DİM imtahan keçirdi:
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən iyunun 16-da müəllimlik, mühəndislik və hüquq ixtisasları üzrə xarici ölkələrdə ali təhsil almış şəxslər üçün peşə tanınması imtahanı keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, DİM-in elektron imtahanlar korpusunda təşkil olunan imtahan saat 11:00-da başlayıb və 1 saat davam edib.
Məlumata görə, imtahan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 avqust 2023-cü il tarixli fərmanı ilə təsdiqlənmiş "Xarici dövlətlərin ali təhsilə aid kvalifikasiyalarının tanınması Qaydaları"na uyğun olaraq keçirilib. Qaydalara əsasən, müəllimlik, mühəndislik və hüquq ixtisasları üzrə xaricdə təhsil alan şəxslərin kvalifikasiyalarının tanınması üçün bu imtahandan uğurla keçməsi tələb olunur.
İmtahanda iştirak üçün qeydiyyatdan keçmiş 145 nəfərdən 30-u imtahana qatılmayıb. İştirak edən namizədlərdən 16 nəfər keçid balını toplayaraq müvəffəqiyyət əldə edib.
Qeyd olunub ki, iştirakçılar imtahanı başa vurduqdan dərhal sonra nəticələri ilə tanış ola biliblər. Nəticələr yaxın zamanda DİM-in rəsmi internet səhifəsində də yerləşdiriləcək.

16 июня Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) провел профессиональный экзамен по признанию квалификаций для лиц, получивших образование за рубежом по специальностям педагогика, инженерное дело и право.
Medianews.az сообщает, что экзамен, организованный в корпусе электронных экзаменов ГЭЦ, начался в 11:00 и длился 1 час.
Согласно информации, экзамен проведен в соответствии с "Правилами признания квалификаций высшего образования иностранных государств", утвержденными указом Президента Азербайджанской Республики от 18 августа 2023 года. Согласно правилам, для признания квалификаций лиц, обучавшихся за рубежом по специальностям педагогика, инженерное дело и право, требуется успешное прохождение данного экзамена.
Из 145 зарегистрированных на участие в экзамене 30 человек не явились. Из участников 16 кандидатов набрали проходной балл и успешно сдали экзамен.
Отмечается, что участники могли ознакомиться с результатами сразу после окончания экзамена. Результаты также будут опубликованы в ближайшее время на официальном сайте ГЭЦ.