Arteriyaları təmizləyən toxum:
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, mütəxəssislər bu məhsulu arteriyalardakı yağ komponentlərindən, xolesteroldan və kalsiumdan ibarət çöküntüləri təmizləmək üçün ən təsirli məhsullardan biri hesab edirlər.
Bu çöküntülər damar boşluqlarını içəridən tıxanan və təhlükəli qan dövranı problemlərinə səbəb olan lövhələr əmələ gətirir.
Alimlər toxumların iltihab əleyhinə polifenolik maddə lignan ehtiva etdiyini qeyd ediblər. Mütəxəssislər bu təsiri aterosklerozun inkişafına və onun nəticələrinə qarşı damarların qorunmasının yaxşılaşdırılması ilə əlaqələndirirlər.
Həkimlər əlavə ediblər ki, kətan toxumu menopoz simptomları, qəbizlik, diabet və yüksək təzyiqə də kömək edir.

Семена, очищающие артерии: Как пить?
Medianews.az Ссылаясь на Medicina.az, сообщается, что специалисты считают этот продукт одним из самых эффективных для очистки от жировых компонентов, холестерина и кальция, образующих отложения в артериях.
Эти отложения образуют бляшки, которые закупоривают просвет сосудов и вызывают опасные проблемы с кровообращением.
Ученые отметили, что семена содержат антибактериальное полифенольное вещество лигнан. Специалисты связывают эту активность с улучшением защиты сосудов от развития атеросклероза и его последствий.
Врачи добавили, что льняное семя также помогает при симптомах менопаузы, запорах, диабете и высоком давлении.