Azərbaycanda abort qadağan olunsunmu? –
Azərbaycan qanunvericiliyi hamiləliyin 12 həftəsinə qədər aborta icazə verir. Xüsusi hallarda 12-28 həftə arasında da abort qanunidir.
Dünyanın bəzi ölkələrində aborta münasibət daha sərtdir. 20-dən çox ölkədə, o cümlədən Andorra, Malta, Salvador, Honduras, Seneqal və Misirdə istənilən halda abort qadağandır, istisna yoxdur.
50-dən çox ölkədə isə aborta yalnız qadının fiziki və psixi sağlamlığı risk altında olanda icazə verilir. Bu ölkələr sırasında İran, Pakistan, Malayziya, İsrail, Monako, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Əlcəzair, Kamerun, Keniya, İndoneziya, Mərakeş, Madaqaskar, Liviya, Tanzaniya, Uqanda, Venesuela, Boliviya, Peru, Kolumbiya da var.
Braziliyada abort yalnız zorlama, ananın həyatı üçün təhlükə və dölün anensefaliya (baş beynin və ya kəllə sümüyünün bir hissəsinin olmaması) diaqnozu olanda leqaldır. Bunun üçün qadın bir həkimdən və ən azı üç tibb ekspertindən icazə almalıdır.
Polşada aborta yalnız zorlama, insest (yaxın qohumlar arası cinsi əlaqə) halları aşkar edildikdə və ya ananın həyatı təhlükədə olanda icazə verilir.
Azərbaycanda bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, abortla bağlı hazırkı qanuni tələblər sui-istifadələrə, süni müdaxilələrə, konkret desək, selektiv abortlara da yol açır.
2026-cı ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda doğulan körpələrin 53,8 faizi oğlan, 46,2 faizi qız olub. Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunduğu 1991-ci ildə Azərbaycanda hər 1000 kişiyə 1048 qadın düşürdüsə, 2025-ci ildə hər 1000 kişiyə 1009 qadın qeydə alınıb.
Hazırda ölkəmizdə qadınların sayı kişilərdən çox olsa da (Azərbaycan əhalisinin 49,8 faizini kişilər, 50,2 faizini qadınlar təşkil edir), yeni doğulanlar arasında oğlanların çoxluq təşkil etməsini gələcəkdə cins balansının ciddi surətdə dəyişəcəyinə siqnal kimi qəbul edənlər var.
Son onilliklərdə ölkədə qadınların sayının azalmasını, indi isə doğulan körpələr arasında oğlanların üstünlük təşkil etməsini ilk növbədə selektiv abortlarla əlaqələndirən ekspertlər bu səbəbdən Azərbaycanda abort şərtlərinin ağırlaşdırılmasına, hətta tam qadağan olunmasına çağırırlar.
Doğrudanmı, Azərbaycanda abortla bağlı hazırkı qanunvericilik hamiləliyə selektiv müdaxilələrə yol açır?
Ölkəmizdə aborta icazə şərtlərinin ağırlaşdırılmasına, məhdudiyyətlərin artırılmasına, yaxud abortun tam qadağan edilməsinə zərurət varmı?
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov Medianews.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə, xüsusilə "Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında" qanuna əsasən, hər bir qadının hamiləliyin süni pozulması (abort) barədə fərdi qərar vermək hüququ var: “Qanun hamiləliyin 12-ci həftəsinədək olan dövrdə aborta qadının yalnız öz arzusu ilə icazə verir. 12 həftədən 22 həftəyə qədər olan dövrdə isə bu proses yalnız sosial və tibbi göstərişlər (məsələn, dölün patologiyası, zorakılıq faktı və s.) əsasında həyata keçirilə bilər. Məsələ burasındadır ki, müasir tibb elmində dölün cinsiyyəti ultrasəs müayinəsi (USM) vasitəsilə məhz 12-ci həftədən sonra tam dəqiq bəlli olur. Tibbi və sosial göstəriş olmadan, yalnız uşağın cinsinə görə 12 həftədən sonra edilən abortlar qanunsuzdur. Təəssüflər olsun ki, valideynlər USM vasitəsilə 12-ci həftədən sonra dölün cinsini öyrənir və əgər uşaq qızdırsa, sənədləşmədə bunu "arzuedilməyən hamiləlik" adı altında qələmə verərək aborta qərar verirlər. Mövcud qanunvericilik selektiv aborta birbaşa icazə verməsə də, icra mexanizmlərindəki boşluqlar bu cür hallara real şərait yaradır”.
