Putinə görə müşahidə kameraları söndürülüb –
Bu ilin fevralında İranın ali rəhbəri Əli Xamenei İsrail və ABŞ-ın birgə əməliyyatı nəticəsində öldürüləndən sonra Rusiya hakimiyyətində təhlükəsizlik narahatlıqları artıb.
Medianews.az bildirir ki, Böyük Britaniyanın “Financial Times” qəzeti belə yazır.
Qəzetin iyunun 8-də dərc etdiyi məqaləyə görə, Rusiya xüsusi xidmət orqanları prezident Vladimir Putinin və onun yaxın çevrəsinin təhlükəsizliyini təmin edən xüsusi videomüşahidə sisteminin bir hissəsini müvəqqəti söndürüb. “Financial Times” iki məlumatlı mənbəyə istinadla bildirir ki, sistem internetdən təcrid olunub hərtərəfli yoxlandıqdan sonra yenidən işə salınıb.
Nəşrin iddiasına görə, İsrail kəşfiyyatı Xameneinin hərəkətlərini izləmək üçün Tehrandakı yol kameralarından əldə olunan görüntüləri süni intellekt texnologiyaları ilə təhlil edib. Qəzet yazır ki, bu yolla fevralın 28-də keçirilən yüksək səviyyəli görüşün yeri və vaxtı müəyyənləşdirilib. Həmin görüşə endirilən zərbə nəticəsində Xamenei ilə yanaşı, İranın bir sıra yüksək vəzifəli hərbi rəhbərləri də həlak olub.
“Financial Times” qeyd edir ki, müasir süni intellekt sistemləri milyonlarla saatlıq videomaterialı qısa müddətdə emal etməyə, insanların və nəqliyyat vasitələrinin davranış modellərini müəyyənləşdirməyə imkan verir. Belə proqramlar artıq yalnız konkret şəxsləri və ya obyektləri deyil, şübhəli davranışları da aşkar edə bilir.
Qəzetin məlumatına görə, məhz bu imkanlar Rusiyada narahatlıq doğurur. Məqalədə bildirilir ki, müşahidə kameraları dövlətlərə təhlükəsizlik və nəzarət imkanı versə də, eyni zamanda xarici kəşfiyyat xidmətlərinin hədəfinə çevrilə bilər.
“Financial Times”a danışan Qərb ölkələrindən birinin təhlükəsizlik rəsmisi bunu belə ifadə edib: “Kameraları onlar quraşdırır, bizim isə sadəcə onlara daxil olmağın yolunu tapmağımız qalır”.
Məqalədə o da qeyd olunur ki, Rusiya özü də süni intellekt əsaslı videoanalitika sistemlərini geniş tətbiq edir. “Rostex” dövlət korporasiyasının rəhbəri Sergey Çemezov bu yaxınlarda prezident Putinə bildirib ki, ölkənin demək olar bütün regionlarında belə sistemlər sınaqdan keçirilib. Onun sözlərinə görə, texnologiyalar hüquq-mühafizə orqanlarına cinayətkarların və itkin düşmüş şəxslərin axtarışında kömək edir.

В феврале этого года после убийства Верховного лидера Ирана Али Хаменеи в результате совместной операции Израиля и США безопасность власти в России вызвала обеспокоенность. Medianews.az сообщает, что британская газета «Financial Times» пишет именно так.
Согласно статье газеты от 8 июня, российские спецслужбы временно отключили часть специальной видеонаблюдательной системы, которая обеспечивает безопасность президента Владимира Путина и его ближайшего окружения. «Financial Times», ссылаясь на два информированных источника, сообщает, что система была отключена от интернета, полностью проверена и затем вновь запущена.
По утверждению издания, израильская разведка с помощью технологий искусственного интеллекта проанализировала видеозаписи с дорожных камер в Тегеране для слежения за действиями Хаменеи. Газета пишет, что именно таким образом было определено место и время проведения высокоуровневой встречи 28 февраля. В результате нанесенного удара, кроме Хаменеи, погибли также несколько высокопоставленных военных руководителей Ирана.
«Financial Times» отмечает, что современные системы искусственного интеллекта позволяют обрабатывать миллионы часов видеоматериала за короткое время и выявлять модели поведения людей и транспортных средств. Такие программы уже способны обнаруживать не только конкретных лиц или объекты, но и подозрительное поведение.
По информации газеты, именно эти возможности вызывают обеспокоенность в России. В статье говорится, что наблюдательные камеры дают государствам возможность обеспечивать безопасность и контроль, но одновременно могут стать целью иностранных разведок.
Один из западных представителей службы безопасности, говоривший с «Financial Times», выразил это так: «Они устанавливают камеры, а нам остается лишь найти способ получить к ним доступ».
В статье также отмечается, что Россия сама широко применяет системы видеоаналитики на базе искусственного интеллекта. Руководитель государственной корпорации «Ростех» Сергей Чемезов недавно сообщил президенту Путину, что такие системы были протестированы практически во всех регионах страны. По его словам, технологии помогают правоохранительным органам в поиске преступников и пропавших без вести.