Azərbaycanda abort qadağan olunsunmu? –
Azərbaycan qanunvericiliyi hamiləliyin 12 həftəsinə qədər aborta icazə verir. Xüsusi hallarda 12-28 həftə arasında da abort qanunidir.
Dünyanın bəzi ölkələrində aborta münasibət daha sərtdir. 20-dən çox ölkədə, o cümlədən Andorra, Malta, Salvador, Honduras, Seneqal və Misirdə istənilən halda abort qadağandır, istisna yoxdur.
50-dən çox ölkədə isə aborta yalnız qadının fiziki və psixi sağlamlığı risk altında olanda icazə verilir. Bu ölkələr sırasında İran, Pakistan, Malayziya, İsrail, Monako, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Əlcəzair, Kamerun, Keniya, İndoneziya, Mərakeş, Madaqaskar, Liviya, Tanzaniya, Uqanda, Venesuela, Boliviya, Peru, Kolumbiya da var.
Braziliyada abort yalnız zorlama, ananın həyatı üçün təhlükə və dölün anensefaliya (baş beynin və ya kəllə sümüyünün bir hissəsinin olmaması) diaqnozu olanda leqaldır. Bunun üçün qadın bir həkimdən və ən azı üç tibb ekspertindən icazə almalıdır.
Polşada aborta yalnız zorlama, insest (yaxın qohumlar arası cinsi əlaqə) halları aşkar edildikdə və ya ananın həyatı təhlükədə olanda icazə verilir.
Azərbaycanda bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, abortla bağlı hazırkı qanuni tələblər sui-istifadələrə, süni müdaxilələrə, konkret desək, selektiv abortlara da yol açır.
2026-cı ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda doğulan körpələrin 53,8 faizi oğlan, 46,2 faizi qız olub. Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunduğu 1991-ci ildə Azərbaycanda hər 1000 kişiyə 1048 qadın düşürdüsə, 2025-ci ildə hər 1000 kişiyə 1009 qadın qeydə alınıb.
Hazırda ölkəmizdə qadınların sayı kişilərdən çox olsa da (Azərbaycan əhalisinin 49,8 faizini kişilər, 50,2 faizini qadınlar təşkil edir), yeni doğulanlar arasında oğlanların çoxluq təşkil etməsini gələcəkdə cins balansının ciddi surətdə dəyişəcəyinə siqnal kimi qəbul edənlər var.
Son onilliklərdə ölkədə qadınların sayının azalmasını, indi isə doğulan körpələr arasında oğlanların üstünlük təşkil etməsini ilk növbədə selektiv abortlarla əlaqələndirən ekspertlər bu səbəbdən Azərbaycanda abort şərtlərinin ağırlaşdırılmasına, hətta tam qadağan olunmasına çağırırlar.
Doğrudanmı, Azərbaycanda abortla bağlı hazırkı qanunvericilik hamiləliyə selektiv müdaxilələrə yol açır?
Ölkəmizdə aborta icazə şərtlərinin ağırlaşdırılmasına, məhdudiyyətlərin artırılmasına, yaxud abortun tam qadağan edilməsinə zərurət varmı?
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov Medianews.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə, xüsusilə "Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında" qanuna əsasən, hər bir qadının hamiləliyin süni pozulması (abort) barədə fərdi qərar vermək hüququ var: “Qanun hamiləliyin 12-ci həftəsinədək olan dövrdə aborta qadının yalnız öz arzusu ilə icazə verir. 12 həftədən 22 həftəyə qədər olan dövrdə isə bu proses yalnız sosial və tibbi göstərişlər (məsələn, dölün patologiyası, zorakılıq faktı və s.) əsasında həyata keçirilə bilər. Məsələ burasındadır ki, müasir tibb elmində dölün cinsiyyəti ultrasəs müayinəsi (USM) vasitəsilə məhz 12-ci həftədən sonra tam dəqiq bəlli olur. Tibbi və sosial göstəriş olmadan, yalnız uşağın cinsinə görə 12 həftədən sonra edilən abortlar qanunsuzdur. Təəssüflər olsun ki, valideynlər USM vasitəsilə 12-ci həftədən sonra dölün cinsini öyrənir və əgər uşaq qızdırsa, sənədləşmədə bunu "arzuedilməyən hamiləlik" adı altında qələmə verərək aborta qərar verirlər. Mövcud qanunvericilik selektiv aborta birbaşa icazə verməsə də, icra mexanizmlərindəki boşluqlar bu cür hallara real şərait yaradır”.