R.Mahmudov qeyd edib ki, Qərb dünyasında abort məsələsi sadəcə tibbi prosedur deyil, fundamental insan və qadın hüquqlarının təməl daşı hesab olunur: “Lakin bu sahədə yanaşmalar tamamilə fərqlidir. ABŞ Ali Məhkəməsinin Roe Ueydə qarşı qərarını ləğv etməsindən sonra federal səviyyədə abort hüququ zəmanəti aradan qalxıb. Rəsmi ABŞ statistika orqanlarının və sosioloji mərkəzlərin hesabatlarına görə, hazırda ölkədə kəskin qütbləşmə mövcuddur: 13-dən çox ştatda abort tamamilə qadağan edilib, digər ştatlarda isə hamiləliyin 6-12-ci həftəsinədək ciddi məhdudiyyətlər qoyulub. Buna qarşı olaraq, Kaliforniya və Nyu-York kimi ştatlar abort hüququnu qadının öz bədəni üzərində suveren hüququ elan edərək xüsusi qorunma statusu verib. ABŞ-dəki vəziyyət sübut edir ki, siyasi qadağalar abortların ümumi sayını azaltmır, sadəcə qadınları prosedurun leqal olduğu digər ştatlara köçməyə (abort turizminə) məcbur edir.
Avropa İttifaqı daxilində abort əksər hallarda əsas insan hüququ kimi qəbul olunur. Fransa dünyada ilk dəfə olaraq abort hüququnu birbaşa konstitusiyaya daxil edib. Avropa Parlamenti də qadınların təhlükəsiz və leqal abort imkanlarını genişləndirmək məqsədilə xüsusi "My Voice, My Choice" (Mənim Səsim, Mənim Seçimim) təşəbbüsünü rəsmən dəstəkləyir.
Bununla belə, Polşa və Malta kimi ölkələrdə abort hələ də kəskin şəkildə məhdudlaşdırılıb və ya cinayət məsuliyyəti daşıyır. Polşada tətbiq edilən qadağalar rəsmi doğum göstəricilərini artırmayıb, əksinə, qadınların Çexiya və Almaniyaya getməsi ilə nəticələnən gizli "abort turizmi"ni stimullaşdırıb”.
R.Mahmudov xatırladıb ki, abortun qadın orqanizmi üçün ciddi travma olduğu və bir çox patologiyalara yol açdığı tibb elmində çoxdan sübut edilib: “Cərrahi müdaxilə zamanı uşaqlığın zədələnməsi, daxili qanaxmalar, infeksiyalaşma və hormonal pozuntular sonrakı dövrlərdə xroniki xəstəliklərə və iltihabi proseslərə səbəb olur.
Xarici ölkələrin təcrübəsindən aydın görünür ki, qanunvericilikdə qadağalar artdıqca, qadınlar tibbi nəzarətdən kənar, gizli və qeyri-leqal abortlara üz tuturlar. Bu zaman isə ana ölümü və sonsuzluq kimi ölümcül fəsadların baş vermə riski azı 4 dəfə artır.
Abortların, o cümlədən selektiv müdaxilələrin qarşısının alınmasında ən humanist, elmi və effektiv üsul qadağalar deyil, müasir kontrasepsiya (arzuolunmaz hamiləlikdən qorunma) mədəniyyətinin formalaşdırılmasıdır.
