“Üçbaşlı” müxalifət sülhü poza bilərmi?
Ermənistanda iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisinin siftə nəticələrinə görə, 18 qüvvənin yarışdığı seçkidə dörd iddiaçı önə çıxır. Baş nazir Nikol Paşinyanın Vətəndaş Sazişi Partiyası 49,82 faiz, Güclü Ermənistan bloku 23,28 faiz, Ermənistan bloku 9,93 faiz, Çiçəklənən Ermənistan Partiyası 3,99 faiz səslə göstərilir.
Proporsional sistemlə formalaşan parlamentə düşmək üçün partiyalar etibarlı səslərin 4 faizini, bloklar 8 faizini toplamalıdır.
Beləliklə, hazırkı seçki nəticəsində üç qüvvə Paşinyan hökumətinin rəqibi kimi rəsmiləşir: Güclü Ermənistan bloku, Ermənistan bloku, Çiçəklənən Ermənistan Partiyası. Onların ilk ikisinin mandat alacağı dəqiqləşib.
Güclü Ermənistan blokunda aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır. 1965-ci il təvəllüdlü Samvel Karapetyan Rusiyada fəaliyyət göstərən biznesmendir. 2025-ci ilin iyun ayında hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib, dekabrda ev dustaqlığına buraxılıb. Güclü Ermənistan Partiyası 2026-cı ilin yanvarında təsis olunub.
Ermənistan blokunun namizədlərinin siyahısına Robert Köçəryan başçılıq edir. 1954-cü il təvəllüdlü Robert Köçəryan 1992-1997-ci illərdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimin başçısı olub. 1997-ci ilin martında Ermənistanın baş naziri postuna keçib. 1998-ci ilin fevralında prezident Levon Ter-Petrosyan istefa verib. Baş nazir kimi prezident səlahiyyətlərini icra etməyə başlayan Robert Köçəryan 1998 və 2003-cü illərdə dövlət başçısı seçilib.
Çiçəklənən Ermənistan Partiyasının namizədlər siyahısında lideri Qaqik Sarukyan birincidir. 1956-cı il təvəllüdlü Qaqik Sarukyan biznesmendir. Çiçəklənən Ermənistan Partiyasını 2004-cü ildə yaradıb. 2003, 2007, 2012, 2017, 2018-ci illərdə parlamentin deputatı seçilib.
Nikol Paşinyan bu üç qüvvəni “üçbaşlı müharibə partiyası” adlandırır.
Paşinyan hökumətinin müxalifəti, onun təbirincə, “üçbaşlı müharibə partiyası” Azərbaycanla sülh prosesində problemlər yaratmağa qadirdirmi? Müxalifət sülh sazişinin imzalanması, Ermənistan Konstitusiyasının dəyişdirilməsi, konstitusiyadan Azərbaycana və Türkiyəyə ərazi iddialarını ehtiva edən istinadların çıxarılması, Zəngəzur dəhlizinin açılması kimi prosesləri pozmaq və ya ləngitmək gücündədirmi?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, Ermənistandakı seçkilərdə rəqabət, şərti bölgü ilə desək, Qərb yönümlülərlə Rusiya yönümlülər arasında getdi: “Moldovada olduğu kimi, Ermənistanda da Rusiya yönümlülər məğlub oldular. Nikol Paşinyanın bu seçkiləri udacağı gözlənilirdi, çünki rəy sorğuları onun reytinqinin daha yüksək olduğunu göstərirdi. Amma müzakirə ondan ibarət idi ki, bu seçkilərin nəticələri Paşinyana təkbaşına hökumət qurmaq imkanı verəcək, ya yox? Məsələ bunun üzərində idi. İlkin nəticələr göstərdi ki, Paşinyanın belə bir imkanı artıq yaranıb və o, təkbaşına hökumət qurmaq iqtidarındadır.
Rusiyanın bu seçkilərdə iki əsas hədəfi vardı. Birincisi ondan ibarət idi ki, Paşinyan seçkini uduzsun, Rusiya əlaltısı olan qüvvələri hakimiyyətə gətirib Ermənistana təsir imkanlarını qorusun. Amma Rusiyada da yaxşı başa düşürdülər ki, Paşinyanı uduzdurmaq çətin olacaq. Məsələn, Putinin son həftədə Paşinyana zəng eləyərək onu ad günü münasibətilə təbrik etməsi və digər açıqlamaları da göstərir ki, Rusiya əslində ikinci ssenariyə hazırlaşıb. İkinci ssenari isə ondan ibarət idi ki, parlamentə Rusiyanın mümkün qədər çox tərəfdarı düşsün. Hesab eləyirəm ki, Rusiya bu istiqamətdə öz məqsədinə nail oldu”.
