85 ildən sonra ilk: Borc iqtisadiyyatı üstələdi
ABŞ-nin dövlət borcu 31,27 trilyon dollara çataraq 31,22 trilyon dollarlıq Ümumi Daxili Məhsulu (ÜDM) geridə qoydu və 100,2%-ə yüksəldi.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, İkinci Dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə borcun iqtisadiyyatı üstələməsi kimi qiymətləndirilir.
Məlumata görə, 31 mart tarixinə dövlət borcu 31,27 trilyon dollar, illik nominal ÜDM isə 31,22 trilyon dollar olub. Beləliklə, borcun ÜDM-ə nisbəti 100%-i aşaraq kritik səviyyəni keçib.
Mütəxəssislər vəziyyəti “güclü siqnal” adlandırır. Qeyd olunur ki, borc tarixi orta göstəricidən təxminən iki dəfə yüksəkdir və artımın əsas səbəbi gecikdirilən siyasi qərarlardır.
Borc nisbətinin müharibədən sonrakı 106%-lik rekordu keçə biləcəyi bildirilir. Bu dəfə artımın səbəbi qlobal böhran deyil, maliyyə intizamının zəifliyidir.
Yüksək borcun faizləri artırdığı, iqtisadi artımı zəiflətdiyi və inflyasiya təzyiqini gücləndirdiyi vurğulanır. Problemin həlli üçün borc artımının dayandırılması və təxminən 10 trilyon dollarlıq büdcə kəsirinin azaldılması vacib sayılır.
Beynəlxalq agentliklər də artan borcun ölkənin kredit reytinqi üçün risk yaratdığını bildirir. ABŞ-nin ümumi borcunun isə təxminən 39 trilyon dollara çatdığı qeyd olunur.

Государственный долг США достиг 31,27 триллиона долларов, превысив общий внутренний продукт (ВВП) в 31,22 триллиона долларов и достигнув уровня в 100,2%.
По сообщению Medianews.az, это впервые с времени Второй мировой войны, когда долг превосходит экономику страны.
Согласно информации, на 31 марта государственный долг составил 31,27 триллиона долларов, а годовой номинальный ВВП — 31,22 триллиона долларов. Таким образом, соотношение долга к ВВП превысило 100%, перейдя критический уровень.
Эксперты называют ситуацию «сильным сигналом». Отмечается, что долг примерно в два раза выше исторического среднего показателя, а основной причиной роста являются отложенные политические решения.
Указывается, что может быть преодолен послевоенный рекорд в 106%. На этот раз причиной роста является не глобальный кризис, а слабость финансовой дисциплины.
Подчеркивается, что высокий долг увеличивает выплаты по процентам, ослабляет экономический рост и усиливает инфляционное давление. Для решения проблемы важно остановить рост долга и сократить дефицит бюджета примерно на 10 триллионов долларов.
Международные агентства также отмечают, что растущий долг создает риск для кредитного рейтинга страны. Сообщается, что общий долг США достиг примерно 39 триллионов долларов.