İnkişaf etmiş Avropa ölkələrində qadınların müasir ailə planlaması və kontraseptiv vasitələrdən (baryer üsulları, hormonal həblər, uşaqlıqdaxili vasitələr) istifadə göstəricisi 70-80 faizə çatır. Azərbaycanda isə bu rəqəm olduqca aşağıdır və təqribən 10 faiz civarındadır. Ölkəmizdə qadınların əksəriyyəti qorunma üsullarından xəbərsizdir və ya keyfiyyətli vasitələrə maddi əlçatanlığı yoxdur. Nəticədə abort bir ailə planlaması mexanizminə çevrilir ki, bu da tamamilə yanlış tətbiqdir.
Müasir kontraseptivlərin müntəzəm və savadlı tətbiqi arzuolunmaz hamiləliklərin sayını 95 faiz azaldır. Bu isə avtomatik olaraq abort statistikalarının, eləcə də selektiv abort ssenarilərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi deməkdir”.
R.Mahmudov hesab edir ki, Azərbaycanda abortun tam qadağan edilməsinə, yaxud qadının öz bədəni üzərindəki hüquqlarının əlindən alınmasına zərurət yoxdur: “Radikal qadağalar problemi kökündən həll etmir, sadəcə qadın ölümlərini artırır və qeyri-qanun bazarı stimullaşdırır”.
Ölkəmiz üçün çıxış yolunu qadağalarda deyil, kompleks islahatlarda görən R.Mahmudov əsas üç məqamı vurğulayıb:
1. Müasir kontraseptiv vasitələr İcbari Tibbi Sığorta paketinə daxil edilməli, gənclər və aztəminatlı ailələr üçün pulsuz və ya güzəştli əlçatanlıq təmin olunmalıdır.
2. Qadının seçiminə deyil, dölün cinsini qanunsuz olaraq valideynə açıqlayan və buna görə gizli abort icra edən həkimlərin lisenziyalarının ləğvi və cərimələri nəzərdə tutulmalıdır. Bu istiqamətdə uğurlu nəticə vermiş Cənubi Koreya təcrübəsindən istifadə etmək olar.
3. Regionlarda ailə planlaması mərkəzləri fəaliyyətini gücləndirməli və qız uşaqlarının cəmiyyətdəki statusunu, dəyərini yüksəldən genişmiqyaslı sosial proqramlar icra edilməlidir.
R.Mahmudov bildirib ki, genofondun təbii balansının qorunması qadını hüquqsuz qoymaqdan deyil, onu qorumaqdan, maarifləndirməkdən və tibbi cəhətdən savadlandırmaqdan keçir.
Mama-ginekoloq, cərrah Bahar Novruzova Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Səhiyyə Nazirliyi hamiləliyin süni pozulması (abort) ilə bağlı klinik protokol tərtib edib: “Bu sənəd aborta icazə verilən tibbi və sosial göstərişləri, eləcə də əks-göstərişləri dəqiq tənzimləyir. Abort əməliyyatlarına yalnız qanunla müəyyən olunmuş xüsusi hallarda icazə verilir. Bura ilk növbədə tibbi göstərişlər – yəni hamiləliyin ananın həyatı üçün təhlükə yaratması, döldə ağır anomaliyaların və inkişaf qüsurlarının aşkarlanması, yaxud uşaqlıq çatışmazlığı kimi patologiyalar daxildir.
Bununla yanaşı, qadının sosial vəziyyəti də nəzərə alınır. Yoldaşı həbsdə olan, yoldaşı narkotik asılılığından əziyyət çəkən, aztəminatlı və ya ailədə uşaq sayı çox olan qadınlar üçün də hamiləliyin pozulmasına dair sosial göstərişlər müəyyən edilib.
Təcrübə göstərir ki, abortların tamamilə qadağan edilməsi problemi həll etmir. Əksinə, qadağalar olduqda xəstələr gizli yollara əl atır, apteklərdən gizli həblər alıb nəzarətsiz içir və özlərini ağır qanaxmalarla həyati təhlükəyə atırlar. Belə hallarda xəstəxanalara müraciət edən hər bir qadına həkimlərimiz tərəfindən təxirəsalınmaz yardım göstərilir.
