İndoneziyada Levotobi vulkanı
İndoneziyanın Flores adasında (Şərqi Nusa-Tenqara əyaləti) yerləşən Levotobi vulkanında ən azı 9 püskürmə qeydə alınıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İndoneziyanın Vulkanologiya və Geoloji Fəlakətlərin Azaldılması Mərkəzi məlumat yayıb.
Məlumata görə, kül Levotobi Laki-laki kraterindən 2,2 min metr yüksəkliyə, yəni dəniz səviyyəsindən 3 784 metrədək qalxıb. Boz rəngli vulkan külü qərb və şimal-qərb istiqamətlərində yayılır.
Səlahiyyətlilər yerli sakinlərə və turistlərə kraterə 5 km radiusda yaxınlaşmamağı, həmçinin külə qarşı maska istifadə etməyi tövsiyə edib.
Levotobi Flores adasının cənub-şərqində yerləşən ikili zirvəli vulkandır. Daha aktiv Levotobi Laki-laki zirvəsi (1 584 m) daha yüksək Perempuan zirvəsindən (1 703 m) 2,1 km şimal-qərbdə yerləşir.
Qeyd edək ki, İndoneziya 18 min adadan ibarət böyük arxipelaqdır və Sakit okeanın “Odlu halqa” zonasında yerləşdiyi üçün yüksək seysmik aktivliyə malikdir. Ölkədə 500-dən çox vulkan var, onlardan təxminən 130-u aktivdir.//Bakues.az

At least 9 eruptions have been recorded at the Levotobi volcano located on Flores Island, Indonesia (East Nusa Tenggara province).
Medianews.az reports that the Indonesian Center for Volcanology and Geological Hazard Mitigation has released this information.
According to the data, ash from the Levotobi Laki-laki crater has risen to a height of 2,200 meters, that is, up to 3,784 meters above sea level. The gray volcanic ash is spreading in the west and northwest directions.
Officials have advised local residents and tourists not to approach within a 5 km radius of the crater and to use masks against the ash.
Levotobi is a twin-peaked volcano located in the southeast of Flores Island. The more active Levotobi Laki-laki peak (1,584 m) is located 2.1 km northwest of the higher Perempuan peak (1,703 m).
It should be noted that Indonesia is a large archipelago consisting of 18,000 islands and, due to its location in the "Ring of Fire" zone of the Pacific Ocean, has high seismic activity. The country has over 500 volcanoes, approximately 130 of which are active.//Bakues.az