ABŞ-İran danışıqlarının nəticəsi: 9 bənd... - Markov
2. Səbəb odur ki, çox sayda texniki mütəxəssis var və onlar ABŞ-la müzakirə etməlidirlər: A. İrana qarşı sanksiyaların ləğvi; B. İranın Hörmüz boğazından istifadə üçün rüsum alması texnikası; C. atəşkəsə nəzarət etmək, ABŞ-ın yenidən təcavüz etməməsinə zəmanət vermək texnikası.
3. İranın danışıqlarda ən əhəmiyyətli tələbləri: A. İsrail Livandakı müharibəni dayandırmalıdır; B. ABŞ dərhal İranın pul əngəlini qaldırmağa və sanksiyaları ləğv etməyə başlamalıdır; C. İranın dinc məqsədlər üçün uranı zənginləşdirmək hüququ; Ç. İran Hörmüz boğazından istifadəyə görə rüsum almalıdır; D. Dağıntıları bərpa etmək üçün İrana kompensasiya ödənişi.
4. Danışıqları Vens, Uitkoff və Kuşner aparır.
5. İran nümayəndə heyəti rəsmi olaraq Minab-168 adlandırılır. Çünki müharibənin ilk günündə ABŞ ordusu Minab şəhərindəki məktəbdə 168 qızı qətlə yetirmişdi.
6. İran qalib kimi danışıqlar aparmağı planlaşdırır.
7. Proqnoz. Ən çox ehtimal olunan nəticə odur ki, sülhlə bağlı tam razılaşma olmayacaq. Və atəşkəs hər zaman uzadılacaq. ABŞ rəsmi olaraq İranın tələbləri ilə razılaşmayacaq, amma faktlara görə razılaşacaq.
8. İran nümayəndə heyətinə parlament sədri Məhəmməd Bağır Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Arakçı başçılıq edir.
9. Danışıqlar birbaşa aparılmır, nümayəndə heyətləri müxtəlif otaqlardadır, otaqlar arasında pakistanlı diplomatlar gəzir", - Markov vurğulayıb.
Qeyd edək ki, ötən gün ABŞ və İran nümayəndələri arasında danışıqların ilk mərhələsi keçirilib. Müzakirələr davam etdirilir./axar.az

Let's talk about the negotiations between the US and Iran.
2. The reason is that there are many technical experts who need to negotiate with the US: A. Lifting of sanctions against Iran; B. The technique of Iran charging fees for the use of the Hormuz Strait; C. Techniques to monitor the ceasefire and guarantee that the US will not attack again.
3. Iran's most important demands in the negotiations: A. Israel must stop the war in Lebanon; B. The US should immediately start removing financial obstacles and lifting sanctions against Iran; C. Iran's right to enrich uranium for peaceful purposes; D. Iran should charge fees for the use of the Hormuz Strait; E. Compensation payments to Iran for rebuilding the destruction.
4. The negotiations are being held by Vance, Whitkoff, and Kushner.
5. The Iranian delegation is officially called Minab-168 because on the first day of the war, the US army killed 168 girls at a school in the city of Minab.
6. Iran plans to conduct the negotiations as the victor.
7. Forecast. The most likely outcome is that there will be no full agreement on peace. And the ceasefire will be extended repeatedly. The US will officially not agree to Iran's demands but will agree in practice.
8. The Iranian delegation is led by the Speaker of Parliament Mohammad Baqir Qalibaf and Foreign Minister Abbas Araghchi.
9. The negotiations are not direct; the delegations are in different rooms, with Pakistani diplomats moving between the rooms," Markov emphasized.
It should be noted that the first stage of negotiations between US and Iranian representatives took place yesterday. Discussions continue./axar.az