Azərbaycan o ittifaqa qoşulmalıdırmı? –
27 ölkəni birləşdirən Avropa İttifaqına 9 ölkə namizəd statusundadır. Onların üçü keçmiş SSRİ məkanını təmsil edir: Moldova, Ukrayna, Gürcüstan.
Ermənistan da ittifaqa üzvlük üçün müraciət etmək niyyətindədir.
Keçmiş SSRİ məkanından Estoniya, Latviya və Litva 2004-cü ildə Avropa İttifaqına qoşulub.
Azərbaycanın bu quruma sıx inteqrasiyası, perspektivdə üzvlük üçün müraciət etməsi gərəklidirmi?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə xatırladıb ki, Türkiyə ötən əsrdə Avropa İttifaqının üzvü olmaq üçün müraciət edib: “Lakin indiyə kimi müraciətə müsbət cavab verilmir. Bir dəfə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev dedi ki, biz oraya müraciət etsək də min bir bəhanə ilə qəbul edilməyəcəyimizi bilirik. Bu baxımdan Azərbaycan bu ittifaqa üzv olmaq yox, oraya üzv olan ölkələrlə ikitərəfli əməkdaşlıq siyasətinə üstünlük verir. Bu gün Avropa İttifaqı ölkələrinin bir çox ilə bizim siyasi, iqtisadi münasibətlərimiz var, ikitərəfli əlaqələrimiz yüksək səviyyədədir. Elə Avropa İttifaqının üzvü olan Latviyanın Prezidenti Edqars Rinkeviçsin bu həftə Azərbaycana səfəri də bizim münasibətlərimizin dərinliyini sübut edir.
Onlar nə qədər bizimlə əməkdaşlığa maraqlıdırsa, biz də o qədər addım atmağa hazırıq. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Avropa İttifaqına üzv olmadan da demokratiyanı inkişaf etdirməkdə, iqtisadi baxımdan yenilənməkdə öz müsbət nümunələrini göstərəcək”.
Milli Məclisin deputatı Qüdrət Həsənquliyev Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycanın Avropa İttifaqına üzvlüyü məsələsini qeyri-real saydığını vurğulayıb: “Biz 3+3 formatında daha çox regional əməkdaşlığa və Türk Dövlətləri Təşkilatının inkişafına diqqət ayırmalıyıq. Bunların hamısından vacibi isə ölkə daxilində geniş islahatlar aparmalıyıq”.
Politoloq Xaqani Cəfərli Medianews.az-a deyib ki, dövlətlərin hər hansı ittifaqa, alyansa qoşulmaları onların maraq və mənafeləri ilə bağlıdır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanı Avropa İttifaqına üzv olmuş Estoniya, Latviya və Litva, eləcə də ittifaqa üzvlüyü strateji seçim elan etmiş Moldova, Ukrayna, Gürcüstan və Ermənistandan fərqli davranmağa vadar edən çox önəmli bir məqam var: “Bu da Güney Azərbaycan faktorudur. Azərbaycan hər hansı ittifaqa və alyansa qoşulmaqla Güney Azərbaycana perspektiv birləşməni təhlükəyə atmamalıdır. Qənaətimcə, Azərbaycanın maraqlarına ən çox uyğun ola biləcək format ABŞ və İsraillə yaradılmalı olan “Xəzər asayişi” alyansı ola bilər. Bu format Azərbaycanın bütövləşməsi ilə yanaşı, Mərkəzi Asiyaya inteqrasiyanı da təmin edə bilər. Qazaxıstan və Özbəkistanın ABŞ və İsraillə hazırkı münasibətləri “Xəzər asayişi” alyansının daha geniş coğrafiyanı əhatə etməsini təmin edə bilər.
Vaşinqtondan səslənən, ABŞ-nin S7+ (İpək Yeddi Plus) layihəsi çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistan və Əfqanıstanla yeni əməkdaşlıq formatı yarada biləcəyi barədə gündəmdə olan təşəbbüs də “Xəzər asayişi” alyansının zəruriliyini artırır.
ABŞ-nin NATO-dan çıxacağı halda yaradılması təklif olunan “Təhlükəsizlik qövsü” də regionda yeni münasibətlər və ittifaqlar yaratmağa təkan verəcək. Qənaətimcə, Azərbaycanın gələcəyi məhz ABŞ ilə bağlı daha cazibədar görünür. Bütün bu məqamlar olmasaydı, Avropa İttifaqı Azərbaycan üçün də cazibədar olardı”.
