İngiltərənin Kent bölgəsində yerləşən Kenterberi şəhərində gecə klubunda meningit yayılıb. Meningit baş və onurğa beynini əhatə edən qişaların infeksiya və ya digər səbəblərdən qaynaqlanan təhlükəli iltihabıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, ilkin məlumata görə, 15 nəfər yoluxub, 2 nəfər ölüb.
Səlahiyyətlilər yoluxmanın tələbələrin tez-tez getdiyi “Club Chemistry” gecə klubu ilə bağlı olduğunu bildirir.
21 yaşlı hüquq tələbəsi Annabel Makkey ad günündən sonra xəstələnərək xəstəxanaya yerləşdirilib. Ona meningit B diaqnozu qoyulub. Gənc qadın xəstəlik nəticəsində görmə qabiliyyətini itirib və hərəkət etməkdə çətinlik çəkir.
Yoluxanlar arasında 9 aylıq körpənin də olduğu, onun reanimasiyada müalicə aldığı açıqlanıb. Bundan əlavə, bir neçə məktəbdə də yoluxma halları qeydə alınıb.
Yayılmadan sonra universitetlərdə fövqəladə tədbirlər görülüb: imtahanlar onlayn keçirilib, minlərlə tələbənin peyvənd olunması planlaşdırılır.
Mütəxəssislər yayılmanın sürətini qeyri-adi adlandırır. Rəsmilər tələbələrə yaxın təmasdan çəkinməyi, içki və elektron siqaret paylaşmamağı tövsiyə edib.
Bildirilir ki, bayram günlərində tələbələrin şəhərlərarası hərəkəti xəstəliyin ölkə üzrə yayılması riskini artırır. Hazırda mənbə araşdırılır, təmasda olanlara profilaktik müalicə tətbiq olunur.

Отметил день рождения в клубе, ослеп —
В ночном клубе города Кентербери, расположенного в регионе Кент в Англии, распространился менингит. Менингит — это опасное воспаление оболочек, охватывающих головной и спинной мозг, вызванное инфекцией или другими причинами.
По сообщению Medianews.az, по предварительной информации, заразились 15 человек, 2 человека умерли.
Власти сообщают, что заражение связано с ночным клубом «Club Chemistry», который часто посещают студенты.
21-летняя студентка юридического факультета Аннабель Маккей заболела после дня рождения и была госпитализирована. Ей поставлен диагноз менингит B. Молодая женщина потеряла зрение и испытывает трудности с передвижением из-за болезни.
Сообщается, что среди заражённых есть и 9-месячный ребёнок, который находится на лечении в реанимации. Кроме того, зарегистрированы случаи заражения в нескольких школах.
После распространения инфекции в университетах были приняты чрезвычайные меры: экзамены проводятся онлайн, планируется вакцинация тысяч студентов.
Специалисты называют скорость распространения необычной. Официальные лица рекомендуют студентам избегать близкого контакта, не делиться алкогольными и электронными сигаретами.
Сообщается, что передвижение студентов между городами в праздничные дни увеличивает риск распространения болезни по стране. В данный момент проводится расследование источника, а лицам, контактировавшим с больными, проводится профилактическое лечение.