ABŞ-İran danışıqlarının nəticəsi: 9 bənd... - Markov
2. Səbəb odur ki, çox sayda texniki mütəxəssis var və onlar ABŞ-la müzakirə etməlidirlər: A. İrana qarşı sanksiyaların ləğvi; B. İranın Hörmüz boğazından istifadə üçün rüsum alması texnikası; C. atəşkəsə nəzarət etmək, ABŞ-ın yenidən təcavüz etməməsinə zəmanət vermək texnikası.
3. İranın danışıqlarda ən əhəmiyyətli tələbləri: A. İsrail Livandakı müharibəni dayandırmalıdır; B. ABŞ dərhal İranın pul əngəlini qaldırmağa və sanksiyaları ləğv etməyə başlamalıdır; C. İranın dinc məqsədlər üçün uranı zənginləşdirmək hüququ; Ç. İran Hörmüz boğazından istifadəyə görə rüsum almalıdır; D. Dağıntıları bərpa etmək üçün İrana kompensasiya ödənişi.
4. Danışıqları Vens, Uitkoff və Kuşner aparır.
5. İran nümayəndə heyəti rəsmi olaraq Minab-168 adlandırılır. Çünki müharibənin ilk günündə ABŞ ordusu Minab şəhərindəki məktəbdə 168 qızı qətlə yetirmişdi.
6. İran qalib kimi danışıqlar aparmağı planlaşdırır.
7. Proqnoz. Ən çox ehtimal olunan nəticə odur ki, sülhlə bağlı tam razılaşma olmayacaq. Və atəşkəs hər zaman uzadılacaq. ABŞ rəsmi olaraq İranın tələbləri ilə razılaşmayacaq, amma faktlara görə razılaşacaq.
8. İran nümayəndə heyətinə parlament sədri Məhəmməd Bağır Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Arakçı başçılıq edir.
9. Danışıqlar birbaşa aparılmır, nümayəndə heyətləri müxtəlif otaqlardadır, otaqlar arasında pakistanlı diplomatlar gəzir", - Markov vurğulayıb.
Qeyd edək ki, ötən gün ABŞ və İran nümayəndələri arasında danışıqların ilk mərhələsi keçirilib. Müzakirələr davam etdirilir./axar.az

Результат переговоров США и Ирана: 9 пунктов... - Марков
2. Причина в том, что есть много технических специалистов, и они должны вести переговоры с США: А. отмена санкций против Ирана; Б. техника взимания платы Ираном за использование пролива Ормуз; В. техника контроля за прекращением огня и гарантии того, что США не будут вновь агрессировать.
3. Самые важные требования Ирана на переговорах: А. Израиль должен остановить войну в Ливане; Б. США должны немедленно начать снимать денежные ограничения и отменять санкции против Ирана; В. право Ирана обогащать уран в мирных целях; Г. Иран должен взимать плату за использование пролива Ормуз; Д. выплата компенсаций Ирану за восстановление разрушений.
4. Переговоры ведут Венс, Уиткофф и Кушнер.
5. Иранская делегация официально называется МинАб-168. Потому что в первый день войны армия США убила 168 девочек в школе в городе МинАб.
6. Иран планирует вести переговоры как победитель.
7. Прогноз. Наиболее вероятный исход — полного соглашения по миру не будет. И перемирие будет постоянно продлеваться. США официально не согласятся с требованиями Ирана, но фактически согласятся.
8. Делегацию Ирана возглавляют спикер парламента Мохаммад Багир Голибаф и министр иностранных дел Аббас Аракчи.
9. Переговоры не ведутся напрямую, делегации находятся в разных комнатах, между комнатами ходят пакистанские дипломаты", — подчеркнул Марков.
Отметим, что вчера состоялся первый этап переговоров между представителями США и Ирана. Обсуждения продолжаются./axar.az