İngiltərənin Kent bölgəsində yerləşən Kenterberi şəhərində gecə klubunda meningit yayılıb. Meningit baş və onurğa beynini əhatə edən qişaların infeksiya və ya digər səbəblərdən qaynaqlanan təhlükəli iltihabıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, ilkin məlumata görə, 15 nəfər yoluxub, 2 nəfər ölüb.
Səlahiyyətlilər yoluxmanın tələbələrin tez-tez getdiyi “Club Chemistry” gecə klubu ilə bağlı olduğunu bildirir.
21 yaşlı hüquq tələbəsi Annabel Makkey ad günündən sonra xəstələnərək xəstəxanaya yerləşdirilib. Ona meningit B diaqnozu qoyulub. Gənc qadın xəstəlik nəticəsində görmə qabiliyyətini itirib və hərəkət etməkdə çətinlik çəkir.
Yoluxanlar arasında 9 aylıq körpənin də olduğu, onun reanimasiyada müalicə aldığı açıqlanıb. Bundan əlavə, bir neçə məktəbdə də yoluxma halları qeydə alınıb.
Yayılmadan sonra universitetlərdə fövqəladə tədbirlər görülüb: imtahanlar onlayn keçirilib, minlərlə tələbənin peyvənd olunması planlaşdırılır.
Mütəxəssislər yayılmanın sürətini qeyri-adi adlandırır. Rəsmilər tələbələrə yaxın təmasdan çəkinməyi, içki və elektron siqaret paylaşmamağı tövsiyə edib.
Bildirilir ki, bayram günlərində tələbələrin şəhərlərarası hərəkəti xəstəliyin ölkə üzrə yayılması riskini artırır. Hazırda mənbə araşdırılır, təmasda olanlara profilaktik müalicə tətbiq olunur.

He celebrated his birthday at the club, went blind -
Meningitis has spread in a nightclub in the city of Canterbury, located in the county of Kent, England. Meningitis is a dangerous inflammation of the membranes covering the brain and spinal cord caused by infection or other reasons.
According to Medianews.az, based on initial information, 15 people have been infected and 2 have died.
Authorities state that the infection is related to the "Club Chemistry" nightclub, frequently visited by students.
A 21-year-old law student, Annabel Mackey, fell ill after her birthday and was hospitalized. She was diagnosed with meningitis B. The young woman lost her eyesight and has difficulty moving as a result of the disease.
It was reported that among the infected is a 9-month-old baby, who is receiving treatment in intensive care. Additionally, several infection cases have been recorded in schools.
Following the outbreak, emergency measures have been taken at universities: exams are being held online, and vaccination of thousands of students is planned.
Experts describe the speed of the spread as unusual. Officials advised students to avoid close contact and not to share alcoholic drinks or electronic cigarettes.
It is reported that students’ intercity movement during the holiday days increases the risk of the disease spreading across the country. Currently, the source is being investigated, and prophylactic treatment is being applied to those in contact.