“İran gündə 500 milyon dollar itirir” -
“İran dünən Hörmüz boğazında atəş açmaq qərarı verdi — bu, atəşkəs razılaşmamızın tam pozulmasıdır! Güllələrin bir çoxu Fransa gəmisinə və Böyük Britaniyaya məxsus yük gəmisinə istiqamətlənmişdi”.
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth” sosial şəbəkəsində paylaşım edib.
Tramp paylaşımında “Bu, yaxşı hal deyil, elə deyilmi?” deyərək təəssüfünü bildirib:
“Mənim nümayəndələrim Pakistanın İslamabad şəhərinə gedir — onlar sabah axşam danışıqlar üçün orada olacaqlar. İran bu yaxınlarda Hörmüz boğazını bağladığını açıqladı, bu isə qəribə səslənir. Çünki bizim blokadamız artıq boğazı bağlayıb. Onlar fərqində olmadan bizə kömək edirlər və bağlanmış keçiddən ən çox zərər görən də elə özləridir — gündə 500 milyon dollar itirirlər! ABŞ isə heç nə itirmir. Əksinə, hazırda bir çox gəmilər ABŞ-a — Texas, Luiziana və Alyaska ştatlarına doğru istiqamət alıb ki, yükləmə aparsınlar. Bunu isə daim “sərt tərəf” olmaq istəyən İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu-nun “töhfəsi” hesab etmək olar!
Biz çox ədalətli və məntiqli bir razılaşma təklif edirik və ümid edirəm ki, onlar bunu qəbul edəcəklər. Əgər etməsələr, ABŞ İranda olan bütün elektrik stansiyalarını və bütün körpüləri məhv edəcək. Artıq yumşaq davranış dövrü bitdi! Onlar tez və asanlıqla geri çəkiləcəklər. Əgər razılaşmanı qəbul etməsələr, lazım olanı etmək mənim üçün şərəf olacaq — bu, son 47 il ərzində digər prezidentlərin İrana qarşı etməli olduğu addım idi. Artıq İranın “ölüm maşını” dayanmalıdır!”

«Иран вчера решил открыть огонь в Ормузском проливе — это полное нарушение нашего соглашения о прекращении огня! Многие пули были направлены на французское судно и грузовое судно, принадлежащее Великобритании».
Medianews.az со ссылкой на APA сообщает, что об этом заявил Президент США Дональд Трамп в своем посте в социальной сети «Truth».
Трамп в своем сообщении с сожалением отметил: «Это нехорошо, не так ли?»
«Мои представители направляются в Исламабад, Пакистан — завтра вечером они там будут для переговоров. Иран недавно объявил о закрытии Ормузского пролива, что звучит странно. Потому что наш блокадный флот уже перекрыл пролив. Они, не осознавая того, помогают нам, и пострадавшими от закрытого прохода являются именно они — они теряют по 500 миллионов долларов в день! США же ничего не теряют. Напротив, сейчас множество судов направляются в США — в штаты Техас, Луизиана и Аляска, чтобы загрузиться. Это можно считать «вкладом» Корпуса стражей Исламской революции, который всегда хотел быть «жесткой стороной»!»
Мы предлагаем очень справедливое и логичное соглашение и надеюсь, что они его примут. Если не примут, США уничтожат все электростанции и все мосты в Иране. Эпоха мягкого поведения закончилась! Они быстро и легко отступят. Если они не примут соглашение, для меня будет честью сделать то, что нужно — этого шага должны были предпринять другие президенты за последние 47 лет в отношении Ирана. Машина смерти Ирана должна остановиться!»