ABŞ-Azərbaycan əlaqələri yeni siyasi və hərbi əməkdaşlıq mərhələsində
Gələn il ABŞ-la Azərbaycan arasında hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində yeni bir sazişin imzalanması gözlənilir. Xüsusilə ABŞ-ın Azərbaycana silah satışı məsələsi reallaşa bilər. Bu, ikitərəfli münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçdiyini göstərir.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə mane olan əsas amillərdən biri 1992-ci ildə qəbul edilmiş “Azadlığa dəstək aktı”na əlavə edilən və Azərbaycana ABŞ-ın birbaşa dövlət yardımını məhdudlaşdıran 907-ci düzəlişdir. Sözügedən düzəliş uzun illərdir ki, Vaşinqton-Bakı münasibətlərində siyasi və hüquqi problemlər yaradır.
Məhz bu kontekstdə Donald Tramp administrasiyasının 907-ci düzəlişin Konqresdə ləğvi istiqamətində prosesə başlanır. Mövcud siyasi dinamika fonunda növbəti ildən bu düzəlişin ləğv olunması real görünür. Təbii ki, buna paralel olaraq Amerika Erməni Assambleyası 907-ci düzəlişin qüvvədə saxlanılması üçün Konqresdə aktiv lobbi fəaliyyətinə start verib.
Bununla yanaşı, ABŞ Prezidenti Donald Trampın gələn il Azərbaycana səfir təyin edəcəyi gözlənilir ki, bu da Vaşinqtonun Bakı ilə münasibətlərə verdiyi siyasi önəmin göstəricisidir. ABŞ–Azərbaycan əlaqələrinin dinamik şəkildə inkişaf edərək yeni mərhələyə keçəcəyi gözlənilir.
Rusiyanın və erməni lobbisinin bu prosesin qarşısını almağa yönəlmiş cəhdləri isə strateji baxımdan uğursuz olacaq. Regional geosiyasi reallıqlar və ABŞ-ın Cənubi Qafqazda maraqlarının artması Azərbaycanla əməkdaşlığı qaçılmaz edir.

В следующем году ожидается подписание нового соглашения между США и Азербайджаном в области военно-технического сотрудничества. Особенно может реализоваться вопрос продажи оружия США Азербайджану. Это показывает, что двусторонние отношения переходят на качественно новый этап.
Одним из основных факторов, препятствующих углублению сотрудничества между двумя странами, является поправка 907, добавленная к Программе поддержки свободы, принятой в 1992 году, которая ограничивает прямую государственную помощь США Азербайджану. Упомянутая поправка в течение многих лет создает политические и юридические проблемы в отношениях Вашингтон – Баку.
Именно в этом контексте администрация Дональда Трампа начинает процесс по отмене поправки 907 в Конгрессе. На фоне нынешней политической динамики отмена этой поправки с следующего года кажется реальной. Естественно, параллельно Американская армянская ассамблея начала активную лоббистскую деятельность в Конгрессе для сохранения действия поправки 907.
Кроме того, ожидается, что президент США Дональд Трамп назначит посла в Азербайджан в следующем году, что свидетельствует о политическом приоритете Вашингтона в отношениях с Баку. Ожидается, что отношения между США и Азербайджаном будут динамично развиваться и переходить на новый этап.
Попытки России и армянского лобби помешать этому процессу стратегически окажутся неудачными. Региональные геополитические реалии и растущие интересы США в Южном Кавказе делают сотрудничество с Азербайджаном неизбежным.