Azərbaycan o ittifaqa qoşulmalıdırmı? –
27 ölkəni birləşdirən Avropa İttifaqına 9 ölkə namizəd statusundadır. Onların üçü keçmiş SSRİ məkanını təmsil edir: Moldova, Ukrayna, Gürcüstan.
Ermənistan da ittifaqa üzvlük üçün müraciət etmək niyyətindədir.
Keçmiş SSRİ məkanından Estoniya, Latviya və Litva 2004-cü ildə Avropa İttifaqına qoşulub.
Azərbaycanın bu quruma sıx inteqrasiyası, perspektivdə üzvlük üçün müraciət etməsi gərəklidirmi?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə xatırladıb ki, Türkiyə ötən əsrdə Avropa İttifaqının üzvü olmaq üçün müraciət edib: “Lakin indiyə kimi müraciətə müsbət cavab verilmir. Bir dəfə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev dedi ki, biz oraya müraciət etsək də min bir bəhanə ilə qəbul edilməyəcəyimizi bilirik. Bu baxımdan Azərbaycan bu ittifaqa üzv olmaq yox, oraya üzv olan ölkələrlə ikitərəfli əməkdaşlıq siyasətinə üstünlük verir. Bu gün Avropa İttifaqı ölkələrinin bir çox ilə bizim siyasi, iqtisadi münasibətlərimiz var, ikitərəfli əlaqələrimiz yüksək səviyyədədir. Elə Avropa İttifaqının üzvü olan Latviyanın Prezidenti Edqars Rinkeviçsin bu həftə Azərbaycana səfəri də bizim münasibətlərimizin dərinliyini sübut edir.
Onlar nə qədər bizimlə əməkdaşlığa maraqlıdırsa, biz də o qədər addım atmağa hazırıq. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Avropa İttifaqına üzv olmadan da demokratiyanı inkişaf etdirməkdə, iqtisadi baxımdan yenilənməkdə öz müsbət nümunələrini göstərəcək”.
Milli Məclisin deputatı Qüdrət Həsənquliyev Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycanın Avropa İttifaqına üzvlüyü məsələsini qeyri-real saydığını vurğulayıb: “Biz 3+3 formatında daha çox regional əməkdaşlığa və Türk Dövlətləri Təşkilatının inkişafına diqqət ayırmalıyıq. Bunların hamısından vacibi isə ölkə daxilində geniş islahatlar aparmalıyıq”.
Politoloq Xaqani Cəfərli Medianews.az-a deyib ki, dövlətlərin hər hansı ittifaqa, alyansa qoşulmaları onların maraq və mənafeləri ilə bağlıdır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanı Avropa İttifaqına üzv olmuş Estoniya, Latviya və Litva, eləcə də ittifaqa üzvlüyü strateji seçim elan etmiş Moldova, Ukrayna, Gürcüstan və Ermənistandan fərqli davranmağa vadar edən çox önəmli bir məqam var: “Bu da Güney Azərbaycan faktorudur. Azərbaycan hər hansı ittifaqa və alyansa qoşulmaqla Güney Azərbaycana perspektiv birləşməni təhlükəyə atmamalıdır. Qənaətimcə, Azərbaycanın maraqlarına ən çox uyğun ola biləcək format ABŞ və İsraillə yaradılmalı olan “Xəzər asayişi” alyansı ola bilər. Bu format Azərbaycanın bütövləşməsi ilə yanaşı, Mərkəzi Asiyaya inteqrasiyanı da təmin edə bilər. Qazaxıstan və Özbəkistanın ABŞ və İsraillə hazırkı münasibətləri “Xəzər asayişi” alyansının daha geniş coğrafiyanı əhatə etməsini təmin edə bilər.
Vaşinqtondan səslənən, ABŞ-nin S7+ (İpək Yeddi Plus) layihəsi çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistan və Əfqanıstanla yeni əməkdaşlıq formatı yarada biləcəyi barədə gündəmdə olan təşəbbüs də “Xəzər asayişi” alyansının zəruriliyini artırır.
