ABŞ ordusu ucuz raket axtarışında:
ABŞ Ordusu bahalı Patriot raket ehtiyatlarını sürətlə tükətmədən pilotsuz uçuş aparatları, qanadlı raketlər və ballistik təhdidlərə qarşı istifadə edilə biləcək daha ucuz yeni müdafiə raketi hazırlamaq istəyir.
Medianews.az xəbər verir ki, Redstone Arsenaldakı Sürətli Qabiliyyətlər və Kritik Texnologiyalar Ofisinin mayın 15-də yayımladığı məlumata görə, ordu aşağı xərcli hava müdafiə sistemlərinin yaradılmasına yönəlib.
“MOSAIC-26-03” adlı təşəbbüs çərçivəsində hər biri 1 milyon dollardan aşağı qiymətə başa gələn önləyici sursatların hazırlanması nəzərdə tutulur. Məqsəd daha ucuz, lakin genişmiqyaslı istifadəyə uyğun raket ehtiyatı formalaşdırmaqdır.
Son illərdə, xüsusilə Ukrayna və Yaxın Şərqdəki münaqişələr yüksək texnologiyalı raket sistemlərinin sürətlə tükənə biləcəyini göstərib.
Ordunun tələblərinə görə, yeni raketlər Mach 5-dən yüksək sürətə, 120 mildən çox uçuş məsafəsinə malik olmalı və atmosfer daxilində fəaliyyət göstərə bilməlidir.
Bu raketlərin pilotsuz aparatları, qanadlı raketləri, təyyarələri və qısa mənzilli ballistik təhlükələri zərərsizləşdirməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, sistem elektron müharibə şəraitinə, mürəkkəb döyüş mühitinə və kütləvi hücumlara davamlı olmalıdır.
ABŞ Ordusu yeni layihə ilə daha ucuz raket istehsal etməklə yanaşı, hava müdafiə ehtiyatlarını artırmağı və mövcud çoxqatlı hava müdafiə şəbəkəsi ilə uyğunluğu qorumağı hədəfləyir.

The US military is searching for cheap missiles:
The US Army wants to develop a new, cheaper defense missile that can be used against drones, cruise missiles, and ballistic threats without rapidly depleting expensive Patriot missile stocks.
Medianews.az reports that according to information released on May 15 by the Rapid Capabilities and Critical Technologies Office at Redstone Arsenal, the army is focused on creating low-cost air defense systems.
Under the initiative called “MOSAIC-26-03,” it is planned to develop interceptive munitions costing less than 1 million dollars each. The goal is to create a cheaper but scalable missile stockpile.
Recent years, especially conflicts in Ukraine and the Middle East, have shown that high-tech missile systems can rapidly be depleted.
According to the army's requirements, the new missiles should have speeds exceeding Mach 5, a flight range of over 120 miles, and be capable of operating within the atmosphere.
These missiles are intended to neutralize drones, cruise missiles, airplanes, and short-range ballistic threats. At the same time, the system must be resistant to electronic warfare conditions, complex combat environments, and mass attacks.
With this new project, the US Army aims to both produce cheaper missiles, increase air defense stocks, and maintain compatibility with the existing multilayered air defense network.