“İran gündə 500 milyon dollar itirir” -
“İran dünən Hörmüz boğazında atəş açmaq qərarı verdi — bu, atəşkəs razılaşmamızın tam pozulmasıdır! Güllələrin bir çoxu Fransa gəmisinə və Böyük Britaniyaya məxsus yük gəmisinə istiqamətlənmişdi”.
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth” sosial şəbəkəsində paylaşım edib.
Tramp paylaşımında “Bu, yaxşı hal deyil, elə deyilmi?” deyərək təəssüfünü bildirib:
“Mənim nümayəndələrim Pakistanın İslamabad şəhərinə gedir — onlar sabah axşam danışıqlar üçün orada olacaqlar. İran bu yaxınlarda Hörmüz boğazını bağladığını açıqladı, bu isə qəribə səslənir. Çünki bizim blokadamız artıq boğazı bağlayıb. Onlar fərqində olmadan bizə kömək edirlər və bağlanmış keçiddən ən çox zərər görən də elə özləridir — gündə 500 milyon dollar itirirlər! ABŞ isə heç nə itirmir. Əksinə, hazırda bir çox gəmilər ABŞ-a — Texas, Luiziana və Alyaska ştatlarına doğru istiqamət alıb ki, yükləmə aparsınlar. Bunu isə daim “sərt tərəf” olmaq istəyən İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu-nun “töhfəsi” hesab etmək olar!
Biz çox ədalətli və məntiqli bir razılaşma təklif edirik və ümid edirəm ki, onlar bunu qəbul edəcəklər. Əgər etməsələr, ABŞ İranda olan bütün elektrik stansiyalarını və bütün körpüləri məhv edəcək. Artıq yumşaq davranış dövrü bitdi! Onlar tez və asanlıqla geri çəkiləcəklər. Əgər razılaşmanı qəbul etməsələr, lazım olanı etmək mənim üçün şərəf olacaq — bu, son 47 il ərzində digər prezidentlərin İrana qarşı etməli olduğu addım idi. Artıq İranın “ölüm maşını” dayanmalıdır!”

"Iran decided to open fire yesterday in the Hormuz Strait — this is a complete violation of our ceasefire agreement! Many of the bullets were aimed at a French ship and a British cargo ship."
Medianews.az reports, citing APA, that US President Donald Trump shared this on the social network "Truth."
In his post, Trump expressed regret, saying, "This is not a good situation, is it?":
"My representatives are going to Islamabad, Pakistan — they will be there tomorrow evening for talks. Iran recently announced that it has closed the Hormuz Strait, which sounds strange. Because our blockade has already closed the strait. Without realizing it, they are helping us, and the ones suffering the most from the closed passage are themselves — losing 500 million dollars a day! The US, on the other hand, loses nothing. On the contrary, currently many ships are heading to the US — to the states of Texas, Louisiana, and Alaska — to load cargo. This can always be considered the 'contribution' of the Islamic Revolutionary Guard Corps, which wants to be the 'tough side!'"
We offer a very fair and logical agreement and I hope they will accept it. If not, the US will destroy all power plants and all bridges in Iran. The era of leniency is over! They will retreat quickly and easily. If they do not accept the agreement, it will be my honor to do what is necessary — this is the step that other presidents should have taken against Iran over the past 47 years. Iran's 'death machine' must stop now!"