdə tutulmur".
AMB-nin məlumatına görə, bu səbəbdən ölkə ərazisində istismar olunan nağd pul terminallarında (cash-in terminalı) yubiley və xatirə pul nişanlarının qəbulu və tanınması həyata keçirilmir. Belə terminallarda əsasən tədavül pulları qəbul edilir:
"Yubiley və xatirə pul nişanları öz nominal dəyəri ilə ödəniş və mübadilə vasitəsi, eləcə də yığım vasitəsi kimi funksiyaları özündə saxlayır. Bu pul nişanlarına maraq və tələb yüksək olduğu üçün vətəndaşlar öz istəklərinə uyğun olaraq onların təkrar bazarda realizasiyasını həyata keçirə bilər və bununla bağlı hər hansı çətinlik hallarına rast gəlinmir".
"Bununla yanaşı, beynəlxalq təcrübədə yüksək nominallı pul nişanlarının "cash-in" terminallarda qəbul edilməməsi təcrübəsi geniş tətbiq olunur ki, burada əsas məqsəd saxtalaşdırmaya və çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə, eləcə də xidmət effektivliyidir", - deyə açıqlamada qeyd olunub.

ВНИМАНИЕ для обладателей банкнот номиналом 500 манат -
Центральный банк высказался по поводу непринятия памятной банкноты номиналом 500 манатов платежными терминалами.
Об этом сообщили в пресс-службе Центрального банка в ответ на запрос BAKU.WS.
Отмечается, что памятная банкнота номиналом 500 манатов была выпущена Центральным банком в 2021 году с целью увековечения исторической Победы нашей доблестной армии под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего в 44-дневной Отечественной войне.
"Юбилейные и памятные денежные знаки, выпускаемые Центральным банком, посвящены знаменательным событиям, историческим личностям, сохранению национального культурного наследия и другим темам. Их основная цель — увековечение соответствующих событий, просвещение, развитие нумизматики и бонистики, а также повышение международного авторитета страны. Эти денежные знаки выпускаются ограниченным тиражом и не предназначены для широкого использования в ежедневных транзакциях и наличных платежах".
По информации ЦБ, именно поэтому в терминалах наличных платежей (cash-in терминалах), эксплуатируемых на территории страны, не осуществляется приём и распознавание юбилейных и памятных денежных знаков. Такие терминалы принимают преимущественно оборотные деньги:
"Юбилейные и памятные денежные знаки сохраняют свои функции платежного и обменного средства, а также средства накопления на свою номинальную стоимость. Поскольку спрос и интерес к данным знакам высок, граждане могут по своему желанию реализовать их повторно на рынке, и с этим не возникает никаких трудностей".
"Кроме того, на международной практике широко применяется опыт непринятия денежных знаков с высоким номиналом в cash-in терминалах, где главной целью является борьба с подделками и отмыванием грязных денег, а также повышение эффективности обслуживания", — говорится в заявлении.