ABŞ ordusu ucuz raket axtarışında:
ABŞ Ordusu bahalı Patriot raket ehtiyatlarını sürətlə tükətmədən pilotsuz uçuş aparatları, qanadlı raketlər və ballistik təhdidlərə qarşı istifadə edilə biləcək daha ucuz yeni müdafiə raketi hazırlamaq istəyir.
Medianews.az xəbər verir ki, Redstone Arsenaldakı Sürətli Qabiliyyətlər və Kritik Texnologiyalar Ofisinin mayın 15-də yayımladığı məlumata görə, ordu aşağı xərcli hava müdafiə sistemlərinin yaradılmasına yönəlib.
“MOSAIC-26-03” adlı təşəbbüs çərçivəsində hər biri 1 milyon dollardan aşağı qiymətə başa gələn önləyici sursatların hazırlanması nəzərdə tutulur. Məqsəd daha ucuz, lakin genişmiqyaslı istifadəyə uyğun raket ehtiyatı formalaşdırmaqdır.
Son illərdə, xüsusilə Ukrayna və Yaxın Şərqdəki münaqişələr yüksək texnologiyalı raket sistemlərinin sürətlə tükənə biləcəyini göstərib.
Ordunun tələblərinə görə, yeni raketlər Mach 5-dən yüksək sürətə, 120 mildən çox uçuş məsafəsinə malik olmalı və atmosfer daxilində fəaliyyət göstərə bilməlidir.
Bu raketlərin pilotsuz aparatları, qanadlı raketləri, təyyarələri və qısa mənzilli ballistik təhlükələri zərərsizləşdirməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, sistem elektron müharibə şəraitinə, mürəkkəb döyüş mühitinə və kütləvi hücumlara davamlı olmalıdır.
ABŞ Ordusu yeni layihə ilə daha ucuz raket istehsal etməklə yanaşı, hava müdafiə ehtiyatlarını artırmağı və mövcud çoxqatlı hava müdafiə şəbəkəsi ilə uyğunluğu qorumağı hədəfləyir.

Армия США хочет разработать новую, более дешевую ракету-перехватчик, которая может использоваться против беспилотных летательных аппаратов, крылатых ракет и баллистических угроз без быстрого расходования дорогих ракетных запасов Patriot.
Medianews.az сообщает, что согласно информации, опубликованной 15 мая Офисом быстрых возможностей и критических технологий на арсенале Редстоун, армия сосредоточилась на создании недорогих систем ПВО.
В рамках инициативы под названием «MOSAIC-26-03» планируется разработка предупредительных боеприпасов стоимостью менее 1 миллиона долларов каждый. Цель – создать более дешевый ракетный запас, подходящий для широкомасштабного применения.
В последние годы, особенно в конфликтах в Украине и на Ближнем Востоке, показано, что усовершенствованные ракетные системы могут быстро исчерпываться.
Согласно требованиям армии, новые ракеты должны развивать скорость выше Маха 5, иметь дальность полета более 120 миль и действовать в атмосфере.
Эти ракеты должны нейтрализовать беспилотные аппараты, крылатые ракеты, самолеты и баллистические угрозы малой дальности. При этом система должна быть устойчива к электронным боевым условиям, сложной боевой среде и массированным атакам.
Армия США с помощью нового проекта не только планирует производить более дешевые ракеты, но и увеличить запасы ПВО, сохраняя совместимость с существующей многоуровневой сетью воздушной обороны.