ABŞ-nin NATO-dan çıxacağı halda yaradılması təklif olunan “Təhlükəsizlik qövsü” də regionda yeni münasibətlər və ittifaqlar yaratmağa təkan verəcək. Qənaətimcə, Azərbaycanın gələcəyi məhz ABŞ ilə bağlı daha cazibədar görünür. Bütün bu məqamlar olmasaydı, Avropa İttifaqı Azərbaycan üçün də cazibədar olardı”.
Politoloq Natiq Miri mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında öncə qeyd edib ki, Avropa İttifaqı əhatə etdiyi siyasi, iqtisadi məkana görə qlobal gücdür: “Amma demokratiya və insan hüquqlarından nə qədər dəm vursalar da, heç kimə sirr deyil ki, Avropa İttifaqı xristian klubudur. Əks təqdirdə on illərdir qardaş Türkiyəni ittifaqın qapısı arxasında saxlamazdılar. Bu gün Avropa İttifaqının təhlükəsizliklə bağlı çox ciddi problemləri var. Çünki ABŞ artıq Avropa İttifaqını müdafiə etməyəcəyini və ittifaqın özü-özünü müdafiə etməli olduğunu vurğulayır. Xüsusilə də İranla müharibə zamanı Avropa İttifaqının üzvləri, yəni həm də NATO-da Vaşinqtonun müttəfiqi olan dövlətlər ABŞ-yə yardımdan imtina etdikdən sonra Vaşinqtonla Brüssel arasında körpülər yanıb. ABŞ indi Avropanı NATO-dan çıxacağı ilə hədələyir. ABŞ qoşunlarının tədricən Avropadan digər bölgələrə, əsasən Hind-Sakin okeanı hövzəsinə transformasiya olunacağı gözlənilir. Buna hazırlıq gedir.
Əslində sırf siyasi və hüquqi bir prosedurların nəticəsi kimi yanaşdıqda Azərbaycanın perspektivdə Avropa İttifaqına qəbul olunması mümkündür. Ancaq reallıqda müsəlmanların çoxluq təşkil etdiyi ölkə olduğumuzu nəzərə alsaq, Azərbaycanın həmin proseduralardan xristian ölkələri qədər rahat keçə biləcəyi ağlabatan deyil. Türkiyə kimi NATO-nun üzvü olan bir ölkəyə göstərilən münasibəti yaddan çıxarmayaq. Bu baxımdan reallığı göz önünə gətirəndə Azərbaycanın nə vaxtsa Avropa İttifaqına qəbul olunacağını düşünmürəm.
Lakin bu o demək deyil ki, Azərbaycan bütün bunlara görə Avropa İttifaqı üzvlüyünə can atmır. Avropa İttifaq mənəvi-psixoloji, tarixi baxımdan Azərbaycandan və türk dünyasından uzaq, fərqli bir geosiyasi məkandır. Bu səbəbdən indiki vəziyyətdə Avropa İttifaqına üzv olmaq əslində nə Türkiyə, nə də Azərbaycan adına doğru deyil. Türkiyə və Azərbaycanın yeri bir-birinin və türk dünyasının yanındadır. Türkiyə, Azərbaycan və türk dövlətləri bu gün dünyanın nəbzinin vurduğu bəlkə də yeganə geosiyasi məkandır. Bu məkanın bir tərəfi Qərbi, bir tərəfi Mərkəzi Asiyadır, üstəlik, Cənubi Qafqaz kimi strateji məkanda yeri var. İstər iqtisadi, istər siyasi, istərsə də hərbi cəhətdən bundan böyük güc ola bilərmi? Ona görə Avropa İttifaqının verdiyi boş vədlər kontekstində zaman itirmək nə Azərbaycana, nə də Türkiyəyə lazımdır. Həmin vaxtı Türk Dövlətləri Təşkilatında daha güclü inteqrasiyaya xərcləmək daha düzgün yoldur. Belə olduğu təqdirdə dünyanın yenidən şəkilləndiyi bir zamanda türk dünyası qlobal güc mərkəzlərindən birinə çevrilə bilər.
