Norveçdə həmkarlar ittifaqları ilə işəgötürənlər arasında danışıqlar pozulub və bu da otel və restoran sənayesində genişmiqyaslı tətilə səbəb olub. “Fellesforbundet” və “Parat” həmkarlar ittifaqları “NHO Reiseliv” işəgötürənlər birliyi ilə razılığa gələ bilməyiblər.
Bu gündən etibarən sənayedə çalışan 1922 əməkdaş tətilə başlayıb və bu, Oslo və Bergendəki 100-dən çox otel və restoranı əhatə edəcək.
Həmkarlar ittifaqı rəhbərlərinin sözlərinə görə, sənayedə çalışan işçilər, digərləri ilə eyni yaşayış xərclərinə baxmayaraq, ölkədə ən aşağı əmək haqqı alırlar. Həmkarlar ittifaqları əmək haqqının real artımını və xəstəliklə bağlı ödənişlərin əvvəlcədən ödənilməsi mexanizminin tətbiqini tələb edirlər.
“NHO Reiseliv” bildirib ki, xəstəlik və sosial müavinətlər ilə bağlı əvvəlcədən ödəniş tələbi həddindən artıqdır və müəssisələrin deyil, dövlətin məsuliyyəti olaraq qalmalıdır.
Vəziyyət şirkətlərə iqtisadi təzyiq - qiymətlərin artması, yüksək elektrik enerjisi tarifləri və ümumi qeyri-sabitliklə mürəkkəbləşir. İşəgötürənlər xəbərdarlıq edirlər ki, əlavə öhdəliklər kiçik və orta sahibkarlığa ağır zərbə vura bilər.
Münaqişənin daha da şiddətlənməsi gözlənilir.Məlumata görə, mindən çox işçi tətilə qoşulacaq və bununla da 185 şirkətdə iştirakçıların ümumi sayı 2668-ə çatacaq.
Həmkarlar ittifaqları əvvəldən xəbərdarlıq etməklə tətilin dörd gün daha uzadılmasını istisna etmir./AZƏRTAC

Negotiations between trade unions and employers in Norway have broken down, leading to a large-scale strike in the hotel and restaurant industry. The trade unions "Fellesforbundet" and "Parat" have not been able to reach an agreement with the employers' association "NHO Reiseliv".
From today, 1922 employees working in the industry have started the strike, which will cover more than 100 hotels and restaurants in Oslo and Bergen.
According to the trade union leaders, workers in the industry receive the lowest wages in the country despite having the same living expenses as others. The trade unions demand a real increase in wages and the implementation of a prepayment mechanism for payments related to sickness.
"NHO Reiseliv" stated that the demand for prepayment related to sickness and social benefits is excessive and should remain the responsibility of the state, not the institutions.
The situation is complicated by economic pressure on companies - rising prices, high electricity tariffs, and overall instability. Employers warn that additional obligations could severely impact small and medium-sized enterprises.
The conflict is expected to intensify further. According to information, more than a thousand workers will join the strike, with the total number of participants reaching 2668 in 185 companies.