Bakıda onlar yeni iş saatı rejimi ilə
Azərbaycanda iş saatlarının dəyişdirilməsi məsələsi gündəmə gəlib. Deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"na əsasən dövlət orqanlarının, təhsil və tibb müəssisələrinin, habelə digər hüquqi və fiziki şəxslərin iş rejiminin dəyişkən iş qrafikinə əsasən təşkili nəzərdə tutulub. Onun sözlərinə görə, proqram çərçivəsində bu mexanizmin məhz 2026-cı ildə tətbiqi planlaşdırılır.
“Dəyişkən iş qrafikinin tətbiqi ilə bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası tərəfindən aparılan təhlillər yaxın zamanlarda tamamlanmalıdır. Bununla da, Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq ediləcək siyahılara əsasən dəyişkən iş rejimi təşkil olunacaq", -deyə millət vəkili qeyd edib.
Maraqlıdır, işə başlama saatlarının fərqləndirilməsi doğrudanmı şəhərdə nəqliyyat yüklənməsini azalda bilər? Bu dəyişiklik daha çox hansı sahələrdə effektiv nəticə verəcək?
Medianews.az bildirir ki, iqtisadçı Natiq Cəfərli qeyd edib ki, Azərbaycanın əmək bazarına baxdıqda vəziyyət bir qədər mürəkkəb görünür:
“Ölkəmizdə muzdla çalışanların təxminən yarısı dövlət sektorundadır. Məsələn, 880 minə yaxın insan dövlət və büdcə sektorunda çalışır. Bura daha çox müəllimlər, həkimlər, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları və dövlət şirkətlərinin işçiləri daxildir. Onların iş qrafikinin dəyişdirilməsi o qədər də asan məsələ deyil. Məsələn, müəllimlərin iş saatlarını necə dəyişmək olar? Bunun üçün məktəblərin də iş rejimi dəyişməlidir. Məktəblərdə sinif otaqları kifayət qədər olmalıdır ki, dərslər 8, 9 və ya 11-də başlaya bilsin.
Amma belə bir dəyişiklik olsa, aşağı yaş qruplarında uşaqları məktəbə valideynlər necə aparacaq? Bu halda valideynlərin də iş qrafiki həmin rejimə uyğunlaşdırılmalıdır. Yəni bu, o qədər də asan həll olunan məsələ deyil.
Tıxac probleminin həlli təkcə bu amildən asılı deyil. Bakının əsas problemi həddindən artıq yüklənməsidir. Əsas hədəf Bakının yükünün azaldılması, işğaldan azad olunmuş bölgələrdə yüz minlərlə əhalinin yaşaya biləcəyi şəhərlərin yaradılmasıdır. Məsələn, Xankəndinin yarım milyonluq bir şəhərə çevrilməsi mümkündür. Ümumilikdə isə Bakı üzərindəki yükün azaldılması daha məntiqli yanaşma kimi görünür”.
Müstəqil ekspert Aygün Musayeva isə bildirib ki, Azərbaycanda sürətlə kəndlərin boşalması urbanizasiya prosesinin sürətlənməsinə və şəhər ilə regionlar arasında balansın kəskin şəkildə pozulmasına gətirib çıxarır. Onun sözlərinə görə, qaçqınların əksəriyyətinin Bakıda məskunlaşması, turist axını, bütün inzibati binaların burada yerləşməsi Bakının əhali yükünü artırıb və şəhərin normadan 2-3 dəfə artıq yüklənməsinə səbəb olub:
“Bu fonda boş torpaq sahələrinin azalması göstərir ki, mövcud yol infrastrukturu gələcək artıma tab gətirə bilməyəcək.
Bəzi qurumlar var ki, onların səhər 8-9-da fəaliyyətə başlamasına ehtiyac yoxdur.Bəzi inzibati binalar, ofislər, əhaliyə xidmət göstərməyən elmi-tədqiqat institutları, agentliklər, müxtəlif komitələr və rayon idarələri buna misaldır. Çünki onların geniş vətəndaş axını yoxdur, əsasən kabinetlərdə məhdud işlə məşğuldurlar.
Məsələn, statistik hesablama aparan qurumlar, elmi-tədqiqat institutları, Əlyazmalar İnstitutu, Elmlər Akademiyasının nəzdində olan müxtəlif müəssisələrdə vətəndaş qəbulu olmur. Bu qurumların hamısının səhər 8-9-da işə başlamasına ehtiyac yoxdur. Notariatlar, bəzi təhsil idarələri, çörəkbişirmə sexləri, metro, marketlər, apteklər, xəstəxanalar kimi xidmət sahələri isə erkən saatlarda işləməlidir. Digər fövqəladə və ya həyati xidmət göstərməyən qurumlar isə saat 10-11-də işə başlayıb 16:00–17:00-da işini başa vura bilər”.
Ekspertin fikrincə, hazırda iş saatının azaldılmasından qorxmaq lazım deyil:
“Çünki elə qurumlar var ki, onların saat 9-dan axşam 5–6-ya kimi işləməsinin ümumiyyətlə əhəmiyyəti yoxdur.
