85 ildən sonra ilk: Borc iqtisadiyyatı üstələdi
ABŞ-nin dövlət borcu 31,27 trilyon dollara çataraq 31,22 trilyon dollarlıq Ümumi Daxili Məhsulu (ÜDM) geridə qoydu və 100,2%-ə yüksəldi.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, İkinci Dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə borcun iqtisadiyyatı üstələməsi kimi qiymətləndirilir.
Məlumata görə, 31 mart tarixinə dövlət borcu 31,27 trilyon dollar, illik nominal ÜDM isə 31,22 trilyon dollar olub. Beləliklə, borcun ÜDM-ə nisbəti 100%-i aşaraq kritik səviyyəni keçib.
Mütəxəssislər vəziyyəti “güclü siqnal” adlandırır. Qeyd olunur ki, borc tarixi orta göstəricidən təxminən iki dəfə yüksəkdir və artımın əsas səbəbi gecikdirilən siyasi qərarlardır.
Borc nisbətinin müharibədən sonrakı 106%-lik rekordu keçə biləcəyi bildirilir. Bu dəfə artımın səbəbi qlobal böhran deyil, maliyyə intizamının zəifliyidir.
Yüksək borcun faizləri artırdığı, iqtisadi artımı zəiflətdiyi və inflyasiya təzyiqini gücləndirdiyi vurğulanır. Problemin həlli üçün borc artımının dayandırılması və təxminən 10 trilyon dollarlıq büdcə kəsirinin azaldılması vacib sayılır.
Beynəlxalq agentliklər də artan borcun ölkənin kredit reytinqi üçün risk yaratdığını bildirir. ABŞ-nin ümumi borcunun isə təxminən 39 trilyon dollara çatdığı qeyd olunur.

The US national debt has reached 31.27 trillion dollars, surpassing the Gross Domestic Product (GDP) of 31.22 trillion dollars, and rising to 100.2%.
Medianews.az reports that this is considered the first time since World War II that the debt has exceeded the size of the economy.
According to the data, as of March 31, the national debt was 31.27 trillion dollars, and the annual nominal GDP was 31.22 trillion dollars. Thus, the debt-to-GDP ratio has exceeded 100%, passing a critical level.
Experts call the situation a "strong signal." It is noted that the debt level is about twice the historical average, and the main reason for the increase is delayed political decisions.
It is reported that the debt ratio might surpass the post-war record of 106%. This time, the reason for the increase is not a global crisis, but a weakness in financial discipline.
It is emphasized that high debt raises interest payments, weakens economic growth, and strengthens inflationary pressure. To solve the problem, it is considered important to stop the increase in debt and reduce the approximately 10 trillion dollar budget deficit.
International agencies also report that the increasing debt poses a risk to the country's credit rating. It is noted that the total US debt has reached approximately 39 trillion dollars.