DİM imtahan keçirdi:
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən iyunun 16-da müəllimlik, mühəndislik və hüquq ixtisasları üzrə xarici ölkələrdə ali təhsil almış şəxslər üçün peşə tanınması imtahanı keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, DİM-in elektron imtahanlar korpusunda təşkil olunan imtahan saat 11:00-da başlayıb və 1 saat davam edib.
Məlumata görə, imtahan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 avqust 2023-cü il tarixli fərmanı ilə təsdiqlənmiş "Xarici dövlətlərin ali təhsilə aid kvalifikasiyalarının tanınması Qaydaları"na uyğun olaraq keçirilib. Qaydalara əsasən, müəllimlik, mühəndislik və hüquq ixtisasları üzrə xaricdə təhsil alan şəxslərin kvalifikasiyalarının tanınması üçün bu imtahandan uğurla keçməsi tələb olunur.
İmtahanda iştirak üçün qeydiyyatdan keçmiş 145 nəfərdən 30-u imtahana qatılmayıb. İştirak edən namizədlərdən 16 nəfər keçid balını toplayaraq müvəffəqiyyət əldə edib.
Qeyd olunub ki, iştirakçılar imtahanı başa vurduqdan dərhal sonra nəticələri ilə tanış ola biliblər. Nəticələr yaxın zamanda DİM-in rəsmi internet səhifəsində də yerləşdiriləcək.

On June 16, the State Examination Center (SEC) conducted a professional recognition exam for individuals who received higher education abroad in the fields of teaching, engineering, and law.
Medianews.az reports that the exam, organized at the SEC's electronic exam hall, started at 11:00 AM and lasted for 1 hour.
According to the information, the exam was held in accordance with the "Rules for the Recognition of Qualifications Related to Higher Education of Foreign Countries," approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 18, 2023. According to the rules, individuals who studied abroad in the fields of teaching, engineering, and law are required to successfully pass this exam for the recognition of their qualifications.
Out of the 145 individuals registered to participate in the exam, 30 did not attend. Among the participating candidates, 16 scored the passing grade and succeeded.
It was noted that participants were able to review their results immediately after completing the exam. The results will soon be posted on the official website of the SEC.