Norveçdə həmkarlar ittifaqları ilə işəgötürənlər arasında danışıqlar pozulub və bu da otel və restoran sənayesində genişmiqyaslı tətilə səbəb olub. “Fellesforbundet” və “Parat” həmkarlar ittifaqları “NHO Reiseliv” işəgötürənlər birliyi ilə razılığa gələ bilməyiblər.
Bu gündən etibarən sənayedə çalışan 1922 əməkdaş tətilə başlayıb və bu, Oslo və Bergendəki 100-dən çox otel və restoranı əhatə edəcək.
Həmkarlar ittifaqı rəhbərlərinin sözlərinə görə, sənayedə çalışan işçilər, digərləri ilə eyni yaşayış xərclərinə baxmayaraq, ölkədə ən aşağı əmək haqqı alırlar. Həmkarlar ittifaqları əmək haqqının real artımını və xəstəliklə bağlı ödənişlərin əvvəlcədən ödənilməsi mexanizminin tətbiqini tələb edirlər.
“NHO Reiseliv” bildirib ki, xəstəlik və sosial müavinətlər ilə bağlı əvvəlcədən ödəniş tələbi həddindən artıqdır və müəssisələrin deyil, dövlətin məsuliyyəti olaraq qalmalıdır.
Vəziyyət şirkətlərə iqtisadi təzyiq - qiymətlərin artması, yüksək elektrik enerjisi tarifləri və ümumi qeyri-sabitliklə mürəkkəbləşir. İşəgötürənlər xəbərdarlıq edirlər ki, əlavə öhdəliklər kiçik və orta sahibkarlığa ağır zərbə vura bilər.
Münaqişənin daha da şiddətlənməsi gözlənilir.Məlumata görə, mindən çox işçi tətilə qoşulacaq və bununla da 185 şirkətdə iştirakçıların ümumi sayı 2668-ə çatacaq.
Həmkarlar ittifaqları əvvəldən xəbərdarlıq etməklə tətilin dörd gün daha uzadılmasını istisna etmir./AZƏRTAC

В Норвегии переговоры между профсоюзами и работодателями прервались, что вызвало масштабную забастовку в гостиничном и ресторанном бизнесе. Профсоюзы «Fellesforbundet» и «Parat» не смогли договориться с работодателями из объединения «NHO Reiseliv».
С сегодняшнего дня бастуют 1922 сотрудника отрасли, что охватывает более 100 гостиниц и ресторанов в Осло и Бергене.
По словам руководителей профсоюзов, работники отрасли получают в стране самую низкую заработную плату, несмотря на одинаковые расходы на проживание с другими. Профсоюзы требуют реального повышения зарплаты и введения механизма предварительной выплаты пособий по болезни.
«NHO Reiseliv» заявляет, что требование предварительной выплаты по болезни и социальным пособиям чрезмерно и должно оставаться ответственностью государства, а не предприятий.
Ситуация усложняется экономическим давлением на компании — ростом цен, высокими тарифами на электроэнергию и общей нестабильностью. Работодатели предупреждают, что дополнительные обязательства могут сильно ударить по малому и среднему бизнесу.
Ожидается дальнейшее обострение конфликта. По данным, более тысячи рабочих присоединятся к забастовке, и общее число участников в 185 компаниях достигнет 2668 человек.
Профсоюзы не исключают продления забастовки ещё на четыре дня при условии предварительного уведомления./AZƏRTAC