ABŞ Yaxın Şərqdə hərbi gücləndirmə həyata keçirib -
ABŞ ordusu Əl-Dhafra Hava Bazası və Əl-Udeyd Hava Bazasına gecə saatlarında genişmiqyaslı hərbi texnika və təchizatın daşınmasını həyata keçirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, hərbi yük təyyarələrinin ardıcıl eniş və qalxışları müşahidə olunub, bazalarda logistik fəaliyyətin xeyli artdığı bildirilib.
Radar məlumatları bölgədə hava hərəkətinin intensivləşdiyini təsdiqləyib.
Bu addımların ABŞ-nin regiondakı hərbi mövcudluğunu gücləndirməyə və mümkün gərginliklərə qarşı çəkindirici güc yaratmağa yönəldiyi qeyd olunur. Xüsusilə İranla gərginlik fonunda bu proses strateji balansın qorunması kimi qiymətləndirilir.

США осуществили военное усиление на Ближнем Востоке -
Армия США осуществила в ночное время крупномасштабную перевозку военной техники и снабжения на авиабазы Эль-Дхафра и Эль-Удейд.
По информации Medianews.az, наблюдались последовательные посадки и взлёты военных грузовых самолётов, сообщается о значительном увеличении логистической деятельности на базах.
Радарные данные подтвердили усиление воздушного движения в регионе.
Отмечается, что эти шаги направлены на укрепление военного присутствия США в регионе и создание сдерживающей силы против возможных напряжённостей. Особенно данный процесс оценивается как сохранение стратегического баланса на фоне напряжённости с Ираном.