ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı gənci ailəsi axtarır -
Medianews.az Musavat.com-a istinadla bildirir ki, bu barədə onun atası Ənnağı Qarayev məlumat verib.
Atanın sözlərinə görə, oğlu ilə sonuncu əlaqə bu ilin yanvar ayında olub. O bildirib ki, Xalid Qarayev son dəfə Santa-Barbara şəhərində olub və ailəsi onunla yanvarın 30-da danışıb.
“Hazırda onunla heç bir əlaqəmiz yoxdur. Xalid Qarayev haqqında hər hansı məlumatı olan və ya onu görən şəxslərdən xahiş edirik bizimlə əlaqə saxlasınlar. Ailəmiz çox çətin vəziyyətdədir. Xalidin anasının səhhəti də ağırdır”, - deyə Sabirabad rayonunda yaşayan ata qeyd edib.

A young Azerbaijani living in the USA, Khalid Garayev, has been missing for months.
Medianews.az, citing Musavat.com, reports that his father Ənnağı Garayev has provided information on this matter.
According to the father, the last contact with his son was in January of this year. He stated that Khalid Garayev was last in the city of Santa Barbara and the family spoke with him on January 30.
"Currently, we have no contact with him. We ask anyone who has any information about Khalid Garayev or who has seen him to please get in touch with us. Our family is in a very difficult situation. Khalid's mother's health is also serious," said the father, who lives in Sabirabad district.
According to the information, Khalid Garayev went to the USA as a winner of the "Green Card" program.