Ananın və uşağın sağlamlığı ilə bağlı məcburi hallar olduğu üçün abortu tamamilə qadağan etmək qeyri-mümkündür. Lakin abortlar yalnız tibbi zərurət olduqda edilməlidir. Uşağın cinsinə görə (qız və ya oğlan olması səbəbindən) sağlam dölün tələf edilməsinə və selektiv abortlara qətiyyən yol verilməməlidir”.
Sosioloq Mail Yaqub Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycanda 2025-ci ildə təxminən 95 min doğuş, 95 min də abort qeydə alınıb: “Təsəvvür edirsiniz? Doğum sayı qədər də abort var. Hələ selektiv abortun fəsadlarından danışmıram... Ona görə hesab edirəm ki, Azərbaycanda abortun qadağan edilməsi ilə bağlı qanunun qəbul olunması vacibdir, zəruridir. Ölkəmizdə abortun bu qədər artması hamıda narahatlıq yaratmalıdır. Onsuz da doğum sayı bizdə azdır. Üstəlik, bu qədər kəskin abort sayı nə deməkdir? Bunun qarşısını almaq lazımdır.
Amma başqa suallar da var. Görəsən, qanun qəbul edilsə, necə tətbiq olunacaq? İcra mexanizmi necə qurulacaq? Əgər yenə də kimlərsə ayrı-ayrı yollarla, o cümlədən rüşvət hesabına işi ört-basdır edəcəksə, qanunun heç bir əhəmiyyəti qalmayacaq. Qanun mütləq və qətiyyətlə icra olunmalıdır! Bu sahədə kəskin qadağalar tətbiq edilməlidir. Əks halda, abortların sayı günbəgün artaraq doğum göstəricilərini də üstələyəcək.
Abortla bağlı qanunvericiliyin sərtləşdirilməsinin tərəfdarıyam. Amma bir şərtlə ki, qanun kağız üzərində qalmasın, gerçəkdən icra olunsun. Çünki bizdə doğumların sayı azalıb, əhalinin təbii artımı azalıb və bu templə Azərbaycan əhalisi gələcəkdə azalmağa doğru gedəcək. Necə ki, bəzi Avropa ölkələrində artıq bu hal müşahidə olunur. Təbii artım artıq mənfiyə doğrudur. Rusiya da bu sıraya aiddir. İldə əhali sayı 800-900 min nəfər azalır. Artım yoxdur, azalma var. Belə getsə, bizi də bu aqibət gözləyir. Ona görə indidən qanunvericilik dəyişməli və yeni sərt qaydalara ciddi şəkildə əməl olunmalıdır”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, vətəndaşların hüquqi, siyasi mədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi, sosial və siyasi fəallığının artırılması” mövzusunda hazırlanıb.

Azerbaijani legislation allows abortion up to the 12th week of pregnancy. In special cases, abortion is also legal between the 12th and 28th weeks.
In some countries around the world, the attitude towards abortion is stricter. In more than 20 countries, including Andorra, Malta, El Salvador, Honduras, Senegal, and Egypt, abortion is entirely prohibited under any circumstances, with no exceptions.
In over 50 countries, abortion is only allowed when the physical and mental health of the woman is at risk. These countries include Iran, Pakistan, Malaysia, Israel, Monaco, Saudi Arabia, Qatar, United Arab Emirates, Algeria, Cameroon, Kenya, Indonesia, Morocco, Madagascar, Libya, Tanzania, Uganda, Venezuela, Bolivia, and Peru, Colombia.
In Brazil, abortion is legal only in cases of rape, threats to the mother's life, and diagnosis of fetal anencephaly (absence of part of the brain and skull). For this, a woman must obtain permission from one doctor and at least three medical experts.
In Poland, abortion is permitted only when cases of rape, incest (sexual relations between close relatives) are detected, or when the mother's life is in danger.
