Bakıda onlar yeni iş saatı rejimi ilə
Azərbaycanda iş saatlarının dəyişdirilməsi məsələsi gündəmə gəlib. Deputat Vüqar Bayramov bildirib ki, "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"na əsasən dövlət orqanlarının, təhsil və tibb müəssisələrinin, habelə digər hüquqi və fiziki şəxslərin iş rejiminin dəyişkən iş qrafikinə əsasən təşkili nəzərdə tutulub. Onun sözlərinə görə, proqram çərçivəsində bu mexanizmin məhz 2026-cı ildə tətbiqi planlaşdırılır.
“Dəyişkən iş qrafikinin tətbiqi ilə bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası tərəfindən aparılan təhlillər yaxın zamanlarda tamamlanmalıdır. Bununla da, Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq ediləcək siyahılara əsasən dəyişkən iş rejimi təşkil olunacaq", -deyə millət vəkili qeyd edib.
Maraqlıdır, işə başlama saatlarının fərqləndirilməsi doğrudanmı şəhərdə nəqliyyat yüklənməsini azalda bilər? Bu dəyişiklik daha çox hansı sahələrdə effektiv nəticə verəcək?
Medianews.az bildirir ki, iqtisadçı Natiq Cəfərli qeyd edib ki, Azərbaycanın əmək bazarına baxdıqda vəziyyət bir qədər mürəkkəb görünür:
“Ölkəmizdə muzdla çalışanların təxminən yarısı dövlət sektorundadır. Məsələn, 880 minə yaxın insan dövlət və büdcə sektorunda çalışır. Bura daha çox müəllimlər, həkimlər, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları və dövlət şirkətlərinin işçiləri daxildir. Onların iş qrafikinin dəyişdirilməsi o qədər də asan məsələ deyil. Məsələn, müəllimlərin iş saatlarını necə dəyişmək olar? Bunun üçün məktəblərin də iş rejimi dəyişməlidir. Məktəblərdə sinif otaqları kifayət qədər olmalıdır ki, dərslər 8, 9 və ya 11-də başlaya bilsin.
Amma belə bir dəyişiklik olsa, aşağı yaş qruplarında uşaqları məktəbə valideynlər necə aparacaq? Bu halda valideynlərin də iş qrafiki həmin rejimə uyğunlaşdırılmalıdır. Yəni bu, o qədər də asan həll olunan məsələ deyil.
Tıxac probleminin həlli təkcə bu amildən asılı deyil. Bakının əsas problemi həddindən artıq yüklənməsidir. Əsas hədəf Bakının yükünün azaldılması, işğaldan azad olunmuş bölgələrdə yüz minlərlə əhalinin yaşaya biləcəyi şəhərlərin yaradılmasıdır. Məsələn, Xankəndinin yarım milyonluq bir şəhərə çevrilməsi mümkündür. Ümumilikdə isə Bakı üzərindəki yükün azaldılması daha məntiqli yanaşma kimi görünür”.
Müstəqil ekspert Aygün Musayeva isə bildirib ki, Azərbaycanda sürətlə kəndlərin boşalması urbanizasiya prosesinin sürətlənməsinə və şəhər ilə regionlar arasında balansın kəskin şəkildə pozulmasına gətirib çıxarır. Onun sözlərinə görə, qaçqınların əksəriyyətinin Bakıda məskunlaşması, turist axını, bütün inzibati binaların burada yerləşməsi Bakının əhali yükünü artırıb və şəhərin normadan 2-3 dəfə artıq yüklənməsinə səbəb olub:
“Bu fonda boş torpaq sahələrinin azalması göstərir ki, mövcud yol infrastrukturu gələcək artıma tab gətirə bilməyəcək.
Bəzi qurumlar var ki, onların səhər 8-9-da fəaliyyətə başlamasına ehtiyac yoxdur.Bəzi inzibati binalar, ofislər, əhaliyə xidmət göstərməyən elmi-tədqiqat institutları, agentliklər, müxtəlif komitələr və rayon idarələri buna misaldır. Çünki onların geniş vətəndaş axını yoxdur, əsasən kabinetlərdə məhdud işlə məşğuldurlar.
Məsələn, statistik hesablama aparan qurumlar, elmi-tədqiqat institutları, Əlyazmalar İnstitutu, Elmlər Akademiyasının nəzdində olan müxtəlif müəssisələrdə vətəndaş qəbulu olmur. Bu qurumların hamısının səhər 8-9-da işə başlamasına ehtiyac yoxdur. Notariatlar, bəzi təhsil idarələri, çörəkbişirmə sexləri, metro, marketlər, apteklər, xəstəxanalar kimi xidmət sahələri isə erkən saatlarda işləməlidir. Digər fövqəladə və ya həyati xidmət göstərməyən qurumlar isə saat 10-11-də işə başlayıb 16:00–17:00-da işini başa vura bilər”.
Ekspertin fikrincə, hazırda iş saatının azaldılmasından qorxmaq lazım deyil:
“Çünki elə qurumlar var ki, onların saat 9-dan axşam 5–6-ya kimi işləməsinin ümumiyyətlə əhəmiyyəti yoxdur.
Əksinə, bu yanaşmanın iqtisadi və ekoloji faydaları var. Enerji sərfiyyatı azalır, xərclərə qənaət olunur, şəhərin ümumi yüklənməsi azalır, insanların xroniki stress baxımından sağlamlığı və psixi durumu düzəlir. Çünki uzun müddət Bakı kimi sıx şəhərdə tıxacda işə gedib çıxmaq həmin o idarələrin əməkdaşlarını da yorur.