O.Qasımov qeyd edib ki, 2021-ci ilin parlament seçkilərində Paşinyan 54 faiz almışdısa, bu seçkilərdə, ilkin nəticələrə görə, 50 faiz qazanıb, yəni əvvəlki seçki ilə müqayisədə 4 faiz səs itirir: “Bu isə Paşinyanın parlamentdə 10 yeri itirməsi anlamına gəlir. İkincisi, Rusiya yönümlü qüvvələr keçən seçkilərdə ümumilikdə parlamentdə 26,4 faizlə təmsil olunurdular, hazırda ilkin nəticələrə görə, onlar bunu 37 faizə qədər artıra bilirlər. Parlamentdə 27 mandat sahibi idilərsə, bu dəfə 44 mandat sahibi olurlar. Rusiya bunun vasitəsilə Ermənistana mümkün qədər çox təzyiq etməyə çalışacaq. Əlbəttə ki, Paşinyanın işi heç də asan olmayacaq. Xüsusilə də konstitusiya dəyişiklikləri ilə bağlı referendum keçirilməsi və digər bu kimi prinsipial addımlarda Rusiya yönümlü qüvvələr Paşinyana mane olmağa çalışacaqlar.
Amma Zəngəzur dəhlizinin açılması, sərhədlərin delimitasiya, demarkasiyası və başqa bu kimi məsələlərdə Paşinyanın əli daha güclüdür. Bu proseslər texniki proses olduğundan onları sürətli şəkildə həyata keçirə bilər. Konstitusiya dəyişiklikləri ilə bağlı referendumda isə məsələ bir az qəlizdir. Burada Paşinyan da müəyyən qədər manipulyasiya edə bilər, belə bir ehtimal var. O, daxili təzyiqləri bəhanə gətirərək refendumu müəyyən qədər uzatmağa çalışa bilər. Zəif ehtimaldır, amma mümkündür. Hərçənd Paşinyan yeni konstitusiyanın qəbuluna çağırış edir. Onun şəraitdən asılı olaraq bunu həyata keçirmək imkanları var. Ümid eləyirik ki, Paşinyan elə məhz verdiyi vədə əməl edəcək və ilin sonuna qədər referendumun keçirilməsini, müsbət nəticənin alınmasını təmin edəcək”.
Politoloq Xaqani Cəfərli Medianews.az-a bildirib ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə erməni və Azərbaycan xalqlarının iradəsinin nəticəsi deyildi: “Buna görə də Paşinyanın “üçbaşlı müharibə partiyası” adlandırdığı müxalifət öz-özlüyündə sülh prosesinə maneə yaratmağa qadir deyil. Ermənistandakı müharibə partiyası Rusiya güclü olduğu müddətdə güclüdür. Rusiya isə hər ötən gün zəifləyir və çökür. Buna görə də Paşinyanın “üçbaşlı müharibə partiyası” adlandırdığı müxalifət Azərbaycanla sülh prosesində problemlər yarada bilməyəcək.
Ermənistan Konstitusiyasının dəyişdirilməsi, oradan ərazi iddialarını ehtiva edən istinadların çıxarılması üçün isə, belə görünür ki, müəyyən zamana ehtiyac var. Zəngəzur dəhlizinə (TRIPP) gəlincə, dəhlizin açılışının texniki məsələ olduğunu söyləmək olar. Texniki məsələlər həllini tapdıqdan sonra bu marşrutun açılması gerçəkləşəcək. Rusiyanın zəifləməsi, ABŞ-nin Cənubi Qafqazda güclənməsi TRİPP-i qarşısı alınmaz edəcək.
Ümumiyyətlə, Rusiyanın zəifləməsi, ABŞ-nin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada güclənməsi bölgədə daimi sülü və əməkdaşlığı təmin edəcək. Bu prosesə mane olmağa çalışanlar zamanla səhnəni tərk etmək məcburiyyətində qalacaqlar”.

По предварительным итогам парламентских выборов, проведенных в Армении 7 июня, на которых конкурировали 18 сил, выделяются четыре претендента. Партия гражданского соглашения премьер-министра Николы Пашиняна получила 49,82 процента, блок «Сильная Армения» — 23,28 процента, блок «Армения» — 9,93 процента, Партия «Цветущая Армения» — 3,99 процента голосов.
Для попадания в парламент, формируемый по пропорциональной системе, партии должны набрать 4 процента достоверных голосов, блоки — 8 процентов.
Таким образом, по результатам нынешних выборов официально оформляются три силы, являющиеся оппонентами правительства Пашиняна: блок «Сильная Армения», блок «Армения», Партия «Цветущая Армения». Из них первые две гарантированно получат мандаты.
В блоке «Сильная Армения» ведущей силой является Партия «Сильная Армения», которую возглавляет Самвел Карапетян. Родившийся в 1965 году Самвел Карапетян — бизнесмен, ведущий деятельность в России. В июне 2025 года он был арестован по обвинению в призывах к насильственному захвату власти, в декабре отпущен под домашний арест. Партия «Сильная Армения» основана в январе 2026 года.