İkili standartlarla işləyən, mənəviyyatı tamamilə arxa plana atan və qeyri-müəyyən gələcəyi olan Avropa İttifaqına üzv olmağa çalışmaq boşuna əmək, enerji sərf etməkdir. Söhbət elmi-texnoloji bazara çıxışdan gedirsə, bunu ikitərəfli münasibətlər qurmaqla da etmək mümkündür. Son texnologiyaları, elmi nailiyyətləri birlikdə əldə etmək, qazandığını qardaşlarınla paylaşmaq siyasəti daha doğru deyilmi? Bu səbəbdən mən Azərbaycanı və qardaş Türkiyəni Avropada görmürəm. Onsuz da onlar üçün arzuolunan ölkələr deyilik. Biz də onları özümüz üçün arzuolunmaz saymalıyıq. Münasibətləri yalnız maraqlar kontekstində qurmalıyıq. Avropa İttifaqının üzvləri ilə ayrı-ayrılıqda, ikitərəfli, eyni zamanda bütövlükdə Avropa İttifaqı ilə normal ticari, siyasi, hərbi əməkdaşlıq qurmalıyıq. İnteqrasiya bu şəkildə olmalıdır, üzvlük bizə onlardan heç nə qazandırmaz. Xristian klubudur və bugünkü aqibətləri də göz önündədir”.

В Европейский союз, объединяющий 27 стран, статус кандидатов имеют 9 стран. Три из них представляют бывшее пространство СССР: Молдова, Украина, Грузия.
Армения также намерена подать заявку на членство в Союзе.
Из бывшего СССР в 2004 году в Европейский союз вошли Эстония, Латвия и Литва.
Нужно ли Азербайджану тесно интегрироваться в эту организацию и в перспективе подавать заявку на членство?
Ответив на вопрос Medianews.az, депутат Милли Меджлиса Айдын Мирзазаде напомнил, что Турция в прошлом веке подавала заявку на вступление в Европейский союз: «Но до сих пор заявке не дают положительного ответа. Один раз Президент Азербайджана господин Ильхам Алиев сказал, что даже если мы подадим заявку, мы знаем, что нас не примут под тысячей и одной отговоркой. С этой точки зрения Азербайджан предпочитает не вступать в этот союз, а вести политику двустороннего сотрудничества с входящими в Союз странами. Сегодня у стран Европейского союза есть политические и экономические отношения с нами на высоком уровне. Даже визит Президента Латвии — члена Европейского союза — Эдгарса Ринкевичса на этой неделе в Азербайджан подтверждает глубину наших отношений.
Насколько они заинтересованы в сотрудничестве с нами, настолько же мы готовы делать шаги. Я считаю, что Азербайджан сможет показать положительные примеры развития демократии и обновления экономики без членства в Европейском союзе».
Депутат Милли Меджлиса Гудрат Гасанкулиев Medianews.az в своем интервью подчеркнул, что считает вопрос членства Азербайджана в Европейском союзе нереалистичным: «Мы должны уделять больше внимания региональному сотрудничеству в формате 3+3 и развитию Организации тюркских государств. Но самое главное — проводить широкие внутренние реформы в стране».
Политолог Хагани Джафарли Medianews.az сказал, что вступление государств в какие-либо союзы или альянсы связано с их интересами и выгодами. По его словам, есть очень важный момент, который заставляет Азербайджан вести себя иначе, чем Эстония, Латвия и Литва, ставшие членами Европейского союза, а также Молдова, Украина, Грузия и Армения, которые объявили о стратегическом выборе членства в союзе: «Это фактор Южного Азербайджана. Азербайджан, вступая в какой-либо союз или альянс, не должен подвергать опасности перспективное объединение с Южным Азербайджаном. По моему мнению, наиболее подходящим вариантом для интересов Азербайджана может быть альянс „Каспийская безопасность“, который должен быть создан с США и Израилем. Этот формат может обеспечить как целостность Азербайджана, так и интеграцию в Центральную Азию. Отношения Казахстана и Узбекистана с США и Израилем могут расширить географию альянса „Каспийская безопасность“.
