ABŞ-İran münaqişəsi –
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Dmitri Medvedev ABŞ və İran arasındakı gərginlik barədə açıqlama verib.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, hər iki tərəf özünü qalib adlandırsa da, üstünlük sağlam düşüncəyə verilib.
Medvedev qeyd edib ki, Vaşinqtonun “İran sivilizasiyasını məhv etmək” kimi bəyanatları vəziyyəti gərginləşdirsə də, ABŞ prezidenti Donald Trampın Tehranın sülh təkliflərini müzakirə etməyə hazır olması İran üçün uğur sayılır.
Onun sözlərinə görə, bu təkliflərə Vaşinqtonun razılıq verib-verməyəcəyi hələlik sual altındadır, çünki söhbət həm İrana dəymiş ziyanın kompensasiyasından, həm də nüvə proqramının davamından və Hörmüz boğazına nəzarətdən gedir.

Конфликт между США и Ираном –
Заместитель председателя Совета Безопасности России Дмитрий Медведев сделал заявление по поводу напряженности между США и Ираном.
Medianews.az сообщает, что, по его словам, обе стороны называют себя победителями, но преимущество отдано здравому смыслу.
Медведев отметил, что хотя заявления Вашингтона о «уничтожении иранской цивилизации» обострили ситуацию, готовность президента США Дональда Трампа обсуждать предложения Тегерана по миру считается успехом для Ирана.
По его словам, остается вопросом, согласится ли Вашингтон на эти предложения, поскольку речь идет как о компенсации ущерба, нанесенного Ирану, так и о продолжении ядерной программы и контроле над Ормузским проливом.