8 ildir içmir, amma sərxoşdur -
ABŞ-nin Florida ştatında yaşayan Mark Monciardo 2018-ci ildən etibarən spirtli içkilərdən tam imtina etsə də, mütəmadi olaraq sərxoşluq halı yaşayır.
Medianews.az Bizim.Media-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə "New York Post" məlumat yayıb.
Həkimlərin bildirdiyinə görə, buna səbəb nadir rast gəlinən Avtopivə sindromudur - bu zaman spirt insan orqanizmində, xüsusilə bağırsaqlarda yaranır.
Mütəxəssislərin məlumatına görə, dünyada bu cür halların sayı 100-dən azdır. Sindromun mahiyyəti bağırsaqlarda maya göbələklərinin həddindən artıq artması ilə bağlıdır: onlar qida vasitəsilə qəbul edilən karbohidrat və şəkərləri fermentləşdirərək etanola çevirir. Nəticədə çörək və ya şirniyyat kimi adi qidalar belə qanda alkoqol səviyyəsinin yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
Monciardo uzun müddət bu simptomların səbəbini anlaya bilməyib.
O, yorğunluq, lənglik və diqqət dağınıqlığını müəllim və məşqçi kimi gərgin iş rejimi ilə əlaqələndirib.
Lakin zaman keçdikcə hallar daha da ağırlaşıb: nitqdə anlaşılmazlıq, koordinasiya pozuntusu və şüur bulanıqlığı müşahidə olunub.
Bu vəziyyət ciddi nəticələrə gətirib çıxarıb. Kişi işini itirib, həmçinin Nyu-York ştatı ərazisində sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə etmə ittihamı ilə iki dəfə məsuliyyətə cəlb olunub. Bu hallardan biri onun artıq spirtli içkilərdən imtina etməsindən sonra baş verib.
Hazırda Monciardo vəziyyətinə nəzarət etmək üçün ciddi pəhriz saxlayır və müxtəlif qidaların orqanizmə təsirini izləyir. O, avtomobil idarə etməzdən əvvəl mütəmadi olaraq qanda alkoqol səviyyəsini yoxlayır və daim alkotesterlərdən istifadə edir.
Simptomlar həftədə bir neçə dəfə davam etsə də, kompleks müalicə və həkim nəzarəti sayəsində vəziyyətində irəliləyiş müşahidə olunur.
Onun sözlərinə görə, düzgün diaqnoz qoyulması həyatına nəzarət hissini geri qaytarıb:
"Ən çətin olan qeyri-müəyyənlik idi. İndi isə planım var və irəlilədiyimi hiss edirəm", - deyə o bildirib.

Уже 8 лет не пьёт, но пьяный -
Житель штата Флорида, США, Марк Мончиардо, отказавшийся от употребления алкогольных напитков с 2018 года, регулярно испытывает состояние опьянения.
Medianews.az , ссылаясь на Bizim.Media, сообщает, что об этом рассказала газета "New York Post".
По словам врачей, причиной является редкий синдром автопива — состояние, при котором спирт образуется в организме человека, особенно в кишечнике.
По данным специалистов, число таких случаев в мире меньше 100. Суть синдрома связана с чрезмерным ростом дрожжевых грибков в кишечнике: они ферментируют углеводы и сахара, поступающие с пищей, превращая их в этанол. В результате даже обычные продукты, такие как хлеб или сладости, могут привести к повышению уровня алкоголя в крови.
Долгое время Мончиардо не мог понять причину этих симптомов.
Он связывал усталость, вялость и рассеянность с напряжённым рабочим графиком учителя и тренера.
Однако со временем состояние ухудшилось: появились непонятная речь, нарушение координации и спутанность сознания.
Это привело к серьёзным последствиям. Мужчина потерял работу, а также дважды привлекался к ответственности за вождение автомобиля в состоянии опьянения в штате Нью-Йорк. Один из этих случаев произошёл уже после того, как он отказался от алкогольных напитков.
В настоящее время Мончиардо строго соблюдает диету для контроля над состоянием и наблюдает за влиянием различных продуктов на организм. Он регулярно проверяет уровень алкоголя в крови перед вождением и постоянно пользуется алкотестерами.
Хотя симптомы продолжаются несколько раз в неделю, благодаря комплексному лечению и контролю врачей отмечается улучшение состояния.
По его словам, правильный диагноз вернул ему чувство контроля над своей жизнью:
"Самое трудное было неизвестность. Сейчас у меня есть план, и я чувствую, что двигаюсь вперёд", — сказал он.