8 ildir içmir, amma sərxoşdur -
ABŞ-nin Florida ştatında yaşayan Mark Monciardo 2018-ci ildən etibarən spirtli içkilərdən tam imtina etsə də, mütəmadi olaraq sərxoşluq halı yaşayır.
Medianews.az Bizim.Media-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə "New York Post" məlumat yayıb.
Həkimlərin bildirdiyinə görə, buna səbəb nadir rast gəlinən Avtopivə sindromudur - bu zaman spirt insan orqanizmində, xüsusilə bağırsaqlarda yaranır.
Mütəxəssislərin məlumatına görə, dünyada bu cür halların sayı 100-dən azdır. Sindromun mahiyyəti bağırsaqlarda maya göbələklərinin həddindən artıq artması ilə bağlıdır: onlar qida vasitəsilə qəbul edilən karbohidrat və şəkərləri fermentləşdirərək etanola çevirir. Nəticədə çörək və ya şirniyyat kimi adi qidalar belə qanda alkoqol səviyyəsinin yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
Monciardo uzun müddət bu simptomların səbəbini anlaya bilməyib.
O, yorğunluq, lənglik və diqqət dağınıqlığını müəllim və məşqçi kimi gərgin iş rejimi ilə əlaqələndirib.
Lakin zaman keçdikcə hallar daha da ağırlaşıb: nitqdə anlaşılmazlıq, koordinasiya pozuntusu və şüur bulanıqlığı müşahidə olunub.
Bu vəziyyət ciddi nəticələrə gətirib çıxarıb. Kişi işini itirib, həmçinin Nyu-York ştatı ərazisində sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə etmə ittihamı ilə iki dəfə məsuliyyətə cəlb olunub. Bu hallardan biri onun artıq spirtli içkilərdən imtina etməsindən sonra baş verib.
Hazırda Monciardo vəziyyətinə nəzarət etmək üçün ciddi pəhriz saxlayır və müxtəlif qidaların orqanizmə təsirini izləyir. O, avtomobil idarə etməzdən əvvəl mütəmadi olaraq qanda alkoqol səviyyəsini yoxlayır və daim alkotesterlərdən istifadə edir.
Simptomlar həftədə bir neçə dəfə davam etsə də, kompleks müalicə və həkim nəzarəti sayəsində vəziyyətində irəliləyiş müşahidə olunur.
Onun sözlərinə görə, düzgün diaqnoz qoyulması həyatına nəzarət hissini geri qaytarıb:
"Ən çətin olan qeyri-müəyyənlik idi. İndi isə planım var və irəlilədiyimi hiss edirəm", - deyə o bildirib.

Mark Monciardo, who lives in the state of Florida, USA, has completely abstained from alcoholic beverages since 2018, yet regularly experiences episodes of intoxication.
Medianews.az reports, citing Bizim.Media, that this information was published by the "New York Post."
According to doctors, the cause is a rare condition called Auto-Brewery Syndrome, in which alcohol is produced inside the human body, especially in the intestines.
According to specialists, there are fewer than 100 such cases worldwide. The essence of the syndrome involves the excessive growth of yeast fungi in the intestines: they ferment carbohydrates and sugars from food into ethanol. As a result, even ordinary foods like bread or sweets can cause an increase in blood alcohol levels.
Monciardo was unable to understand the cause of these symptoms for a long time.
He attributed fatigue, sluggishness, and difficulty concentrating to his busy work schedule as a teacher and coach.
However, over time the episodes worsened: issues such as unclear speech, loss of coordination, and clouded consciousness were observed.
This condition led to serious consequences. The man lost his job and was held responsible twice in the state of New York for driving under the influence. One of these incidents occurred after he had already stopped consuming alcoholic beverages.
Currently, Monciardo follows a strict diet to manage his condition and monitors how various foods affect his body. He regularly checks his blood alcohol level before driving and constantly uses breathalyzers.
Although symptoms persist several times a week, improvements have been noted due to comprehensive treatment and medical supervision.
According to him, receiving the correct diagnosis restored his sense of control over his life:
"The hardest part was the uncertainty. Now I have a plan and I feel like I’m making progress," he said.