Ana 55 yaşlı oğluna böyrəyini bağışladı -
Türkiyənin Çanaqqala bölgəsində yaşayan 55 yaşlı Devrim Güngör Turan anasının böyrək bağışı sayəsində yenidən sağlamlığına qovuşub.
Medianews.az xəbər verir ki, o, 20 ildir böyrək çatışmazlığından əziyyət çəkir.
Son bir ildə isə həftədə üç dəfə dializə girib.
Böyrək transplantasiyası üçün xəstəxanaya müraciət edən Turana anası Semiha Sema Seçkin donor olmağa qərar verib. Aparılan müayinələrdən sonra  böyrək köçürülməsi əməliyyatı uğurla həyata keçirilib. Hazırda xəstənin göstəricilərinin normaya düşdüyü bildirilir.
Mərkəzin müdiri Prof. Dr. Cabir Alan bildirib ki, xəstənin dializ səbəbindən həyat keyfiyyəti xeyli aşağı idi və anası risklərə baxmayaraq oğlunun əzab çəkməsinə razı olmayıb. O, eyni zamanda ölkədə meyitdən orqan bağıçlamanın az olduğunu, minlərlə xəstənin böyrək transplantasiyası gözlədiyini vurğulayıb. Vətəndaşları donor olmağa çağırıb.
Ana Semiha Sema Seçkin isə məqsədinin oğlunu bir an əvvəl sağlam görmək olduğunu deyərək, orqan bağışlamanın insanlara həyat verdiyini qeyd edib. Sağlamlığına qovuşan Devrim Güngör Turan həkimlərə və anasına təşəkkür edib, özünü yenidən həyata qayıtmış kimi hiss etdiyini bildirib.

55-year-old Devrim Güngör Turan, who lives in the Çanakkale region of Turkey, has regained his health thanks to a kidney donation from his mother.
Medianews.az reports that he has been suffering from kidney failure for 20 years.
In the past year, he has undergone dialysis three times a week.
Upon applying to the hospital for a kidney transplant, Turan’s mother, Semiha Sema Seçkin, decided to become the donor. After examinations, the kidney transplant surgery was successfully performed. It is reported that the patient’s indicators are currently within the normal range.
The center’s director, Prof. Dr. Cabir Alan, stated that the patient’s quality of life was significantly low due to dialysis, and despite the risks, his mother did not agree to see her son suffer. He also noted that organ donation from deceased donors is rare in the country, and thousands of patients are waiting for kidney transplants. He called on citizens to become donors.
Mother Semiha Sema Seçkin said her goal was to see her son healthy as soon as possible and noted that organ donation gives life to people. Devrim Güngör Turan, who regained his health, thanked the doctors and his mother, stating that he feels as if he has returned to life.