Putinin müraciəti Ermənistandakı radikal müxalifətə dəstək deməkdir
Aprelin 24-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin qondarma "erməni soyqırımı"nın 111-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbirin iştirakçılarına müraciət ünvanlayıb.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, qondarma soyqırımı tədbirlərinə dəstək məqsədilə dünən və bu gün müraciət yayan bir qisim dövlət başçısı bu hərəkətləri ilə dolayısıyla İrəvanın mərkəzi meydanında Türkiyə bayrağının yandırılmasına da haqq qazandırmış olurlar:
“Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın “erməni soyqırımı” mövzusuna maraq göstərmədiyi, “soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanınması hökumətin xarici siyasət prioriteti deyil” dediyi halda, bir qisim dövlət başçısı, o cümlədən Vladimir Putin “Roma Papasından artıq katolik” olmaq istəyir.
Putinin “soyqırımı” tədbirinin iştirakçılarına müraciətinin ruhu Ermənistanda parlament seçkisi öncəsi radikal müxalifətə dəstək anlamı daşıyır.
Məsələn, Putin belə bir cümlə işlədib: “Ermənistanın oğul və qızlarının milli kimliklərini qoruyub saxlamağa davam edəcəklərinə əminliyimi ifadə edirəm”.
Bu cümləni belə də oxumaq olar: “Sizin baş naziriniz milli kimlikdən uzaqlaşıb, ermənilərin düşmənləri ilə dostluq edir, ermənilərin milli kimliyi isə Rusiya ilə ittifaqın davamından keçir”.
Qeyd edək ki, Putin müraciətində “müdafiəsiz insanların qətlə yetirilməsinin fəsadları dini ədavətin qızışdırılmasının, millətçiliyin və ksenofobiyanın nələrə gətirib çıxardığını göstərdi”, “biz erməni xalqına qarşı soyqırımının qurbanı olmuş yüz minlərlə insanın xatirəsi önündə baş əyirik” kimi ifadələr də yer alıb. Putin həmçinin “dost erməni xalqına rifah və tərəqqi” arzulayıb.

24 апреля президент России Владимир Путин обратился к участникам мероприятия, посвященного 111-й годовщине так называемого "армянского геноцида".
В комментарии по этому поводу для Medianews.az политолог Элхан Шахиноглу заявил, что некоторые главы государств, направляя вчера и сегодня обращения в поддержку мероприятий по так называемому геноциду, своими действиями косвенно оправдывают сожжение турецкого флага на центральной площади Еревана:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян не проявляет интереса к теме "армянского геноцида", заявляя, что "признание геноцида на международном уровне не является приоритетом внешней политики правительства", в то время как некоторые главы государств, в том числе Владимир Путин, хотят быть "более католиками, чем сам папа Римский".
Дух обращения Путина к участникам мероприятия по "геноциду" также означает поддержку радикальной оппозиции в Армении перед парламентскими выборами.
Например, Путин использовал такую фразу: "Выражаю уверенность, что сыновья и дочери Армении продолжат сохранять свою национальную идентичность".
Эту фразу можно прочитать и так: "Ваш премьер-министр отдаляется от национальной идентичности, дружит с врагами армян, а армянская национальная идентичность зависит от продолжения союза с Россией".
Отметим, что в обращении Путин также сказал: "Последствия убийств беззащитных людей показали, к чему приводят разжигание религиозной вражды, национализм и ксенофобия", "мы склоняем головы перед памятью сотен тысяч людей, ставших жертвами геноцида армянского народа". Путин также пожелал "благополучия и прогресса дружественному армянскому народу".