Arıqlamağa ən çox kömək edən qida açıqlanıb -
Miçiqan Universitetində aparılan araşdırmaya görə, qaragilə arıqlama prosesində ən təsirli qidalardan biri hesab olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqat müəlliflərindən Dr. Nil Barnard arıqlamaq istəyənlərə bu meyvəni rasiona daxil etməyi tövsiyə edib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, liflə zəngin olan qaragilə şəkərə olan ehtiyacı azaldır, rafinə olunmuş şəkərdən uzaq durmağa kömək edir və maddələr mübadiləsinə müsbət təsir göstərir. Onun tərkibindəki antosianinlər iştaha və yağ yandırılmasına təsir edə bilər. Qaragilə yeyə bilməyənlər üçün moruq kimi digər meşə meyvələri alternativ sayılır.
Universitetin Ürək-Damar Mərkəzinin məlumatına əsasən, qaragilə ilə zəngin pəhriz daxili orqanların ətrafında toplanan piy qatının azalmasına kömək edə bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, nəticə əldə etmək üçün ən azı 90 gün balanslı və sağlam qidalanma proqramına əməl olunmalıdır. Sağlamlıqla bağlı hər hansı problem yarandıqda isə həkimə müraciət etmək tövsiyə edilir.

Согласно исследованию, проведенному в Университете Мичигана, черника считается одной из самых эффективных продуктов при процессе похудения.
Сообщает Medianews.az, один из авторов исследования доктор Нил Барнард рекомендует включать эту ягоду в рацион желающим похудеть.
По словам специалиста, богатая клетчаткой черника снижает потребность в сахаре, помогает избегать рафинированного сахара и оказывает положительное влияние на обмен веществ. Антоцианы, содержащиеся в ней, могут влиять на аппетит и сжигание жиров. Для тех, кто не может есть чернику, альтернативой служат другие лесные ягоды, такие как малина.
По данным Кардиоваскулярного центра университета, диета, богатая черникой, может способствовать уменьшению жирового слоя, накопленного вокруг внутренних органов. Специалисты отмечают, что для достижения результата необходимо соблюдать сбалансированную и здоровую программу питания не менее 90 дней. При каких-либо проблемах со здоровьем рекомендуется обращаться к врачу.