Əksinə, bu yanaşmanın iqtisadi və ekoloji faydaları var. Enerji sərfiyyatı azalır, xərclərə qənaət olunur, şəhərin ümumi yüklənməsi azalır, insanların xroniki stress baxımından sağlamlığı və psixi durumu düzəlir. Çünki uzun müddət Bakı kimi sıx şəhərdə tıxacda işə gedib çıxmaq həmin o idarələrin əməkdaşlarını da yorur.
Bank sektoru da iki növbəli iş rejiminə keçə bilər. Məsələn, bütün əməkdaşların səhər 9-da işdə olması vacib deyil. Universitetlərin sıx yerləşdiyi ərazilərdə - Elmlər Akademiyası, Sahil, Nəsimi rayonunda növbəli sistem tətbiq oluna bilər. Bir qrup dərsə səhər başlayırsa, digəri günortadan sonra və ya axşama qədər davam edə bilər. Hətta Sovet dövründə bəzi ali məktəblərdə gecə növbələri də mövcud olub”.
A.Musayeva deyir ki, hazırda dünyada aktual olan məsələ “neçə saat çox işlədim” yox, “nə qədər optimal işlədim”dir:
“Yəni bir əməkdaş işə gəlib 10 saat oturub heç nə etməyə bilər. Amma cəmi 4 saat işləyib qat-qat artyıq xeyir də verər”.(Bakupost.az)

The issue of changing working hours has come to the agenda in Azerbaijan. Deputy Vuqar Bayramov stated that according to the "State Program for the Improvement of Transport Infrastructure in Baku City and Surrounding Areas for 2025-2030," the work schedule of government bodies, educational and medical institutions, as well as other legal and natural persons, is envisaged to be organized based on a flexible work schedule. According to him, within the framework of the program, the implementation of this mechanism is planned specifically for 2026.
“The analyses conducted by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Health, the Management Union of Territorial Medical Units (TƏBİB), and the Transport Coordination Council regarding the application of flexible work schedules should be completed soon. Based on the lists to be approved by the Cabinet of Ministers, flexible work schedules will be organized,” noted the deputy.
It is interesting whether differentiating the start times of work can really reduce traffic congestion in the city? In which other sectors might this change yield effective results?
Medianews.az reports that economist Natig Jafarly remarked that the situation in Azerbaijan’s labor market seems somewhat complex:
“About half of the salaried employees in our country work in the public sector. For example, nearly 880 thousand people are employed in the state and budget sectors. This mainly includes teachers, doctors, law enforcement officers, and employees of state companies. Changing their work schedules is not an easy matter. For instance, how can the working hours of teachers be altered? For this, the work schedules of schools must also change. There should be enough classrooms in schools so that lessons can start at 8, 9, or 11 o'clock.
But if such a change takes place, how will parents take younger children to school? In this case, the work schedules of parents must also be aligned with this regime. So, this is not an easily solvable issue.
Solving the traffic jam problem is not dependent solely on this factor. The main problem in Baku is excessive overload. The main goal is to reduce Baku’s burden and establish cities in the liberated regions where hundreds of thousands of people can live. For example, turning Khankendi into a city of half a million is possible. Overall, reducing the load on Baku seems like a more logical approach.”
Independent expert Aygun Musayeva stated that the rapid depopulation of villages in Azerbaijan leads to an acceleration of urbanization and a sharp imbalance between the city and regions. According to her, the majority of refugees residing in Baku, tourist inflow, and the placement of all administrative buildings there have increased the population burden on Baku and caused the city to be overloaded by 2-3 times more than normal:
“Against this backdrop, the decrease in vacant land plots indicates that the existing road infrastructure will not withstand future growth.
There are some institutions for which there is no need to start their activities at 8-9 in the morning. Some administrative buildings, offices, scientific research institutes that do not provide services to the public, agencies, various committees, and district offices are examples. Because they do not have a large citizen flow, they mainly work in limited office tasks within their cabinets.
For example, agencies that conduct statistical calculations, scientific research institutes, the Manuscripts Institute, various institutions under the Academy of Sciences do not accept citizens. None of these institutions need to start working at 8-9 in the morning. Notaries, some education departments, bakeries, metro, markets, pharmacies, and hospitals as service sectors should work early. Other institutions that do not provide emergency or vital services can start work at 10-11 and finish at 16:00–17:00.”
According to the expert, there is currently no need to fear the reduction of working hours:
“Because there are institutions whose work from 9 a.m. to 5-6 p.m. is absolutely unimportant.
On the contrary, this approach has economic and ecological benefits. Energy consumption decreases, costs are saved, the city’s overall load is reduced, and people’s health and mental status improve concerning chronic stress. Because commuting in traffic jams for a long time in a dense city like Baku tires the employees of those offices as well.
The banking sector can also switch to a two-shift work schedule. For example, it is not necessary for all employees to be present at work at 9 a.m. In districts densely populated with universities – such as the Academy of Sciences, Sahil, Nasimi districts – a shift system can be introduced. One group starts classes in the morning, and the other can continue from noon or until the evening. Even during the Soviet period, some higher education institutions had night shifts.”
A. Musayeva says that currently in the world, the topical issue is not “how many hours I work” but “how optimally I work”:
“That is, an employee can come and sit for 10 hours at work doing nothing. But working only 4 hours can yield many times more benefits.” ( Bakupost.az )