R.Mahmudov qeyd edib ki, Qərb dünyasında abort məsələsi sadəcə tibbi prosedur deyil, fundamental insan və qadın hüquqlarının təməl daşı hesab olunur: “Lakin bu sahədə yanaşmalar tamamilə fərqlidir. ABŞ Ali Məhkəməsinin Roe Ueydə qarşı qərarını ləğv etməsindən sonra federal səviyyədə abort hüququ zəmanəti aradan qalxıb. Rəsmi ABŞ statistika orqanlarının və sosioloji mərkəzlərin hesabatlarına görə, hazırda ölkədə kəskin qütbləşmə mövcuddur: 13-dən çox ştatda abort tamamilə qadağan edilib, digər ştatlarda isə hamiləliyin 6-12-ci həftəsinədək ciddi məhdudiyyətlər qoyulub. Buna qarşı olaraq, Kaliforniya və Nyu-York kimi ştatlar abort hüququnu qadının öz bədəni üzərində suveren hüququ elan edərək xüsusi qorunma statusu verib. ABŞ-dəki vəziyyət sübut edir ki, siyasi qadağalar abortların ümumi sayını azaltmır, sadəcə qadınları prosedurun leqal olduğu digər ştatlara köçməyə (abort turizminə) məcbur edir.
Avropa İttifaqı daxilində abort əksər hallarda əsas insan hüququ kimi qəbul olunur. Fransa dünyada ilk dəfə olaraq abort hüququnu birbaşa konstitusiyaya daxil edib. Avropa Parlamenti də qadınların təhlükəsiz və leqal abort imkanlarını genişləndirmək məqsədilə xüsusi "My Voice, My Choice" (Mənim Səsim, Mənim Seçimim) təşəbbüsünü rəsmən dəstəkləyir.
Bununla belə, Polşa və Malta kimi ölkələrdə abort hələ də kəskin şəkildə məhdudlaşdırılıb və ya cinayət məsuliyyəti daşıyır. Polşada tətbiq edilən qadağalar rəsmi doğum göstəricilərini artırmayıb, əksinə, qadınların Çexiya və Almaniyaya getməsi ilə nəticələnən gizli "abort turizmi"ni stimullaşdırıb”.
R.Mahmudov xatırladıb ki, abortun qadın orqanizmi üçün ciddi travma olduğu və bir çox patologiyalara yol açdığı tibb elmində çoxdan sübut edilib: “Cərrahi müdaxilə zamanı uşaqlığın zədələnməsi, daxili qanaxmalar, infeksiyalaşma və hormonal pozuntular sonrakı dövrlərdə xroniki xəstəliklərə və iltihabi proseslərə səbəb olur.
Xarici ölkələrin təcrübəsindən aydın görünür ki, qanunvericilikdə qadağalar artdıqca, qadınlar tibbi nəzarətdən kənar, gizli və qeyri-leqal abortlara üz tuturlar. Bu zaman isə ana ölümü və sonsuzluq kimi ölümcül fəsadların baş vermə riski azı 4 dəfə artır.
Abortların, o cümlədən selektiv müdaxilələrin qarşısının alınmasında ən humanist, elmi və effektiv üsul qadağalar deyil, müasir kontrasepsiya (arzuolunmaz hamiləlikdən qorunma) mədəniyyətinin formalaşdırılmasıdır.
İnkişaf etmiş Avropa ölkələrində qadınların müasir ailə planlaması və kontraseptiv vasitələrdən (baryer üsulları, hormonal həblər, uşaqlıqdaxili vasitələr) istifadə göstəricisi 70-80 faizə çatır. Azərbaycanda isə bu rəqəm olduqca aşağıdır və təqribən 10 faiz civarındadır. Ölkəmizdə qadınların əksəriyyəti qorunma üsullarından xəbərsizdir və ya keyfiyyətli vasitələrə maddi əlçatanlığı yoxdur. Nəticədə abort bir ailə planlaması mexanizminə çevrilir ki, bu da tamamilə yanlış tətbiqdir.
