Bunu icazəsiz edənlər 4 min manat
Yol hərəkəti təhlükəsizliyini bəhanə edərək, vətəndaşların və ya müxtəlif qurumların küçələrdə, hətta yaşayış binalarının həyətlərində özbaşına sürətazaldıcı maneələr ("tramplin") quraşdırması ciddi qanun pozuntusu hesab olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı mütəxəssislər və rəsmi qurumlar xəbərdarlıq edir ki, bu cür hərəkətlər həm qanunsuzluqdur, həm də inzibati məsuliyyət yaradır.
Nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov Baku Tv-yə müsahibəsində bildirib ki, ümumi istifadədə olan yollarda və məhəllədaxili küçələrdə sürətazaldıcı maneələrin quraşdırılması yalnız aidiyyəti dövlət qurumlarının razılığı və iştirakı ilə həyata keçirilə bilər. Ekspert qeyd edib ki, çoxmənzilli binaların həyətlərində vəziyyət bir qədər fərqli olsa da, burada da müəyyən prosedurlar gözlənilməlidir:
"Azərbaycan Respublikasının Mənzil Məcəlləsi sakinlərə öz həyətlərində təhlükəsizlik məqsədilə tramplin, şlaqbaum və digər məhdudlaşdırıcı vasitələr quraşdırmağa imkan verir. Lakin bu, qaydalara riayət edilməsi şərti ilə mümkündür."

Под предлогом обеспечения безопасности дорожного движения установка жителями или различными организациями самостоятельно скоростных ограничителей ("трамплинов") на улицах, даже во дворах жилых домов, считается серьезным нарушением закона.
Как сообщает Medianews.az, специалисты и официальные органы в связи с этим предупреждают, что такие действия являются не только незаконными, но и влекут административную ответственность.
Эксперт по транспорту Элдениз Джафаров в интервью Baku Tv отметил, что установка скоростных ограничителей на дорогах общего пользования и внутриквартальных улицах может производиться только с согласия и при участии соответствующих государственных органов. Эксперт подчеркнул, что ситуация во дворах многоквартирных домов несколько отличается, однако и там должны соблюдаться определённые процедуры:
"Жилищный кодекс Азербайджанской Республики позволяет жителям устанавливать во дворах трамплины, шлагбаумы и другие ограничительные средства с целью обеспечения безопасности. Однако это возможно только при условии соблюдения правил."