Antalya Diplomatiya Forumu başa çatdı
"Cənubi Qafqazda sülhün təmin olunması üçün çox sıx fəaliyyətlərimiz var. Orta Dəhlizinin reallaşmasında bölgəmizin rolu son dərəcə önəmlidir. Çünki Cənubi Qafqazdakı stabillik bu dəhlizin təhlükəsizliyi baxımdan vacibdir. Zəngəzur dəhlizi Türkiyə üçün çox vacib marşrutdur. Bu mövzuda Avropa İttifaqı ilə də iş görürük. Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi imzalanandan sonra bütün bölgə ölkələri inkişaf edəcək. Buna çox yaxınıq".
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, bu fikirləri Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan beşinci Antalya Diplomatiya Forumunun (ADF 2026) yekununda mətbuata açıqlamasında ifadə edib. Daha sonra nazir tədbirin yekunlarına dair məlumat verib.
Xatırladaq ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın himayəsi, Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyinin ev sahibliyi ilə reallaşan tədbir bu il “Gələcəyi planlaşdırarkən qeyri-müəyyənliklərin öhdəsindən gəlmək” mövzusunda təşkil edilib.

«В Южном Кавказе у нас очень активная деятельность по обеспечению мира. Роль нашего региона в реализации Среднего коридора чрезвычайно важна. Потому что стабильность в Южном Кавказе важна для безопасности этого коридора. Зангезурский коридор — очень важный маршрут для Турции. По этому вопросу мы также работаем с Европейским союзом. После подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией все страны региона будут развиваться. Мы очень близки к этому».
Medianews.az со ссылкой на АЗЕРТАД сообщает, что эти слова в своем интервью прессе по итогам пятого Антальйского дипломатического форума (ADF 2026) выразил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан. Затем министр проинформировал о итогах мероприятия.
Напомним, что мероприятие под патронажем президента Реджепа Тайипа Эрдогана и при поддержке Министерства иностранных дел Турции в этом году было организовано на тему «Преодоление неопределенностей при планировании будущего».