Xaricdə təhsil üzrə sənəd qəbulu başa çatıb,
Dövlət Proqramının iştirak tələblərinə cavab verən və I mərhələdə sənədlərini uğurla təqdim edən namizədlərlə bu gündən – 8 iyun tarixindən müsahibə mərhələsinə start verilib.
Bu barədə Medianews.az-a Elm və Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2026-2027-ci tədris ili üzrə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə sənəd qəbulu mərhələsi başa çatıb.
Qeyd olunub ki, 15 aprel - 5 iyun tarixlərini əhatə edən sənəd qəbulu mərhələsində Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil üçün dünyanın 21 ölkəsinə aid 106 ali təhsil müəssisəsi üzrə 1221 namizəd müraciət edib. Müraciət edən namizədlərin 271 nəfəri dünya reytinq cədvəllərində ("Times Higher Education", "QS World University Rankings", “Academic Ranking of World Universities (Shanghai)”) top 10-da yer tutan ali təhsil müəssisələrindən qəbul əldə edib.
Qeyd edək ki, müsahibə mərhələsinə dair məlumatlar namizədlərin portal.edu.az platformasındakı şəxsi kabinetləri üzərindən təqdim ediləcək.
Prezident İlham Əliyevin 12 avqust 2024-cü il tarixli, 248 nömrəli Sərəncamı rəhbər tutularaq Dövlət Proqramına qəbul üzrə kvota sayı illik 500 nəfərədək müəyyən olunmuşdur. Kvotanın 25 faizindən çox olmayan hissəsi bakalavriat səviyyəsini, 20 faizindən çox olmayan hissəsi doktorantura, qalan hissəsi isə magistratura səviyyəsini əhatə edir.

С сегодняшнего дня – с 8 июня – дан старт этапу собеседований для кандидатов, которые соответствуют требованиям участия в Государственной Программе и успешно подали документы на первом этапе.
Об этом Medianews.az сообщили в Министерстве науки и образования.
Сообщается, что по учебному году 2026-2027 завершён этап приёма документов по Государственной программе на 2022–2028 годы «Об обучении молодежи в престижных зарубежных высших учебных заведениях» по уровням бакалавриата, магистратуры и докторантуры.
Отмечается, что на этапе приёма документов, охватывающем период с 15 апреля по 5 июня, по программе Государственной программы на обучение за рубежом подано 1221 заявка в 106 высших учебных заведений из 21 страны мира. Из подавших заявки 271 кандидат получил приём в высшие учебные заведения, входящие в топ-10 мировых рейтингов ("Times Higher Education", "QS World University Rankings", "Academic Ranking of World Universities (Shanghai)").
Отметим, что информация о этапе собеседований будет предоставлена через личные кабинеты кандидатов на платформе portal.edu.az.
Руководствуясь Указом Президента Ильхама Алиева от 12 августа 2024 года № 248, квота приёма по Государственной программе установлена на уровне до 500 человек в год. Не более 25 процентов квоты приходится на уровень бакалавриата, не более 20 процентов – на докторантуру, остальная часть – на уровень магистратуры.