Müasir kontraseptivlərin müntəzəm və savadlı tətbiqi arzuolunmaz hamiləliklərin sayını 95 faiz azaldır. Bu isə avtomatik olaraq abort statistikalarının, eləcə də selektiv abort ssenarilərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi deməkdir”.
R.Mahmudov hesab edir ki, Azərbaycanda abortun tam qadağan edilməsinə, yaxud qadının öz bədəni üzərindəki hüquqlarının əlindən alınmasına zərurət yoxdur: “Radikal qadağalar problemi kökündən həll etmir, sadəcə qadın ölümlərini artırır və qeyri-qanun bazarı stimullaşdırır”.
Ölkəmiz üçün çıxış yolunu qadağalarda deyil, kompleks islahatlarda görən R.Mahmudov əsas üç məqamı vurğulayıb:
1. Müasir kontraseptiv vasitələr İcbari Tibbi Sığorta paketinə daxil edilməli, gənclər və aztəminatlı ailələr üçün pulsuz və ya güzəştli əlçatanlıq təmin olunmalıdır.
2. Qadının seçiminə deyil, dölün cinsini qanunsuz olaraq valideynə açıqlayan və buna görə gizli abort icra edən həkimlərin lisenziyalarının ləğvi və cərimələri nəzərdə tutulmalıdır. Bu istiqamətdə uğurlu nəticə vermiş Cənubi Koreya təcrübəsindən istifadə etmək olar.
3. Regionlarda ailə planlaması mərkəzləri fəaliyyətini gücləndirməli və qız uşaqlarının cəmiyyətdəki statusunu, dəyərini yüksəldən genişmiqyaslı sosial proqramlar icra edilməlidir.
R.Mahmudov bildirib ki, genofondun təbii balansının qorunması qadını hüquqsuz qoymaqdan deyil, onu qorumaqdan, maarifləndirməkdən və tibbi cəhətdən savadlandırmaqdan keçir.
Mama-ginekoloq, cərrah Bahar Novruzova Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Səhiyyə Nazirliyi hamiləliyin süni pozulması (abort) ilə bağlı klinik protokol tərtib edib: “Bu sənəd aborta icazə verilən tibbi və sosial göstərişləri, eləcə də əks-göstərişləri dəqiq tənzimləyir. Abort əməliyyatlarına yalnız qanunla müəyyən olunmuş xüsusi hallarda icazə verilir. Bura ilk növbədə tibbi göstərişlər – yəni hamiləliyin ananın həyatı üçün təhlükə yaratması, döldə ağır anomaliyaların və inkişaf qüsurlarının aşkarlanması, yaxud uşaqlıq çatışmazlığı kimi patologiyalar daxildir.
Bununla yanaşı, qadının sosial vəziyyəti də nəzərə alınır. Yoldaşı həbsdə olan, yoldaşı narkotik asılılığından əziyyət çəkən, aztəminatlı və ya ailədə uşaq sayı çox olan qadınlar üçün də hamiləliyin pozulmasına dair sosial göstərişlər müəyyən edilib.
Təcrübə göstərir ki, abortların tamamilə qadağan edilməsi problemi həll etmir. Əksinə, qadağalar olduqda xəstələr gizli yollara əl atır, apteklərdən gizli həblər alıb nəzarətsiz içir və özlərini ağır qanaxmalarla həyati təhlükəyə atırlar. Belə hallarda xəstəxanalara müraciət edən hər bir qadına həkimlərimiz tərəfindən təxirəsalınmaz yardım göstərilir.
Ananın və uşağın sağlamlığı ilə bağlı məcburi hallar olduğu üçün abortu tamamilə qadağan etmək qeyri-mümkündür. Lakin abortlar yalnız tibbi zərurət olduqda edilməlidir. Uşağın cinsinə görə (qız və ya oğlan olması səbəbindən) sağlam dölün tələf edilməsinə və selektiv abortlara qətiyyən yol verilməməlidir”.
