ABŞ-Çin süni intellekt rəqabəti
Çinin Meta şirkətinin Çin startapı “Manus”u satın alma cəhdini dayandırması, süni intellektin artıq strateji sahə kimi qiymətləndirildiyini göstərib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu qərarın ABŞ-Çin texnologiya rəqabətini daha da gücləndirdiyi bildirilir.
Vuhan şəhərində yaradılan “Manus” şirkəti otonom tapşırıqları yerinə yetirə bilən süni intellekt sistemi ilə tanınırdı. Meta ilə təxminən 2 milyard dollarlıq satış razılaşması Çinli startapın qlobal bazara çıxışı kimi qiymətləndirilirdi.
Lakin Çin hökuməti şirkətin rəhbərlərinə xaricə çıxış qadağası tətbiq edib və satış prosesində qayda pozuntuları aşkarlandığını bildirib. Rəsmi Pekin süni intellekt texnologiyalarını “strateji aktiv” kimi dəyərləndirir.
Qərarın ABŞ ilə Çin arasında texnoloji rəqabəti daha da kəskinləşdirdiyi qeyd olunur. Son illərdə Çinli şirkətlərlə xarici investorlar arasındakı razılaşmalar da kəskin azalıb.
Məlumata görə, artan məhdudiyyətlər fonunda bəzi texnologiya şirkətləri fəaliyyətlərini Sinqapura köçürür. Ekspertlər hesab edir ki, Pekinin bu addımı gələcək texnoloji investisiyalara da ciddi təsir göstərəcək.

US-China artificial intelligence competition
China's Meta company's attempt to acquire the Chinese startup "Manus" has been halted, showing that artificial intelligence is already regarded as a strategic field.
Medianews.az reports that this decision is said to have further strengthened the technology competition between the USA and China.
“Manus,” founded in the city of Wuhan, was known for its artificial intelligence system capable of performing autonomous tasks. The approximately 2 billion dollar sales agreement with Meta was seen as the Chinese startup's entry into the global market.
However, the Chinese government imposed an exit ban on the company's executives and stated that rule violations were detected in the sales process. Official Beijing evaluates artificial intelligence technologies as a “strategic asset.”
It is noted that the decision has further intensified the technological competition between the USA and China. In recent years, agreements between Chinese companies and foreign investors have sharply declined.
According to the information, some technology companies are relocating their operations to Singapore amid increasing restrictions. Experts believe that Beijing's move will also seriously affect future technological investments.