BRİCS çətin vəziyyətə düşüb –
Yaxın Şərqdəki müharibələr BRİCS təşkilatını çətin vəziyyətə salıb. Məsələ burasındadır ki, təşkilatın yeni üzvləri arasında İran və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də var. İranın son müharibədə ən çox raket və dron atdığı ölkə məhz Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri olub.
BRİCS ABŞ-ın və İsrailin İrana qarşı müharibənin əleyhinə olsa da, İranın təşkilatın digər üzvü – Birləşmiş Ərəb Əmirliklərini bombalamasına dəstək verə bilməzdi. Odur ki, təşkilatın vahid açıqlamasının əvəzinə BRİCS üzvləri ayrı-ayrılıqda müharibəylə bağlı bəyanatlar yayımlayıblar.
BRİCS çoxqütblü dünyanın formalaşdırılmasına çalışır. 2026-cı ilin yanvar ayından BRICS (Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika Respublikası) təşkilatında sədrlik Hindistana keçib.
Bu ilin sentyabr ayında Yeni Dehlidə təşkilatın sammiti keçiriləcək. Hindistanda keçiriləcək sammitdə əsas diqqətin üzv ölkələr arasında ticarət və maliyyə məsələlərinin həllinə yönələcək. Üzv ölkələr milli valyutalar əsasında ticarəti təmin etməyə və dollardan asılılıqlarını azaltmağa çalışırlar. Bu məqsədlə rəqəmsal valyutalarla hesablaşmağın vacibliyi üzərində müzakirələr gedir. Üzv ölkələrin məqsədi SWIFT-ə alternativ hesablaşma sisteminin formalaşdırılmasıdır. Ancaq bu asan başa gəlməyəcək.
ABŞ tarixən dolların statusunu yüksək və milli təhlükəsizliyinin, o cümlədən iqtisadi dominantlığın dayağı kimi görüb. ABŞ Prezidenti Donald Tramp ticarətdə dollardan imtina etməyə çalışan ölkələri sanksiyalarla hədələyib. BRİCS ölkələrinin əksəriyyəti ABŞ-la ticarət əlaqələrinin genişlənməsində maraqlıdır. Odur ki, həmin dövlətlərin dollardan tamamən imtinası çətindir.
Bu arada, Rusiya ilə Hindistan arasında 2025-ci ilin fevral ayında imzalanan hərbi əməkdaşlıq haqqında müqavilə təsdiq olunub. Bu müqaviləyə əsasən, tərəflər bir-birinin ərazisində 3 minə qədər hərbi qulluqçu, beş hərbi gəmi və 10 hərbi təyyarə yerləşdirə bilər. İki ölkə arasındakı müqavilə bölgədə sülhü və sabitliyi qorumaq üçün hərbi personalın, hərbi gəmilərin və təyyarələrin qarşılıqlı göndərilməsini nəzərdə tutur. Müqaviləyə əsasən, bir-birlərinin ərazilərinə göndərilən hərbi kontingentlər birgə təlimlər keçirir, humanitar yardım göstərir, təbii və texnogen fəlakətlərin fəsadlarını aradan qaldırır və tərəflərin razılaşdırdığı digər hallarda sülhü və sabitliyi qoruyurlar. Müqavilənin Yaxın Şərqdə gərginliyin davam etdiyi vaxtda qüvvəyə minməsi sənədin strateji əhəmiyyətini artırıb.
Buna baxmayaraq, mövcud müqavilə Hindistanın Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsində Moskvaya dəstəyi anlamına gəlmir. Hindistan üçün önəmli olan Rusiyadan hərbi texnikanın alışının davamıdır. Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutunun məlumatına görə, Hindistan dünyanın ikinci ən böyük silah idxalçısı olaraq qalır. Rusiya bu ölkənin əsas təchizatçı olaraq qalmaqda davam edir və Hindistanın silah idxalının 40 faizini təşkil edir. Buna baxmayaraq, Yeni Dehli Rusiyadan silah idxalını azaltmağa çalışır. Yeni Dehli ABŞ və Avropa ölkələri ilə hərbi-texniki əməkdaşlığı genişləndirir.

Войны на Ближнем Востоке поставили организацию БРИКС в трудное положение. Дело в том, что среди новых членов организации есть Иран и Объединённые Арабские Эмираты. Страной, по которой Иран в последней войне запустил больше всего ракет и дронов, именно стали Объединённые Арабские Эмираты.
Несмотря на то, что БРИКС выступает против войны США и Израиля против Ирана, организация не могла поддержать бомбардировки Ираном другого члена организации – Объединённых Арабских Эмиратов. Поэтому вместо единого заявления организации члены БРИКС выступали с отдельными заявлениями, касающимися войны.
БРИКС стремится к формированию многополярного мира. С января 2026 года председательство в организации BRICS (Бразилия, Россия, Индия, Китай, Южно-Африканская Республика) перейдёт к Индии.
В сентябре этого года в Нью-Дели пройдет саммит организации. На саммите, который пройдет в Индии, основное внимание будет уделено решению вопросов торговли и финансов между странами-участниками. Члены организации стремятся обеспечивать торговлю на основе национальных валют и уменьшать зависимость от доллара. В связи с этим ведутся обсуждения важности расчётов с помощью цифровых валют. Цель участников – формирование альтернативной расчетной системы SWIFT. Однако это будет нелегко.
США исторически видели статус доллара как опору своей национальной безопасности, в том числе и основой экономического доминирования. Президент США Дональд Трамп угрожал санкциями странам, пытающимся отказаться от доллара в торговле. Большинство стран БРИКС заинтересованы в расширении торговых связей с США. Поэтому для этих государств полный отказ от доллара затруднителен.
Тем временем утверждён военный договор о сотрудничестве между Россией и Индией, подписанный в феврале 2025 года. Согласно этому договору, стороны могут размещать на территории друг друга до 3 тысяч военнослужащих, пять военных кораблей и десять военных самолётов. Договор предполагает взаимное размещение военного персонала, кораблей и самолётов для поддержания мира и стабильности в регионе. В соответствии с соглашением, военные контингенты, размещаемые на территориях друг друга, проводят совместные учения, оказывают гуманитарную помощь, ликвидируют последствия природных и техногенных катастроф и в других согласованных случаях обеспечивают мир и стабильность. Вступление соглашения в силу во время сохраняющейся напряжённости на Ближнем Востоке усилило стратегическое значение документа.
Несмотря на это, существующее соглашение не означает поддержку Индией России в оккупационной войне в Украине. Для Индии важно продолжать закупки военной техники из России. По данным Стокгольмского международного института исследований мира, Индия остаётся вторым крупнейшим в мире импортером оружия. Россия продолжает оставаться основным поставщиком этой страны, обеспечивая 40 процентов её импорта оружия. Тем не менее Нью-Дели старается сократить импорт оружия из России и расширяет военно-техническое сотрудничество с США и европейскими странами.