Sosioloq Mail Yaqub Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycanda 2025-ci ildə təxminən 95 min doğuş, 95 min də abort qeydə alınıb: “Təsəvvür edirsiniz? Doğum sayı qədər də abort var. Hələ selektiv abortun fəsadlarından danışmıram... Ona görə hesab edirəm ki, Azərbaycanda abortun qadağan edilməsi ilə bağlı qanunun qəbul olunması vacibdir, zəruridir. Ölkəmizdə abortun bu qədər artması hamıda narahatlıq yaratmalıdır. Onsuz da doğum sayı bizdə azdır. Üstəlik, bu qədər kəskin abort sayı nə deməkdir? Bunun qarşısını almaq lazımdır.
Amma başqa suallar da var. Görəsən, qanun qəbul edilsə, necə tətbiq olunacaq? İcra mexanizmi necə qurulacaq? Əgər yenə də kimlərsə ayrı-ayrı yollarla, o cümlədən rüşvət hesabına işi ört-basdır edəcəksə, qanunun heç bir əhəmiyyəti qalmayacaq. Qanun mütləq və qətiyyətlə icra olunmalıdır! Bu sahədə kəskin qadağalar tətbiq edilməlidir. Əks halda, abortların sayı günbəgün artaraq doğum göstəricilərini də üstələyəcək.
Abortla bağlı qanunvericiliyin sərtləşdirilməsinin tərəfdarıyam. Amma bir şərtlə ki, qanun kağız üzərində qalmasın, gerçəkdən icra olunsun. Çünki bizdə doğumların sayı azalıb, əhalinin təbii artımı azalıb və bu templə Azərbaycan əhalisi gələcəkdə azalmağa doğru gedəcək. Necə ki, bəzi Avropa ölkələrində artıq bu hal müşahidə olunur. Təbii artım artıq mənfiyə doğrudur. Rusiya da bu sıraya aiddir. İldə əhali sayı 800-900 min nəfər azalır. Artım yoxdur, azalma var. Belə getsə, bizi də bu aqibət gözləyir. Ona görə indidən qanunvericilik dəyişməli və yeni sərt qaydalara ciddi şəkildə əməl olunmalıdır”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, vətəndaşların hüquqi, siyasi mədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi, sosial və siyasi fəallığının artırılması” mövzusunda hazırlanıb.

Азербайджанское законодательство разрешает аборты до 12-й недели беременности. В особых случаях аборты законны в период с 12 по 28 неделю.
В некоторых странах мира отношение к абортам более строгое. В более чем 20 странах, включая Андорру, Мальту, Сальвадор, Гондурас, Сенегал и Египет, аборты запрещены при любых обстоятельствах, исключений нет.
В более чем 50 странах аборты разрешены только тогда, когда под угрозой находится физическое или психическое здоровье женщины. Среди этих стран Иран, Пакистан, Малайзия, Израиль, Монако, Саудовская Аравия, Катар, Объединённые Арабские Эмираты, Алжир, Камерун, Кения, Индонезия, Марокко, Мадагаскар, Ливия, Танзания, Уганда, Венесуэла, Боливия, Перу, Колумбия.
В Бразилии аборт легален только в случае изнасилования, угрозы жизни матери и если у плода выявлен диагноз анэнцефалии (отсутствие части головного мозга или костей черепа). Для этого женщина должна получить разрешение одного врача и не менее трёх медицинских экспертов.
В Польше аборт разрешён только в случае выявления изнасилования, инцеста (сексуальные отношения между близкими родственниками) или угрозы жизни матери.
В Азербайджане некоторые эксперты считают, что нынешние законодательные требования об абортах приводят к злоупотреблениям, искусственным вмешательствам, в частности, к селективным абортам.
В январе-марте 2026 года 53,8% новорожденных в Азербайджане были мальчиками, а 46,2% — девочками. В 1991 году, когда была восстановлена государственная независимость, на 1000 мужчин приходилось 1048 женщин, а в 2025 году на 1000 мужчин приходится 1009 женщин.
В настоящее время в нашей стране женщин больше, чем мужчин (49,8% населения — мужчины, 50,2% — женщины), однако среди новорождённых преобладание мальчиков воспринимается некоторыми как сигнал о серьёзном изменении полового баланса в будущем.
Эксперты, связывающие за последние десятилетия уменьшение численности женщин и нынешнее преобладание мальчиков среди новорождённых с селективными абортами, призывают к ужесточению условий абортов в Азербайджане и даже к их полному запрету.
