ABŞ vizası olan 55 milyon insana
Birləşmiş Ştatlar hökuməti ABŞ vizası sahiblərini daim yoxlayır və qanun pozuntu aşkar olunarsa, onları ləğv edir.
Oxu.Az xəbər verir ki, məlumatı "RIA Novosti" yayıb.
"Hazırda 55 milyon insanın ABŞ vizası var və onlar daim yoxlanılırlar. Qanunu pozsalar, viza ləğv olunacaq", - deyə Dövlət Departamentinin təmsilçisi Yan Beytsonun açıqlamasında bildirib.
Y.Beytson prezident administrasiyasının vizalarını hüquq deyil, imtiyaz hesab etdiyini vurğulayıb.
Dövlət Departamentinin sözçüsü bildirib ki, 2025-ci ildə agentlik 100 min vizanı ləğv edib ki, bu da 2024-cü ildəki rəqəmdən iki dəfə çoxdur. Ləğv edilənlər arasında 8 000 tələbə vizası və 2 500 iş vizası olub.
Yanvarın 14-də ABŞ Dövlət Departamenti Rusiya da daxil olmaqla 75 ölkənin vətəndaşlarına immiqrant vizalarının verilməsini dayandırıb. Bu qərar yanvarın 21-dən qüvvəyə minəcək və qeyri-müəyyən müddətə qüvvədə qalacaq.

Правительство Соединенных Штатов постоянно проверяет обладателей американских виз и при обнаружении нарушения закона аннулирует их.
Об этом сообщает Oxu.Az со ссылкой на "РИА Новости".
"В настоящее время у 55 миллионов человек есть виза в США, и их постоянно проверяют. Если они нарушат закон, виза будет аннулирована", — заявил представитель Государственного департамента Ян Бейтсон.
Ян Бейтсон подчеркнул, что администрация президента рассматривает визы не как право, а как привилегию.
Представитель Государственного департамента сообщил, что в 2025 году агентство аннулировало 100 тысяч виз, что в два раза больше числа за 2024 год. Среди аннулированных были 8 000 студенческих виз и 2 500 рабочих виз.
14 января Государственный департамент США приостановил выдачу иммиграционных виз гражданам 75 стран, включая Россию. Это решение вступит в силу 21 января и будет оставаться в силе на неопределённый срок.