Alim Qasımov etiraz etdi:
Medianews.az Bakupost.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə sənətçi "Daha aydın" layihəsində danışıb.
A.Qasımov niyə münsif kimi iştirak etməməsinə aydınlıq gətirib:
"Münsif olmağımla bağlı təkliflər var. Lakin xasiyyətimlə bağlı istəmirəm orada uşaqların xətrinə dəyim və ya münsiflər məndən incisinlər. Sonra özümü danlayıram ki, bu sənə lazım idi?. Orada özümdən asılı olmayaraq düz və ya əyrini deməliyəm. O da uşağın atası, əmisi deyəcək ki, yekə kişisən, onu niyə pərt etdin? Bunların dərdindən "ac qarnım, dinc başım". Bu elə bir şeydir ki... Yaxşı ki, tarixin dayısı yoxdur. Mən sağ olanda dayılıq edə bilərəm ki, düşüm tarixə. Amma öləndən sonra tarix dəniz kimi təmizləyib artıqları sahilə atacaq. Tarix var-dövlət, rüşvətlə əmələ gəlmir. Bu sənəti seçmək də olar, müsabiqədə qalib gəlmək də mümkündür, amma nə olsun? İstedad varsa, müsabiqəsiz də bu sənətdə olacaq. İstedad elə bir şeydir ki, Allahdan gəlir. Onun qarşısını heç kəs kəsə bilməz".
Alim Qasımov müsabiqədə həmkarlarının iştirakçılara verdiyi xalları səmimi qəbul etmədiyini vurğulayıb:
"Həmin müsabiqəyə ciddi baxmıram. Seçimlərdə ədalətsizliyin olması ilə bağlı heç nə deyə bilmərəm. Çünki heç baxmıram, qarışmıram da. Çünki ürəklə etmirlər. Biri 9 xal verir, hamı da eyni. Bunun nəyinə baxım? Biri 3, o biri 5, digəri 10 verməlidir. Mübahisəli nəsə olanda deməli orada həqiqət var. Hərənin öz fikri olmalıdır. Orada münsiflər bir-birinə hörmət edirlər".
Qeyd edək ki, sözügedən müsabiqənin iştirakçılarından olan Kənan Novruzov yarışmada haqsızlığa uğradığını iddia edib. O, bu il finalda təqdim olunan diplomdan imtina edib.

Народный артист Алим Гасымов прокомментировал скандал, произошедший в финале IX Телевизионного конкурса «Мугам».
Medianews.az, ссылаясь на Bakupost.az, сообщает, что об этом артист рассказал в проекте «Более ясно».
А.Гасымов разъяснил, почему он не участвовал в качестве судьи:
«Мне предлагали быть судьей. Но с учетом моего характера я не хочу обижать детей там или чтобы судьи меня обидели. Потом я ругаю себя: зачем тебе это было? Там я должен говорить и правильное, и неправильное, хотя это ребенок, отец или дядя которого скажет: «Ты взрослый человек, почему ты его опозорил?» Я скажу: «Голодный живот, спокойная голова». Это такое дело... Хорошо, что у истории нет дяди. Пока я жив, могу поучаствовать, чтобы остаться в истории. Но после смерти история очистится, как море, и выбросит остатки на берег. История не строится на собственности и коррупции. Можно выбрать это искусство, можно выиграть в конкурсе, но что с того? Если есть талант, он будет в этом искусстве и без конкурса. Талант — это то, что приходит от Бога. Никто не может заглушить его».
Алим Гасымов подчеркнул, что не воспринимает по-настоящему оценки, которые коллеги выставляли участникам конкурса:
«Я не воспринимаю этот конкурс серьезно. Ничего не могу сказать по поводу несправедливости в выборах. Потому что я вообще не смотрю и не вмешиваюсь. Они не делают это от души. Один дает 9 баллов, и все остальные так же. Зачем на это смотреть? Один должен дать 3, другой 5, третий 10. Если есть спорное что-то, значит там есть правда. У каждого должно быть свое мнение. Судьи уважают друг друга».
Отметим, что участник вышеупомянутого конкурса Кэнан Новрузов заявил о несправедливом отношении к нему на соревновании. В этом году он отказался от диплома, врученного в финале.