Правда ли, что текущее законодательство об абортах в Азербайджане открывает путь к селективным вмешательствам при беременности?
Есть ли необходимость ужесточать условия допуска абортов, вводить ограничения или полностью запрещать аборты в нашей стране?
Главный советник отдела семейных вопросов Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Рафиг Махмудов в ответ на запрос Medianews.az сообщил, что согласно законодательству Азербайджанской Республики, в частности Закону «О защите здоровья населения», каждая женщина имеет право самостоятельно принимать решение об искусственном прерывании беременности (аборте): «Закон разрешает женщине прервать беременность по собственному желанию до 12-й недели. В период с 12 по 22 неделю процедура возможна только по социальным и медицинским показаниям (например, патология плода, факт насилия и др.). Дело в том, что пол плода с помощью ультразвукового исследования (УЗИ) точно определяется только после 12-й недели. Аборт после 12-й недели исключительно по причине пола ребёнка без медицинских и социальных показаний является незаконным. К сожалению, родители после 12-й недели узнав пол с помощью УЗИ, если ребёнок девочка, оформляют это как «нежелательную беременность» и принимают решение об аборте. Хотя действующее законодательство прямо не разрешает селективные аборты, пробелы в механизмах исполнения создают реальную возможность для таких случаев».
Р. Махмудов отметил, что в западном мире вопрос абортов воспринимается не просто как медицинская процедура, а как фундаментальное право человека и женщин: «Однако подходы в этой сфере значительно отличаются. После отмены Верховным судом США решения Roe vs Wade гарантия права на аборт на федеральном уровне была упразднена. По данным официальных органов статистики и социологических центров США, в стране наблюдается резкая поляризация: более чем в 13 штатах аборты полностью запрещены, в других штатах введены серьёзные ограничения на сроки аборта — с 6-й до 12-й недели беременности. В ответ такие штаты как Калифорния и Нью-Йорк провозгласили право женщины на суверенитет над собственным телом и предоставили особый защитный статус праву на аборт. Ситуация в США доказывает, что политические запреты не уменьшают общее количество абортов, а лишь вынуждают женщин обращаться в другие штаты, где аборт разрешён (так называемый аборт-туризм).»
В Европейском союзе аборт в большинстве случаев считается основным правом человека. Франция впервые в мире включила право на аборт прямо в конституцию. Европейский парламент официально поддерживает специальную инициативу «My Voice, My Choice» («Мой голос, мой выбор») с целью расширения возможностей женщин на безопасный и легальный аборт.
В то же время в таких странах, как Польша и Мальта, аборты по-прежнему строго ограничены или караются уголовной ответственностью. Запреты в Польше не увеличили официальные показатели рождаемости, напротив, стимулировали скрытый «аборт-туризм» — выезд женщин в Чехию и Германию для проведения абортов».
Р. Махмудов напомнил, что медицина давно доказала, что аборт является серьёзной травмой для женского организма и может привести ко многим патологиям: «При хирургическом вмешательстве возможны повреждения матки, внутренние кровотечения, инфицирования и гормональные нарушения, что в дальнейшем вызывает хронические болезни и воспалительные процессы.
Опыт зарубежных стран показывает, что с ужесточением законодательства женщины всё чаще обращаются к нелегальным, скрытым абортам вне медицинского контроля, при этом риск смертельных осложнений, таких как материнская смертность и бесплодие, увеличивается минимум в 4 раза.
Самый гуманный, научный и эффективный способ предотвращения абортов, в том числе селективных — не запреты, а формирование культуры современного контрацептивного обеспечения (защиты от нежелательной беременности).
В развитых европейских странах показатель использования женщинами современных методов планирования семьи и контрацепции (барьерные методы, гормональные таблетки, внутриматочные средства) достигает 70-80%. В Азербайджане этот показатель очень низок — около 10%. Большинство женщин нашей страны не осведомлены о методах защиты или не имеют материального доступа к качественным средствам. В результате аборт превращается в средство планирования семьи, что является совершенно неправильной практикой.
Регулярное и грамотное применение современных контрацептивов снижает число нежелательных беременностей на 95%. Это автоматически приводит к резкому сокращению статистики абортов и сценарием селективных абортов».
