ABŞ-Azərbaycan əlaqələri yeni siyasi və hərbi əməkdaşlıq mərhələsində
Gələn il ABŞ-la Azərbaycan arasında hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində yeni bir sazişin imzalanması gözlənilir. Xüsusilə ABŞ-ın Azərbaycana silah satışı məsələsi reallaşa bilər. Bu, ikitərəfli münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçdiyini göstərir.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə mane olan əsas amillərdən biri 1992-ci ildə qəbul edilmiş “Azadlığa dəstək aktı”na əlavə edilən və Azərbaycana ABŞ-ın birbaşa dövlət yardımını məhdudlaşdıran 907-ci düzəlişdir. Sözügedən düzəliş uzun illərdir ki, Vaşinqton-Bakı münasibətlərində siyasi və hüquqi problemlər yaradır.
Məhz bu kontekstdə Donald Tramp administrasiyasının 907-ci düzəlişin Konqresdə ləğvi istiqamətində prosesə başlanır. Mövcud siyasi dinamika fonunda növbəti ildən bu düzəlişin ləğv olunması real görünür. Təbii ki, buna paralel olaraq Amerika Erməni Assambleyası 907-ci düzəlişin qüvvədə saxlanılması üçün Konqresdə aktiv lobbi fəaliyyətinə start verib.
Bununla yanaşı, ABŞ Prezidenti Donald Trampın gələn il Azərbaycana səfir təyin edəcəyi gözlənilir ki, bu da Vaşinqtonun Bakı ilə münasibətlərə verdiyi siyasi önəmin göstəricisidir. ABŞ–Azərbaycan əlaqələrinin dinamik şəkildə inkişaf edərək yeni mərhələyə keçəcəyi gözlənilir.
Rusiyanın və erməni lobbisinin bu prosesin qarşısını almağa yönəlmiş cəhdləri isə strateji baxımdan uğursuz olacaq. Regional geosiyasi reallıqlar və ABŞ-ın Cənubi Qafqazda maraqlarının artması Azərbaycanla əməkdaşlığı qaçılmaz edir.

US-Azerbaijan relations at a new stage of political and military cooperation
Next year, a new agreement on military-technical cooperation is expected to be signed between the United States and Azerbaijan. In particular, the sale of weapons by the US to Azerbaijan may materialize. This indicates that bilateral relations have reached a qualitatively new stage.
One of the main factors hindering the deepening of cooperation between the two countries is Amendment 907, added to the "Freedom Support Act" adopted in 1992, which restricts direct state aid from the US to Azerbaijan. This amendment has caused political and legal problems in Washington-Baku relations for many years.
It is precisely in this context that the Donald Trump administration has initiated a process in Congress to repeal Amendment 907. Against the backdrop of the current political dynamics, the repeal of this amendment seems realistic starting next year. Naturally, parallel to this, the Armenian Assembly of America has launched active lobbying efforts in Congress to maintain the validity of Amendment 907.
Additionally, US President Donald Trump is expected to appoint an ambassador to Azerbaijan next year, which also indicates the political importance Washington attaches to its relations with Baku. US-Azerbaijan relations are expected to develop dynamically and advance to a new stage.
Attempts by Russia and the Armenian lobby to prevent this process will be strategically unsuccessful. Regional geopolitical realities and the increasing interests of the US in the South Caucasus make cooperation with Azerbaijan inevitable.