Xaricdə təhsil üzrə sənəd qəbulu başa çatıb,
Dövlət Proqramının iştirak tələblərinə cavab verən və I mərhələdə sənədlərini uğurla təqdim edən namizədlərlə bu gündən – 8 iyun tarixindən müsahibə mərhələsinə start verilib.
Bu barədə Medianews.az-a Elm və Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2026-2027-ci tədris ili üzrə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə sənəd qəbulu mərhələsi başa çatıb.
Qeyd olunub ki, 15 aprel - 5 iyun tarixlərini əhatə edən sənəd qəbulu mərhələsində Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil üçün dünyanın 21 ölkəsinə aid 106 ali təhsil müəssisəsi üzrə 1221 namizəd müraciət edib. Müraciət edən namizədlərin 271 nəfəri dünya reytinq cədvəllərində ("Times Higher Education", "QS World University Rankings", “Academic Ranking of World Universities (Shanghai)”) top 10-da yer tutan ali təhsil müəssisələrindən qəbul əldə edib.
Qeyd edək ki, müsahibə mərhələsinə dair məlumatlar namizədlərin portal.edu.az platformasındakı şəxsi kabinetləri üzərindən təqdim ediləcək.
Prezident İlham Əliyevin 12 avqust 2024-cü il tarixli, 248 nömrəli Sərəncamı rəhbər tutularaq Dövlət Proqramına qəbul üzrə kvota sayı illik 500 nəfərədək müəyyən olunmuşdur. Kvotanın 25 faizindən çox olmayan hissəsi bakalavriat səviyyəsini, 20 faizindən çox olmayan hissəsi doktorantura, qalan hissəsi isə magistratura səviyyəsini əhatə edir.

Interviews have started today, June 8, with candidates who meet the participation requirements of the State Program and successfully submitted their documents in the first stage.
It was reported that the document submission phase for the 2026-2027 academic year within the framework of the “State Program for the Education of Youth Abroad at Reputable Higher Education Institutions for the years 2022–2028” has been completed for bachelor's, master's, and doctoral levels.
It was noted that during the document submission period from April 15 to June 5, 1221 candidates applied within the State Program to 106 higher education institutions in 21 countries around the world for studying abroad. Among the applicants, 271 received admission from higher education institutions ranked in the top 10 in world ranking tables ("Times Higher Education," "QS World University Rankings," “Academic Ranking of World Universities (Shanghai)”).
It should be noted that information regarding the interview stage will be provided through the candidates' personal accounts on the portal.edu.az platform.
Following President Ilham Aliyev's Decree No. 248 dated August 12, 2024, the quota for admission to the State Program has been set to up to 500 people annually. No more than 25 percent of the quota covers the bachelor's level, no more than 20 percent covers the doctoral level, and the remaining part covers the master's level.