Bank sektoru da iki növbəli iş rejiminə keçə bilər. Məsələn, bütün əməkdaşların səhər 9-da işdə olması vacib deyil. Universitetlərin sıx yerləşdiyi ərazilərdə - Elmlər Akademiyası, Sahil, Nəsimi rayonunda növbəli sistem tətbiq oluna bilər. Bir qrup dərsə səhər başlayırsa, digəri günortadan sonra və ya axşama qədər davam edə bilər. Hətta Sovet dövründə bəzi ali məktəblərdə gecə növbələri də mövcud olub”.
A.Musayeva deyir ki, hazırda dünyada aktual olan məsələ “neçə saat çox işlədim” yox, “nə qədər optimal işlədim”dir:
“Yəni bir əməkdaş işə gəlib 10 saat oturub heç nə etməyə bilər. Amma cəmi 4 saat işləyib qat-qat artyıq xeyir də verər”.(Bakupost.az)

В Азербайджане вопрос изменения рабочего времени вышел на повестку дня. Депутат Вугар Байрамов заявил, что согласно «Государственной программе по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих районах на 2025-2030 годы» предусматривается организация работы государственных органов, образовательных и медицинских учреждений, а также других юридических и физических лиц на основе сменного рабочего графика. По его словам, в рамках программы внедрение данного механизма планируется именно в 2026 году.
«Что касается внедрения сменного рабочего графика, анализ, проводимый Министерством труда и социальной защиты населения, Министерством науки и образования, Министерством здравоохранения, Объединением управления медицинскими территориальными подразделениями (ТАБИБ) и Советом координации транспорта, должен быть завершён в ближайшее время. На основании списков, утверждённых Кабинетом Министров, будет организован сменный режим работы», — отметил депутат.
Интересно, действительно ли различие начала рабочего дня может снизить транспортную нагрузку в городе? В каких ещё сферах это изменение даст эффективный результат?
Как сообщает Medianews.az, экономист Натиг Джафарли отметил, что при взгляде на рынок труда Азербайджана ситуация выглядит несколько сложной:
«Приблизительно половина работающих с заработной платой в нашей стране занята в государственном секторе. Например, около 880 тысяч человек работают в государственных и бюджетных учреждениях. В основном это учителя, врачи, сотрудники правоохранительных органов и работники государственных компаний. Изменение их рабочего графика не является простой задачей. Например, как изменить рабочие часы учителей? Для этого должен измениться и режим работы школ. В школах должно быть достаточно классов, чтобы занятия могли начинаться в 8, 9 или 11 часов.»
«Но если такое изменение всё же произойдёт, как родители будут водить детей младших возрастных групп в школу? В этом случае рабочий график родителей тоже должен будет подстроиться под этот режим. То есть задача не из лёгких.»
«Решение проблемы пробок не зависит только от этого фактора. Главная проблема Баку — это чрезмерная нагрузка. Основная цель — снизить нагрузку на Баку, создать города для проживания сотен тысяч людей в освобождённых от оккупации районах. Например, Ханкенди может превратиться в город с населением полмиллиона. В целом же снижение нагрузки на Баку выглядит более логичным подходом».
Независимый эксперт Айгюн Мусаева отметила, что в Азербайджане ускоренное опустошение деревень ведёт к ускорению процесса урбанизации и резкому нарушению баланса между городом и регионами. По её словам, то, что большинство беженцев оседают в Баку, рост туристического потока и размещение всех административных зданий в столице увеличили нагрузку на население Баку, что привело к превышению нормальной нагрузки на город в 2-3 раза:
«На этом фоне уменьшение свободных земель показывает, что существующая дорожная инфраструктура не выдержит дальнейшего роста.
Есть учреждения, которым не нужно начинать работу в 8-9 утра. К ним относятся некоторые административные здания, офисы, научно-исследовательские институты, агентства, различные комитеты и районные управления, которые не имеют большого потока граждан и в основном работают в кабинетах.
Например, учреждения, занимающиеся статистическими расчетами, научно-исследовательские институты, Институт рукописей, различные учреждения при Академии наук не проводят приём граждан. Всем этим учреждениям не нужно начинать работу в 8-9 утра. К нотариатам, некоторым образовательным управлениям, хлебопекарным цехам, метро, магазинам, аптекам, больницам и другим сферам обслуживания следует работать с раннего утра. Остальные учреждения, не связанные с экстренными или жизненно важными услугами, могут начинать работу в 10-11 часов и заканчивать в 16:00–17:00».
По мнению эксперта, в настоящее время не стоит бояться сокращения рабочего времени:
«Некоторым учреждениям совершенно не важно работать с 9 утра до 5-6 вечера.
Наоборот, такой подход имеет экономическую и экологическую выгоду. Снижается энергопотребление, экономятся расходы, уменьшается общая нагрузка на город, улучшается здоровье и психоэмоциональное состояние людей с точки зрения хронического стресса. Ведь долгое время добираться до работы и обратно в пробках в таком плотном городе, как Баку, утомляет сотрудников тех же учреждений.
Банковский сектор также может перейти на двухсменный режим работы. Например, не обязательно, чтобы все сотрудники приходили на работу в 9 утра. В районах с высокой концентрацией университетов — Академия наук, Сахиль, Насими — может применяться сменная система. Одна группа начинает занятия утром, другая может продолжить после обеда или до вечера. Даже в советское время в некоторых вузах существовали ночные смены».
Мусаева говорит, что актуальный во всём мире вопрос сейчас — это не «сколько часов я отработал», а «насколько оптимально я работал»:
«То есть сотрудник может прийти на работу, посидеть 10 часов и ничего не сделать. Но если он поработает всего 4 часа, он может принести гораздо больше пользы».(Bakupost.az)