В списке кандидатов блока «Армения» лидирует Роберт Кочарян. Родившийся в 1954 году Роберт Кочарян в 1992–1997 годах возглавлял оккупационный режим в карабахском регионе Азербайджана. В марте 1997 года он стал премьер-министром Армении. В феврале 1998 года президент Левон Тер-Петросян подал в отставку. Роберт Кочарян, начавший исполнять полномочия президента как премьер-министр, был избран главой государства в 1998 и в 2003 годах.
В списке кандидатов Партии «Цветущая Армения» первым идет ее лидер Гагик Сарукян. Родившийся в 1956 году Гагик Сарукян — бизнесмен. Партия «Цветущая Армения» была создана им в 2004 году. Он избирался депутатом парламента в 2003, 2007, 2012, 2017 и 2018 годах.
Никол Пашинян называет эти три силы «трехглавой военной партией».
Оппозиция правительства Пашиняна, как он выражается, «трехглавая военная партия», способна ли создавать препятствия в мирном процессе с Азербайджаном? Имеет ли оппозиция силы нарушить или замедлить процессы подписания мирного соглашения, изменение Конституции Армении, исключение из неё ссылок, содержащих территориальные претензии к Азербайджану и Турции, а также открытие Зангезурского коридора?
По данному вопросу в интервью Medianews.az политолог Октай Гасымов отметил, что конкуренция на выборах в Армении проходила, условно говоря, между прозападными и пророссийскими силами: «Как и в Молдове, в Армении победили не пророссийские силы. Ожидалось, что Никол Пашинян выиграет эти выборы, поскольку опросы показывали более высокий рейтинг. Но обсуждался вопрос: дадут ли итоги выборов Пашиняну возможность создать правительство в одиночку или нет? Это и было предметом обсуждения. Первичные результаты показали, что такая возможность у Пашиняна уже появилась и он может сформировать правительство самостоятельно.
У России на этих выборах было две основные цели. Первая заключалась в том, чтобы Пашинян проиграл, и Россия могла бы привести к власти подконтрольные ей силы и сохранить влияние в Армении. Но в России хорошо поняли, что выиграть у Пашиняна будет сложно. Например, звонок Путина Пашиняну накануне с поздравлением с днем рождения и другие высказывания показывают, что Россия на самом деле готовится к второму сценарию. Второй сценарий состоял в том, чтобы в парламент попало как можно больше сторонников России. Считаю, что Россия добилась своей цели в этом направлении».
Октай Гасымов также отметил, что на парламентских выборах 2021 года Пашинян получил 54 процента, а теперь — 50 процентов, то есть потерял 4 процента голосов по сравнению с предыдущими выборами: «Это означает, что Пашинян потерял 10 мест в парламенте. Во-вторых, пророссийские силы на предыдущих выборах имели в парламенте 26,4 процента, сейчас им удалось увеличить это до 37 процентов. Если прежде они владели 27 мандатами, теперь их будет 44. Россия будет пытаться через это оказывать максимальное давление на Армению. Конечно, для Пашиняна это не будет легкой задачей. Особенно в вопросе проведения референдума о конституционных изменениях и других принципиальных шагах пророссийские силы будут пытаться помешать Пашиняну.
Однако в вопросах открытия Зангезурского коридора, делимитации и демаркации границ и других подобных вопросах у Пашиняна сильные позиции. Поскольку эти процессы технические, он сможет реализовать их быстро. Что касается референдума по конституционным изменениям, то ситуация здесь более сложная. Пашинян в какой-то мере может манипулировать этим вопросом, такая возможность есть. Он может использовать внутреннее давление как предлог для отсрочки референдума. Это маловероятно, но возможно. Хотя Пашинян и призывает принять новую конституцию. В зависимости от ситуации он имеет возможности для реализации этого решения. Надеемся, что Пашинян выполнит данное обещание и организует проведение референдума до конца года с положительным результатом».
Политолог Хагани Джафарли Medianews.az заявил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном не был результатом воли армянского и азербайджанского народов: «Поэтому оппозиция, которую Пашинян называет «трехглавой военной партией», сама по себе не в состоянии помешать процессу мира. Военная партия в Армении сильна, пока сильна Россия. А Россия с каждым днем слабеет и распадается. Поэтому оппозиция, которую Пашинян называет «трехглавой военной партией», не сможет создать проблемы в мирном процессе с Азербайджаном.
Что касается изменения Конституции Армении и исключения из неё ссылок, содержащих территориальные претензии, видимо, на это потребуется определенное время. Что касается Зангезурского коридора (ТРиПП), можно сказать, что открытие коридора — это технический вопрос. После решения технических вопросов он будет открыт. Ослабление России и укрепление США на Южном Кавказе сделают ТРиПП неизбежным.
В целом ослабление России и укрепление позиций США в Южном Кавказе и Центральной Азии обеспечат в регионе стабильный мир и сотрудничество. Те, кто будет мешать этому процессу, со временем будут вынуждены покинуть сцену».