Some experts in Azerbaijan believe that the current legal requirements regarding abortion open the door to abuses, artificial interventions, specifically selective abortions.
Between January and March 2026, 53.8% of babies born in Azerbaijan were boys and 46.2% were girls. When the State Independence was restored in 1991, there were 1048 women for every 1000 men, while in 2025, there were 1009 women for every 1000 men in Azerbaijan.
Although the number of women currently exceeds men in our country (men make up 49.8% of Azerbaijan's population, women 50.2%), some interpret the predominance of boys among newborns as a signal that the gender balance will seriously change in the future.
Experts who primarily link the decline in the number of women in recent decades and the current predominance of boys among newborns to selective abortions call for tightening the conditions of abortions in Azerbaijan, even to the point of a total ban.
Is it true that the current legislation on abortion in Azerbaijan allows selective interventions in pregnancy?
Is there a need to tighten the conditions for abortion, increase restrictions, or fully forbid abortion in our country?
Rafiq Mahmudov, Chief Advisor of the Family Issues Department of the State Committee for Family, Women and Children’s Problems responded to the inquiry of Medianews.az, stating that according to the legislation of the Republic of Azerbaijan, especially the "Law on Protection of Population Health", every woman has the right to make an individual decision regarding the artificial termination of pregnancy (abortion): “The law allows a woman to have an abortion upon her own desire up to the 12th week of pregnancy. Between 12 and 22 weeks, this process can only be performed based on social and medical indications (for example, fetal pathology, violence, etc.). The fact is that modern medical science determines the fetus's gender through ultrasound examination (USG) precisely after the 12th week. Abortions performed solely on the basis of the fetus's gender after the 12th week without medical or social indications are illegal. Unfortunately, parents learn the fetus’s sex via ultrasound after the 12th week, and if the child is a girl, they classify it in the paperwork as ‘undesired pregnancy’ and decide on abortion. Although the current legislation does not directly allow selective abortion, gaps in the implementation mechanisms create real conditions for such cases.”
R. Mahmudov noted that in the Western world, abortion is regarded not just as a medical procedure but as a fundamental cornerstone of human and women’s rights: “However, the approaches in this area differ significantly. After the U.S. Supreme Court repealed the Roe v. Wade decision, federal-level guarantees for abortion rights were removed. According to reports from official U.S. statistical agencies and sociological centers, there is currently sharp polarization in the country: abortion is entirely banned in more than 13 states, while in other states strict limitations are imposed up to the 6th-12th week of pregnancy. In response, states like California and New York declared abortion rights as a woman’s sovereign right over her own body and granted it special protection status. The situation in the U.S. shows that political bans do not reduce the overall number of abortions but simply force women to move to other states where the procedure is legal (abortion tourism).”
Within the European Union, abortion is mostly recognized as a fundamental human right. France was the first in the world to include abortion rights directly into its constitution. The European Parliament also officially supports the special initiative "My Voice, My Choice" aimed at expanding safe and legal abortion opportunities for women.
Nevertheless, abortion remains strictly restricted or criminalized in countries such as Poland and Malta. The restrictions imposed in Poland have not increased official birth rates but instead stimulated secret ‘abortion tourism,’ with women traveling to the Czech Republic and Germany.”
R. Mahmudov reminded that medical science has long proven that abortion causes serious trauma to the female body and leads to many pathologies: “During surgical intervention, damage to the uterus, internal bleeding, infections, and hormonal disorders cause chronic diseases and inflammatory processes in later periods.
Experience from foreign countries clearly shows that as legislative prohibitions increase, women resort to non-medical, secret, and illegal abortions. In such cases, the risks of fatal complications such as maternal death and infertility increase at least fourfold.
The most humane, scientific, and effective method to prevent abortions, including selective interventions, is not bans but the development of a modern contraception (protection from unwanted pregnancy) culture.