Politoloq Natiq Miri mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında öncə qeyd edib ki, Avropa İttifaqı əhatə etdiyi siyasi, iqtisadi məkana görə qlobal gücdür: “Amma demokratiya və insan hüquqlarından nə qədər dəm vursalar da, heç kimə sirr deyil ki, Avropa İttifaqı xristian klubudur. Əks təqdirdə on illərdir qardaş Türkiyəni ittifaqın qapısı arxasında saxlamazdılar. Bu gün Avropa İttifaqının təhlükəsizliklə bağlı çox ciddi problemləri var. Çünki ABŞ artıq Avropa İttifaqını müdafiə etməyəcəyini və ittifaqın özü-özünü müdafiə etməli olduğunu vurğulayır. Xüsusilə də İranla müharibə zamanı Avropa İttifaqının üzvləri, yəni həm də NATO-da Vaşinqtonun müttəfiqi olan dövlətlər ABŞ-yə yardımdan imtina etdikdən sonra Vaşinqtonla Brüssel arasında körpülər yanıb. ABŞ indi Avropanı NATO-dan çıxacağı ilə hədələyir. ABŞ qoşunlarının tədricən Avropadan digər bölgələrə, əsasən Hind-Sakin okeanı hövzəsinə transformasiya olunacağı gözlənilir. Buna hazırlıq gedir.
Əslində sırf siyasi və hüquqi bir prosedurların nəticəsi kimi yanaşdıqda Azərbaycanın perspektivdə Avropa İttifaqına qəbul olunması mümkündür. Ancaq reallıqda müsəlmanların çoxluq təşkil etdiyi ölkə olduğumuzu nəzərə alsaq, Azərbaycanın həmin proseduralardan xristian ölkələri qədər rahat keçə biləcəyi ağlabatan deyil. Türkiyə kimi NATO-nun üzvü olan bir ölkəyə göstərilən münasibəti yaddan çıxarmayaq. Bu baxımdan reallığı göz önünə gətirəndə Azərbaycanın nə vaxtsa Avropa İttifaqına qəbul olunacağını düşünmürəm.
Lakin bu o demək deyil ki, Azərbaycan bütün bunlara görə Avropa İttifaqı üzvlüyünə can atmır. Avropa İttifaq mənəvi-psixoloji, tarixi baxımdan Azərbaycandan və türk dünyasından uzaq, fərqli bir geosiyasi məkandır. Bu səbəbdən indiki vəziyyətdə Avropa İttifaqına üzv olmaq əslində nə Türkiyə, nə də Azərbaycan adına doğru deyil. Türkiyə və Azərbaycanın yeri bir-birinin və türk dünyasının yanındadır. Türkiyə, Azərbaycan və türk dövlətləri bu gün dünyanın nəbzinin vurduğu bəlkə də yeganə geosiyasi məkandır. Bu məkanın bir tərəfi Qərbi, bir tərəfi Mərkəzi Asiyadır, üstəlik, Cənubi Qafqaz kimi strateji məkanda yeri var. İstər iqtisadi, istər siyasi, istərsə də hərbi cəhətdən bundan böyük güc ola bilərmi? Ona görə Avropa İttifaqının verdiyi boş vədlər kontekstində zaman itirmək nə Azərbaycana, nə də Türkiyəyə lazımdır. Həmin vaxtı Türk Dövlətləri Təşkilatında daha güclü inteqrasiyaya xərcləmək daha düzgün yoldur. Belə olduğu təqdirdə dünyanın yenidən şəkilləndiyi bir zamanda türk dünyası qlobal güc mərkəzlərindən birinə çevrilə bilər.
İkili standartlarla işləyən, mənəviyyatı tamamilə arxa plana atan və qeyri-müəyyən gələcəyi olan Avropa İttifaqına üzv olmağa çalışmaq boşuna əmək, enerji sərf etməkdir. Söhbət elmi-texnoloji bazara çıxışdan gedirsə, bunu ikitərəfli münasibətlər qurmaqla da etmək mümkündür. Son texnologiyaları, elmi nailiyyətləri birlikdə əldə etmək, qazandığını qardaşlarınla paylaşmaq siyasəti daha doğru deyilmi? Bu səbəbdən mən Azərbaycanı və qardaş Türkiyəni Avropada görmürəm. Onsuz da onlar üçün arzuolunan ölkələr deyilik. Biz də onları özümüz üçün arzuolunmaz saymalıyıq. Münasibətləri yalnız maraqlar kontekstində qurmalıyıq. Avropa İttifaqının üzvləri ilə ayrı-ayrılıqda, ikitərəfli, eyni zamanda bütövlükdə Avropa İttifaqı ilə normal ticari, siyasi, hərbi əməkdaşlıq qurmalıyıq. İnteqrasiya bu şəkildə olmalıdır, üzvlük bizə onlardan heç nə qazandırmaz. Xristian klubudur və bugünkü aqibətləri də göz önündədir”.

Nine countries have candidate status for the European Union, which unites 27 countries. Three of them represent the former USSR space: Moldova, Ukraine, Georgia.
Armenia also intends to apply for membership in the union.
From the former USSR space, Estonia, Latvia, and Lithuania joined the European Union in 2004.
Is close integration of Azerbaijan into this institution and applying for membership in the future necessary?
Answering Medianews.az's question, Member of the Milli Majlis Aydin Mirzazade recalled that Turkey applied to become a member of the European Union in the last century: “However, until now, the application has not received a positive response. Once, the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, said that even if we apply there, we know that we will not be accepted under a thousand and one pretexts. From this perspective, Azerbaijan prioritizes a bilateral cooperation policy with countries that are members of this union rather than becoming a member of this union itself. Today, we have political and economic relations with many European Union countries, and our bilateral relations are at a high level. Even the visit of the President of Latvia, a member of the European Union, Edgars Rinkēvičs, to Azerbaijan this week proves the depth of our relations.
