Alim Qasımov etiraz etdi:
Medianews.az Bakupost.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə sənətçi "Daha aydın" layihəsində danışıb.
A.Qasımov niyə münsif kimi iştirak etməməsinə aydınlıq gətirib:
"Münsif olmağımla bağlı təkliflər var. Lakin xasiyyətimlə bağlı istəmirəm orada uşaqların xətrinə dəyim və ya münsiflər məndən incisinlər. Sonra özümü danlayıram ki, bu sənə lazım idi?. Orada özümdən asılı olmayaraq düz və ya əyrini deməliyəm. O da uşağın atası, əmisi deyəcək ki, yekə kişisən, onu niyə pərt etdin? Bunların dərdindən "ac qarnım, dinc başım". Bu elə bir şeydir ki... Yaxşı ki, tarixin dayısı yoxdur. Mən sağ olanda dayılıq edə bilərəm ki, düşüm tarixə. Amma öləndən sonra tarix dəniz kimi təmizləyib artıqları sahilə atacaq. Tarix var-dövlət, rüşvətlə əmələ gəlmir. Bu sənəti seçmək də olar, müsabiqədə qalib gəlmək də mümkündür, amma nə olsun? İstedad varsa, müsabiqəsiz də bu sənətdə olacaq. İstedad elə bir şeydir ki, Allahdan gəlir. Onun qarşısını heç kəs kəsə bilməz".
Alim Qasımov müsabiqədə həmkarlarının iştirakçılara verdiyi xalları səmimi qəbul etmədiyini vurğulayıb:
"Həmin müsabiqəyə ciddi baxmıram. Seçimlərdə ədalətsizliyin olması ilə bağlı heç nə deyə bilmərəm. Çünki heç baxmıram, qarışmıram da. Çünki ürəklə etmirlər. Biri 9 xal verir, hamı da eyni. Bunun nəyinə baxım? Biri 3, o biri 5, digəri 10 verməlidir. Mübahisəli nəsə olanda deməli orada həqiqət var. Hərənin öz fikri olmalıdır. Orada münsiflər bir-birinə hörmət edirlər".
Qeyd edək ki, sözügedən müsabiqənin iştirakçılarından olan Kənan Novruzov yarışmada haqsızlığa uğradığını iddia edib. O, bu il finalda təqdim olunan diplomdan imtina edib.

Alim Qasımov protested:
People's Artist Alim Qasimov commented on the scandal that occurred in the final of the IX "Mugham" Television Competition.
Medianews.az, citing Bakupost.az, reports that the artist spoke about this in the "Daha aydın" project.
A. Qasimov clarified why he did not participate as a jury member:
"There have been proposals for me to be a jury member. However, due to my personality, I do not want to hurt the children’s feelings there or have the jurors be upset with me. Later I would scold myself, asking if this was necessary. There, regardless of my own will, I would have to say what is right or wrong. Then the child's father or uncle will say, 'You are a big man, why did you embarrass him?' I do not want to be troubled by these issues; 'a hungry stomach, a peaceful mind.' It is something like that... Fortunately, history has no umpires. While I am alive, I can act as an umpire and add to history. But after death, history will cleanse like a sea and throw the residues ashore. History is not made with wealth or bribery. One can choose this profession, one can win in competitions, but so what? If there is talent, one will have it in this art even without competitions. Talent is something that comes from God. No one can block it."
Alim Qasimov emphasized that he does not sincerely accept the scores his colleagues gave to the participants in the competition:
"I do not take that competition seriously. I cannot say anything about injustices in the selection because I neither watch nor interfere. Because it is not done heartily. One gives 9 points, and everyone also gives 9. Why should I pay attention to that? One should give 3, another 5, another 10. If there is something debatable, it means there is truth there. Everyone should have their own opinion. The jurors respect each other there."
It should be noted that Kenan Novruzov, one of the participants in the mentioned competition, claimed that he was treated unfairly in the contest. He refused the diploma awarded to him in this year's final.