Ana 55 yaşlı oğluna böyrəyini bağışladı -
Türkiyənin Çanaqqala bölgəsində yaşayan 55 yaşlı Devrim Güngör Turan anasının böyrək bağışı sayəsində yenidən sağlamlığına qovuşub.
Medianews.az xəbər verir ki, o, 20 ildir böyrək çatışmazlığından əziyyət çəkir.
Son bir ildə isə həftədə üç dəfə dializə girib.
Böyrək transplantasiyası üçün xəstəxanaya müraciət edən Turana anası Semiha Sema Seçkin donor olmağa qərar verib. Aparılan müayinələrdən sonra  böyrək köçürülməsi əməliyyatı uğurla həyata keçirilib. Hazırda xəstənin göstəricilərinin normaya düşdüyü bildirilir.
Mərkəzin müdiri Prof. Dr. Cabir Alan bildirib ki, xəstənin dializ səbəbindən həyat keyfiyyəti xeyli aşağı idi və anası risklərə baxmayaraq oğlunun əzab çəkməsinə razı olmayıb. O, eyni zamanda ölkədə meyitdən orqan bağıçlamanın az olduğunu, minlərlə xəstənin böyrək transplantasiyası gözlədiyini vurğulayıb. Vətəndaşları donor olmağa çağırıb.
Ana Semiha Sema Seçkin isə məqsədinin oğlunu bir an əvvəl sağlam görmək olduğunu deyərək, orqan bağışlamanın insanlara həyat verdiyini qeyd edib. Sağlamlığına qovuşan Devrim Güngör Turan həkimlərə və anasına təşəkkür edib, özünü yenidən həyata qayıtmış kimi hiss etdiyini bildirib.

55-летний Деврим Гюнгор Тюран из региона Чанаккале в Турции вновь обрел здоровье благодаря почке, подаренной его матерью.
По сообщению Medianews.az, он страдал от почечной недостаточности в течение 20 лет.
В последний год он проходил диализ три раза в неделю.
Обратившись в больницу для трансплантации почки, мать Турана, Семиha Сема Сечкин, решила стать донором. После проведенных обследований операция по пересадке почки была успешно выполнена. В настоящее время сообщается, что показатели пациента нормализовались.
Директор центра профессор доктор Джабир Алан заявил, что качество жизни пациента из-за диализа было значительно снижено, и несмотря на риски, мать не согласилась видеть страдания своего сына. Он также подчеркнул, что в стране мало органов, получаемых от умерших доноров, и тысячи пациентов ждут пересадки почки. Он призвал граждан становиться донорами.
Мать, Семиha Сема Сечкин, заявила, что ее целью было как можно скорее увидеть сына здоровым, и отметила, что пожертвование органов дарит людям жизнь. Выздоровевший Деврим Гюнгор Тюран поблагодарил врачей и мать, сказав, что чувствует себя словно вернувшимся к жизни.