As much as they are interested in cooperating with us, we are equally ready to take steps. I believe that Azerbaijan will demonstrate its positive examples in developing democracy and renewing economically even without membership in the European Union.”
Member of the Milli Majlis Qudrat Hesenquliyev emphasized in an interview with Medianews.az that the issue of Azerbaijan’s membership in the European Union is unrealistic: “We should pay more attention to regional cooperation in the 3+3 format and the development of the Organization of Turkic States. Most importantly, however, we must carry out broad reforms within the country.”
Political scientist Khagani Jafarli told Medianews.az that the joining of states to any union or alliance depends on their interests and benefits. According to him, there is a very important point that compels Azerbaijan to behave differently from Estonia, Latvia, and Lithuania, which have become members of the European Union, as well as Moldova, Ukraine, Georgia, and Armenia, which declared EU membership as a strategic choice: “This is the South Azerbaijan factor. Azerbaijan should not endanger the prospective unification with South Azerbaijan by joining any union or alliance. In my opinion, the most suitable format for Azerbaijan’s interests could be the ‘Caspian Security’ alliance to be established with the USA and Israel. This format can ensure Azerbaijan’s unification as well as integration into Central Asia. The current relations of Kazakhstan and Uzbekistan with the USA and Israel can provide broader geographical coverage for the ‘Caspian Security’ alliance.
The initiative, which is also on the agenda, about the new cooperation format that Azerbaijan can establish with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan, Turkmenistan, and Afghanistan within the USA’s S7+ (Silk Seven Plus) project heard from Washington increases the necessity of the ‘Caspian Security’ alliance.
The proposed ‘Security Ring’ to be established in case the USA leaves NATO will also stimulate the creation of new relations and alliances in the region. In my opinion, Azerbaijan’s future looks more attractive in connection with the USA. Without all these factors, the European Union would have been attractive for Azerbaijan.”
Political scientist Natig Miri said in an interview with Medianews.az on the subject that the European Union, due to the political and economic space it covers, is a global power: “But however much it claims democracy and human rights, it is no secret that the European Union is a Christian club. Otherwise, they would not have kept brother Turkey behind the door of the union for decades. Today, the European Union has very serious security problems. Because the USA emphasizes that it will no longer defend the European Union and that the union must defend itself. Especially when EU members, who are also allies of Washington in NATO, refused to support the USA during the war with Iran, the bridges between Washington and Brussels burned. Now the USA threatens Europe with withdrawal from NATO. The gradual transformation of US troops from Europe to other regions, mainly the Indo-Pacific basin, is expected. Preparations are underway.
Actually, when approached purely as a result of political and legal procedures, it is possible for Azerbaijan to be accepted into the European Union in the future. However, considering that we are a country where Muslims constitute the majority, it is not reasonable to think that Azerbaijan can pass those procedures as easily as Christian countries. Let’s not forget the attitude shown to a country like Turkey, which is a NATO member. From this perspective, considering reality, I do not think Azerbaijan will ever be admitted to the European Union.
But this does not mean that Azerbaijan is not yearning for European Union membership because of all this. The European Union is a geopolitical space far from and different from Azerbaijan and the Turkic world in moral-psychological and historical terms. Therefore, becoming a member of the European Union in the current situation is basically not right for either Turkey or Azerbaijan. The place of Turkey and Azerbaijan is alongside each other and the Turkic world. Turkey, Azerbaijan, and Turkic states are perhaps the only geopolitical space where the world’s pulse beats today. One side of this space is the West, the other is Central Asia, and it also has a place in a strategic area such as the South Caucasus. Can there be a greater power economically, politically, or militarily than this? Therefore, wasting time within the context of the empty promises given by the European Union is unnecessary neither for Azerbaijan nor Turkey. Spending that time for stronger integration within the Organization of Turkic States is a more proper way. If this happens, in a time when the world is being reshaped, the Turkic world can turn into one of the global power centers.
Trying to become a member of the European Union, which works with double standards, completely pushes morality into the background, and has an uncertain future, is a futile use of effort and energy. If it is about access to the scientific-technological market, this can also be done by establishing bilateral relations. Isn’t the policy of acquiring the latest technologies and scientific achievements together and sharing the gains with your brothers more correct? For this reason, I do not see Azerbaijan and brother Turkey in Europe. After all, we are not desirable countries for them. We should also consider them undesirable for us. Relations should only be built within the context of interests. We should establish normal commercial, political, and military cooperation separately with the members of the European Union, bilaterally, and also with the EU as a whole. Integration should be in this way; membership will not bring us anything from them. It is a Christian club and its current fate is evident.”
Note: The article was prepared on the topic “Integration of the Republic of Azerbaijan into the world community, development of cooperation with regional countries and other states, and international organizations” with the financial support of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and in accordance with the terms of the competition.