Putinə görə müşahidə kameraları söndürülüb –
Bu ilin fevralında İranın ali rəhbəri Əli Xamenei İsrail və ABŞ-ın birgə əməliyyatı nəticəsində öldürüləndən sonra Rusiya hakimiyyətində təhlükəsizlik narahatlıqları artıb.
Medianews.az bildirir ki, Böyük Britaniyanın “Financial Times” qəzeti belə yazır.
Qəzetin iyunun 8-də dərc etdiyi məqaləyə görə, Rusiya xüsusi xidmət orqanları prezident Vladimir Putinin və onun yaxın çevrəsinin təhlükəsizliyini təmin edən xüsusi videomüşahidə sisteminin bir hissəsini müvəqqəti söndürüb. “Financial Times” iki məlumatlı mənbəyə istinadla bildirir ki, sistem internetdən təcrid olunub hərtərəfli yoxlandıqdan sonra yenidən işə salınıb.
Nəşrin iddiasına görə, İsrail kəşfiyyatı Xameneinin hərəkətlərini izləmək üçün Tehrandakı yol kameralarından əldə olunan görüntüləri süni intellekt texnologiyaları ilə təhlil edib. Qəzet yazır ki, bu yolla fevralın 28-də keçirilən yüksək səviyyəli görüşün yeri və vaxtı müəyyənləşdirilib. Həmin görüşə endirilən zərbə nəticəsində Xamenei ilə yanaşı, İranın bir sıra yüksək vəzifəli hərbi rəhbərləri də həlak olub.
“Financial Times” qeyd edir ki, müasir süni intellekt sistemləri milyonlarla saatlıq videomaterialı qısa müddətdə emal etməyə, insanların və nəqliyyat vasitələrinin davranış modellərini müəyyənləşdirməyə imkan verir. Belə proqramlar artıq yalnız konkret şəxsləri və ya obyektləri deyil, şübhəli davranışları da aşkar edə bilir.
Qəzetin məlumatına görə, məhz bu imkanlar Rusiyada narahatlıq doğurur. Məqalədə bildirilir ki, müşahidə kameraları dövlətlərə təhlükəsizlik və nəzarət imkanı versə də, eyni zamanda xarici kəşfiyyat xidmətlərinin hədəfinə çevrilə bilər.
“Financial Times”a danışan Qərb ölkələrindən birinin təhlükəsizlik rəsmisi bunu belə ifadə edib: “Kameraları onlar quraşdırır, bizim isə sadəcə onlara daxil olmağın yolunu tapmağımız qalır”.
Məqalədə o da qeyd olunur ki, Rusiya özü də süni intellekt əsaslı videoanalitika sistemlərini geniş tətbiq edir. “Rostex” dövlət korporasiyasının rəhbəri Sergey Çemezov bu yaxınlarda prezident Putinə bildirib ki, ölkənin demək olar bütün regionlarında belə sistemlər sınaqdan keçirilib. Onun sözlərinə görə, texnologiyalar hüquq-mühafizə orqanlarına cinayətkarların və itkin düşmüş şəxslərin axtarışında kömək edir.

In February of this year, after Iran's supreme leader Ali Khamenei was killed as a result of a joint operation by Israel and the United States, security concerns increased within the Russian government. Medianews.az reports that the United Kingdom's "Financial Times" newspaper wrote this.
According to an article published by the newspaper on June 8, Russian intelligence agencies temporarily turned off part of the special video surveillance system that ensures the security of President Vladimir Putin and his close circle. "Financial Times," citing two informed sources, reports that the system was isolated from the internet and restarted after being thoroughly checked.
According to the publication's claim, Israeli intelligence analyzed footage obtained from street cameras in Tehran using artificial intelligence technologies in order to monitor Khamenei’s movements. The newspaper writes that in this way, the location and time of a high-level meeting held on February 28 were determined. As a result of the strike on that meeting, in addition to Khamenei, several high-ranking military leaders of Iran were also killed.
"Financial Times" notes that modern artificial intelligence systems allow processing millions of hours of video material in a short time, and enable identification of behavioral patterns of people and vehicles. Such programs can now detect not only specific individuals or objects but also suspicious behaviors.
According to the newspaper, these capabilities cause concerns in Russia. The article states that although surveillance cameras provide states with security and control opportunities, they can also turn into targets for foreign intelligence services.
A security official from a Western country speaking to "Financial Times" expressed this as follows: "They install the cameras, and we just have to find a way to access them."
The article also notes that Russia itself widely uses AI-based video analytics systems. Sergey Chemezov, head of the state corporation "Rostec," recently told President Putin that such systems have been tested in almost all regions of the country. According to him, the technologies assist law enforcement agencies in searching for criminals and missing persons.