Р. Махмудов считает, что в Азербайджане нет необходимости полностью запрещать аборты или лишать женщин прав на собственное тело: «Радикальные запреты не решают проблему, а лишь увеличивают число смертей женщин и стимулируют нелегальный рынок».
Считая выходом для нашей страны комплексные реформы, а не запреты, Р. Махмудов выделил три ключевых аспекта:
- Современные контрацептивы должны включаться в пакет обязательного медицинского страхования, а для молодёжи и малообеспеченных семей должен быть предоставлен бесплатный или льготный доступ к ним.
- Необходимо предусмотреть лишение лицензий и штрафы для врачей, которые незаконно раскрывают пол плода родителям и проводят скрытые аборты по этому основанию. В этом можно использовать успешный опыт Южной Кореи.
- В регионах нужно усилить деятельность центров планирования семьи и реализовывать широкомасштабные социальные программы, повышающие статус и ценность девочек в обществе.
Р. Махмудов отметил, что сохранение естественного баланса генофонда достигается не лишением женщин прав, а их защитой, просвещением и медицинским обучением.
Акушер-гинеколог, хирург Бахар Новрузова в интервью Medianews.az сказала, что Министерство здравоохранения разработало клинический протокол по искусственному прерыванию беременности (аборту): «Документ точно регулирует медицинские и социальные показания, а также противопоказания к аборту. Аборт разрешён только в особых случаях, определённых законом. В первую очередь это медицинские показания — когда беременность угрожает жизни матери, выявляются серьёзные аномалии и пороки развития плода, или патологии, такие как недостаточность матки.
Кроме того, учитывается социальное положение женщины. Предусмотрены социальные показания для прерывания беременности у женщин с заключённым супругом, страдающих от наркозависимости, малообеспеченных семей или в случаях большого количества детей в семье.
Опыт показывает, что полный запрет абортов проблему не решает. Наоборот, при запретах пациентки обращаются к скрытым методам, приобретают нелегальные таблетки в аптеках и принимают их без контроля, подвергая себя серьёзному риску кровотечений и угрозе жизни. В таких случаях каждая женщина, обратившаяся в больницу, получает неотложную помощь от врачей.
Полный запрет абортов невозможен из-за обязательных случаев, связанных со здоровьем матери и ребёнка. Однако аборты должны проводиться только при медицинской необходимости. Категорически недопустимо прерывать здоровую беременность из-за пола ребёнка (девочка или мальчик) и допускать селективные аборты».
Социолог Майл Ягуб в интервью Medianews.az сообщил, что в Азербайджане в 2025 году было зафиксировано около 95 тысяч родов и столько же абортов: «Представьте себе? Количество абортов равно количеству рождений. И это не считая последствий селективных абортов... Поэтому я считаю необходимым принять закон, запрещающий аборты в Азербайджане. Рост количества абортов вызывает обеспокоенность у всех. И без того количество рождений у нас невелико. Что означает такое резкое количество абортов? Надо это остановить.
Но есть и другие вопросы. Если закон будет принят, как он будет применяться на практике? Как будет организован механизм исполнения? Если кто-то по-прежнему будет скрывать дело, в том числе за взятки, закон не будет иметь никакого значения. Закон должен быть обязательно и строго исполнен! В этой сфере необходимо применять жёсткие запреты. Иначе количество абортов будет продолжать расти ежедневно и превышать количество рождений.
Я поддерживаю ужесточение законодательства об абортах. При условии, что закон не останется лишь на бумаге, а действительно будет применяться. Потому что у нас количество рождений падает, естественный прирост населения снижается, и при таких темпах население Азербайджана в будущем будет сокращаться. Так же происходит в некоторых европейских странах. Естественный прирост уходит в минус. Россия тоже относится к этой категории. Там ежегодно численность населения уменьшается на 800-900 тысяч человек. Прироста нет, есть спад. Если так продолжится, нас ожидает та же участь. Поэтому уже сейчас законодательство нужно менять и строго соблюдать новые жёсткие правила».
Примечание: Статья подготовлена с финансовой поддержкой Агентства по развитию медиа Азербайджанской Республики в рамках конкурса на тему «Защита прав и свобод человека, повышение уровня правовой и политической культуры граждан, повышение социальной и политической активности».