Barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq edilən kolların kəsilməsi barədə yalan və (və ya) təhrif olunmuş məlumat verənlər cərimələnəcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən yeni - 253-1.5-ci maddədə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq edilən kolların kəsilməsi barədə yalan və (və ya) təhrif olunmuş məlumatın verilməsinə görə fiziki şəxslər beş yüz manat miqdarında, vəzifəli şəxslər üç min manat miqdarında, hüquqi şəxslər beş min manat miqdarında cərimə ediləcək.
Qeyd edək ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik “Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında” qanunda çoxillik əkmələrin altında olan kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda kolların kəsilməsinə görə müəyyənləşəcək yeni qayda ilə bağlıdır. Kolların kəsilməsi ilə bağlı məlumatlandırma icraatı həyata keçirilməlidir.

Лица, предоставляющие ложную и (или) искажённую информацию о срезке кустарников, в отношении которых проводится процедура информирования, будут оштрафованы.
Medianews.az сообщает, что это отражено в новом - статье 253-1.5 Кодекса об административных правонарушениях, предложенной на обсуждение на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, за предоставление ложной и (или) искажённой информации о срезке кустарников, в отношении которых проводится процедура информирования, физические лица будут оштрафованы на сумму в пятьсот манатов, должностные лица – на три тысячи манатов, юридические лица – на пять тысяч манатов.
Отметим, что предлагаемое изменение в Кодекс об административных правонарушениях связано с новым правилом, установленным в Законе «О защите зелёных насаждений» о срезке кустарников на сельскохозяйственных землях, расположенных под множественными посадками. В отношении срезки кустарников должна проводиться процедура информирования.