In developed European countries, the percentage of women using modern family planning and contraceptive methods (barrier methods, hormonal pills, intrauterine devices) reaches 70-80%. In Azerbaijan, however, this figure is quite low, approximately around 10%. The majority of women in our country are unaware of protection methods or lack affordable access to quality means. Consequently, abortion turns into a family planning mechanism, which is completely incorrect usage.
Regular and informed use of modern contraceptives reduces the number of unwanted pregnancies by 95%. This automatically means a sharp decline in abortion statistics and in selective abortion scenarios.”
R. Mahmudov believes that there is no need to completely ban abortion in Azerbaijan or to take away a woman's rights over her own body: “Radical bans do not solve the problem fundamentally; they only increase female deaths and stimulate illegal markets.”
R. Mahmudov, who sees the way out for our country not in bans but in comprehensive reforms, emphasized three main points:
1. Modern contraceptive methods should be included in the Mandatory Health Insurance package, and free or subsidized access should be provided for young people and low-income families.
2. Licensed doctors who illegally disclose the fetus’s gender to parents, leading to secret abortions, must have their licenses revoked and face fines. Successful experience in this regard can be drawn from South Korea.
3. Family planning centers should strengthen their activities in the regions, and large-scale social programs should be implemented to raise the status and value of girls in society.
R. Mahmudov stated that protecting the natural balance of the gene pool is not about depriving women of rights but about protecting, educating, and medically enlightening them.
Obstetrician-gynecologist and surgeon Bahar Novruzova told Medianews.az that the Ministry of Health has developed a clinical protocol regarding artificial termination of pregnancy (abortion): “This document precisely regulates medical and social indications for abortion, as well as contraindications. Abortions are permitted only in special cases defined by law. These primarily include medical indications – that is, pregnancy that endangers the mother's life, detection of severe fetal anomalies and developmental defects, or pathologies such as uterine rupture.”
Additionally, the woman’s social situation is taken into account. Social indications for termination of pregnancy have been identified for women whose husbands are imprisoned, suffering from drug addiction, low-income, or have many children in the family.
Experience shows that a complete ban on abortions does not solve the problem. On the contrary, when bans exist, patients resort to secret means, buy hidden pills from pharmacies, take them without supervision, and put themselves at life-threatening risk from heavy bleeding. In such cases, doctors provide emergency care to every woman who comes to hospitals.
Since compulsory cases related to the health of the mother and child exist, it is impossible to completely ban abortion. However, abortions should only be performed when medically necessary. No healthy fetus should be terminated on the basis of its gender (whether a girl or a boy), and selective abortions must be strictly prohibited.”
Sociologist Mail Yagub told Medianews.az that in Azerbaijan in 2025, approximately 95,000 births and 95,000 abortions were recorded: “Can you imagine? There are as many abortions as births. I haven’t even started talking about the consequences of selective abortion… Therefore, I believe that adopting a law banning abortion in Azerbaijan is necessary and urgent. Such an increase in abortions in our country should cause concern. We already have a low number of births. What does this sharp number of abortions mean? It must be prevented.
But there are other questions. If the law is adopted, how will it be enforced? How will the implementation mechanism be organized? If again some people cover things up by various means, including bribes, the law will have no significance. The law must be implemented absolutely and decisively! Strict prohibitions must be applied in this area. Otherwise, the number of abortions will continue to increase daily, surpassing birth rates.”
“I am in favor of tightening legislation on abortion. But on the condition that the law does not remain only on paper, but is truly enforced. Because the number of births is decreasing in our country, natural population growth is declining, and at this pace, Azerbaijan’s population will decrease in the future. This situation is already observed in some European countries. Natural growth is now negative. Russia is also in this group. Its population decreases by 800-900 thousand annually. There is no growth, but decline. If this continues, the same fate awaits us. Therefore, legislation must be changed now, and new strict rules must be seriously followed.”
Note: This article was prepared with financial support from the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and in accordance with the competition conditions on the topic “Protection of human rights and freedoms, raising the legal and political culture level of citizens, increasing social and political activity.”