Инициатива, звучащая из Вашингтона в рамках проекта США S7+ (Шелковая семерка плюс) о возможности создания нового формата сотрудничества между Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Узбекистаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Афганистаном, также усиливает необходимость альянса „Каспийская безопасность“.
Предлагаемый в случае выхода США из НАТО „Щит безопасности“ тоже стимулирует создание новых отношений и союзов в регионе. По моему мнению, будущее Азербайджана выглядит более привлекательным именно в связи с США. Если бы не все эти моменты, Европейский союз был бы привлекательным и для Азербайджана».
Политолог Натиг Мири в интервью Medianews.az сначала отметил, что Европейский союз — это глобальная сила с точки зрения охвата политического и экономического пространства: «Но, хотя они много говорят о демократии и правах человека, никому не секрет, что Европейский союз — это христианский клуб. Иначе они не держали бы брата Турцию за дверью союза столько лет. Сегодня у Европейского союза есть серьезные проблемы с безопасностью. США уже заявляют, что больше не будут защищать Европейский союз и что союз должен защищать себя самостоятельно. Особенно во время войны с Ираном, после того как страны-члены ЕС и одновременно союзники Вашингтона в НАТО отказались помогать США, мосты между Вашингтоном и Брюсселем были сожжены. Сейчас США угрожают выйти из НАТО в отношении Европы. Ожидается постепенный перенос сил США из Европы в другие регионы, в основном в Индо-Тихоокеанский регион. Идет подготовка к этому.
Если рассматривать перспективу вступления Азербайджана в Европейский союз с чисто политико-юридической точки зрения, это возможно. Но с учетом того, что мы страна с преимущественно мусульманским населением, вряд ли Азербайджан сможет пройти эти процедуры так легко, как христианские страны. Не стоит забывать отношение, которое проявляют к такой стране, как Турция, член НАТО. В свете реалий я не думаю, что Азербайджан когда-либо будет принят в Европейский союз.
Однако это не значит, что Азербайджан из-за всех этих причин не стремится к членству в Европейском союзе. С морально-психологической и исторической точки зрения, Европейский союз — это геополитическое пространство, отдаленное и отличное от Азербайджана и тюркского мира. Поэтому в нынешней ситуации членство в Европейском союзе не выгодно ни Турции, ни Азербайджану. Место Турции и Азербайджана рядом друг с другом и с тюркским миром. Сегодня Турция, Азербайджан и тюркские государства, возможно, являются единственным геополитическим пространством, на котором бьется пульс мира. Эта территория объединяет Запад и Центральную Азию, а также занимает стратегическое место, как Южный Кавказ. Могут ли быть больше силы в экономическом, политическом и военном плане? Поэтому тратить время на пустые обещания Европейского союза не нужно ни Азербайджану, ни Турции. Лучше потратить это время на более сильную интеграцию в Организацию тюркских государств. Тогда тюркский мир может стать одним из глобальных центров силы в эпоху новых мировых изменений.
Стремиться к членству в Европейском союзе, который действует по двойным стандартам, полностью отодвигая мораль на задний план и имеющий неопределенное будущее, — напрасная трата сил и энергии. Если речь идет о выходе на научно-технический рынок, это можно делать и через двусторонние отношения. Не лучше ли совместно достигать последние технологии и научные достижения и делиться ими с братьями? Поэтому я не вижу Азербайджан и брата Турцию в Европе. Мы для них не желанные страны. И нам их тоже считать нежелательными. Отношения нужно строить только в контексте интересов. С членами Европейского союза нужно выстраивать отдельные двусторонние, а также в целом с самим союзом нормальное торговое, политическое и военное сотрудничество. Интеграция должна быть такой, членство нам ничего от них не даст. Это христианский клуб, и нынешние последствия наглядны».
Найлэ Гасымова,
Примечание: статья подготовлена на тему «Интеграция Азербайджанской Республики в мировое сообщество, развитие сотрудничества с региональными странами и другими государствами, международными организациями» при финансовой поддержке Агентства развития СМИ Азербайджанской Республики и в соответствии с требованиями конкурса.